Greens holding elected office, July 1, 2020 (149)

At least 149 Greens hold elected office in 25 states across the United States as of July 1, 2020, according to these criteria of who qualifies for inclusion in this list.  Below includes 138 Greens currently serving in elected office, who were elected to those offices. Another nine have been appointed to elected office, and two more joined the Green Party after being elected.

Alaska (2)

Della Coburn, City Council, City of Kasaan
Della Coburn, Tribal Council, Organized Village of Kasaan

 


Arkansas (1)

Sarah Marsh, Alderman, Ward 1, Position 2, Fayetteville (Washington County) Nov 2016 to Nov 2020


California (31)

Bruce Delgado, Mayor, Marina (Monterey County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Dave Grover, City Council, Trinidad (Humboldt County) term ends 11/02/2020 (appointed May 2019)
Thomas Hall, City Council, Montague (Siskiyou County) term ends 11/02/2020 (appointed November 2019)
Quincy McCourt, City Council, Susanville (Lassen County) term ends March 2024
Paul Pitino, Town Council, Arcata (Humboldt County) term ends 11/02/2020
David Clark, Governing Board Member, Cardiff School District, Cardiff-By-The-Sea (San Diego County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Jacob Coan, Governing Board Member, South Bay Union School District, Eureka (Humboldt County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Carolyn DixonGoverning Board Member, Wright Elementary School District, Santa Rosa (Sonoma County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Mark Dyken, Governing Board Member, Vallecito Union School District (Calaveras County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Miguel Guillen, Woodville Union Elementary School District, Tulare (Tulare County) term ends Nov 2022 (joined Green Party in 2000  after elected on November 6, 2018)
Avito Miranda, Governing Board Member, Trustee Area #1, Shoreline Unified School District (Marin and Sonoma Counties) 11/03/2015 to 11/02/2020
Ryan O’Neil, Governing Boardmember, Ross Valley School District (Marin County) term ends November 2022  (joined Green Party in May 28, 2019  after elected on November 6, 2018)
Jeffrey Dean Schwartz, Governing Boardmember, Arcata School District, Arcata (Humboldt County) term ends Nov 2021
Dana Silvernale, Governing Boardmember, North Humboldt Union High School (Humboldt County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Jim Smith, President, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Laura Esperanza Surls, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) 11/6/2018 – 11/8/2022
John Abraham Powell, Board of Directors, Montecito Fire District, Montecito (Santa Barbara County) 11/08/2016 to 11/02/2020
Randy Marx, Board of Directors, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) 11/08/2016 to 11/02/2020
William Stokem, Board of Directors. Mendocino County Waterworks District II Granite Bay (Mendocino County) term ends December 2021
Jeffrey Whitehouse, Board of Directors, Westport County Water District, Westport (Mendocino County)  term ends December 2021
Robert “Bob” Patrick Wichert, Director, Sacramento Suburban Water District; Division 3 (Sacramento County) 11/6/2018 – 11/8/2022
Bastiaan Hoeks, Mystic Mine Road Community Services District (Nevada County) 11/08/2016 to 11/02/2020
Scott Kender, Board of Directors, Redway Community Services District (Mendocino County) term ends Nov 2021
Matthew Glaser, Little Tokyo At-Large Business Owner, Emp, Non-Profit Rep, Arts District & Little Tokyo Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)
Lisa DeNiscia, Board of Directors, Central San Pedro Neighborhood, Los Angeles (Los Angeles County) (appointed 2020) term ends Spring 2021
Lisa Johnson, Area 5 Representative, Foothills Trails District Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term ends Spring 2021
Danielle Mead, Infrastructure Chair, Hollywood Hills West Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term ends Spring 2021 (appointed May 2019)
Hugh Moore, Area 2 Resident Representative – Seat 2 (Group B), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)  6/15/2019 to 8/14/2021 (resigned from office)
Carl Petersen, Resident Boardmember, Northridge East Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term ends Spring 2021
Liliana Sanchez, President, Sunland-Tujunga Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term ends Spring 2021


Colorado (1)

Timothy Barnes, City Council, Lafayette (Boulder County) 11/05/2019 to  11/06/2023


Connecticut (14)

Eric Bergman, Town Council, Clinton, term ends Nov 2021
Dagmar Noll, Town Council, Willimantic, 11/07/2017 to 11/01/2021
Daphne DixonZoning Board of Appeals, Fairfield (alternate), 11/07/2017 to 11/01/2021 
Darcy Van Ness, Zoning Board of Appeals Alternate, Waterford, 11/07/2017 to 11/01/2021
Colin Cogle, Zoning Board of Appeals Alternate, New Milford, term ends Nov 2021 (appointed Nov 2019)
Enevia Baidoo Keene, Zoning Board of Assessment Appeals, Windham 11/05/2019 to 8/01/2021 (resigned, moved out of district)
Rob Barstow, Zoning Board of Appeals Alternate, Marlborough, 11/07/2017 to 11/01/2021
Cassandra Martineau, Zoning Board of Appeals Alternate, Willimantic, 11/07/2017 to 11/01/2021
Douglas Lary, Board of Finance, Windham, 11/07/2017 to 11/01/2021
Colleen Ann ReidyEnfield, Chair, Thompsonville Fire Commission (Hartford County) 5/03/2017 to 5/04/2020
Ed Heflin, Constable, Greenwich, 11/05/2019 to 11/01/2021
Leif SmithConstable, Redding, 11/05/2019 to 11/01/2021
Rob Derry, Police Commission, Clinton, 11/05/2019 to 11/06/2023
John Roush, Registrar of Voters, Union,11/06/2018 to 11/02/2020


District of Colombia (1)

Perry Redd, Advisory Neighborhood Council, ANC 4B05, Washington, DC   1106/2018 to 11/02/2020


Illinois (10)

Jessica Bradshaw, City Council, Carbondale 4/04/2017 to 4/05/2021
Peter Schwartzman, City Council, Galesburg, Ward 5  4/02/2019 to 4/06/2021 (left office to become Mayor)
Gary Shepherd, Carbondale Elementary School Board Member, District 95 (Jackson County) 4/04/2017 to 4/05/2021
Scott Summers, McHenry County Regional Board of School Trustees (McHenry County) 4/04/2017 to 4/05/2021
Holly Scholz
, Fox Valley Park District, District 3 (Kane, DuPage, and Will Counties) 4/04/2017 to 4/05/2021
Robert Braam, Library Board of Trustees, Manhattan-Elwood Library Board (Will County) 4/04/2017 to 4/05/2021
Don Crawford
, Library Board of Trustees, St. Elmo Public Library District (Fayette County) 4/04/2017 to 4/03/2023 
Adrian Frost, Library Board of Trustees, Plano Community Library District Plano (Kendall County) 4/04/2017 to 4/05/2021
Sandy Lezon, Library Board of Trustees, Warrenville Public Library District, Warrenville (Dupage County) 4/02/2019 to 4/07/2025
Steve De La Rosa, Library Board of Trustees, Villa Park (Dupage County) 4/04/2017 to 4/05/2021


Louisiana (1)

Chad Franklin Springer, Town Council, Forrest, 11/08/2016 to 11/02/2020


Maine (30)

Jeff Manter, Town Council, Veazie (Penobscot County) 7/14/2020 to 6/12/2023
Ronald Deegan, Selectboard Member, Bryant Pond, Woodstock (Oxford County) 3/25/2019 to 3/27/2022
Daniel Frye, Select Board Member, Carmel (Penobscot County) 2/29/2020 to 3/03/2023
Benjamin Guild, Board of Selectman, Livermore (Androscroggin County) 6/12/2018 to 6/02/2021
Gil Harris, Board of Selectmen, Limerick (York County) 3/09/2018 to 3/12/2021
Wayne ‘Chip’ Johnson, Select Board Member, Solon (Somerset County) 3/07/2020 to 3/05/2021 
Chris Parker, Select Board, Sabago (Somerset County) 5/28/2019 to 5/31/2022
Desiree Scorcia, Select Board Member, Boothbay (Lincoln County) 5/16/2019 to 5/02/2022
Jodi Brasslett, School Board Member, Regional School Unit (RSA) #31, Stetson (Penobscot County) 3/03/2020 to 6/23/2023
Ashlee Chaine, School Boardmember, Maine School Administrative District 72, Fryeburg co-representative (Oxford County) 8/11/2020 to 6/15/2022 (appointed August 2020)
Casey Cote, School Board, Stratton School, Stratton (Franklin County) 3/02/2019 to 3/04/2022
Erin Ellis, School Board, RSA #26, Orono (Penobscot County) 3/10/2020 to  6/03/2021 (resigned from office)
Danielle Gray, Sangerville representative, Maine School Administrative District  #4 (Piscataquis County) 4/05/2018 to 8/19/2021
Adam Harkins, School Boardmember, Southport Central School District (Lincoln County) 3/05/2018 to 4/04/2021 
Stephanie Hagenbuch, School Boardmember, Lebanon seat, School Administrative District 60, Lebanon (York County) 7/15/2020 to 6/12/2023
Rebecca Hennessy, Boardmember School Committee, Northfield (Washington County)  6/18/2019 to 6/13/2022
Danny Jackson, School Boardmember,  RSU District 49 School Board (Lincoln County) 6/11/2019 to 6/13/2022
Erin Libby Loiko, School Board, Vassalboro Community School, Vassalboro (Kennebec County) 6/13/2017 to 7/13/2020
Patrick Milligan, School Boardmember, Spruce Mountain School District, Livermore Falls representative (Androscoggin County) 6/08/2020 to 4/24/2023
Jessaka Nichols, School Board, Turner Representative MSAD #52, Turner Representative (Androscoggin County) 5/17/2018 to 6/01/2021
Travis Ritchie, School Board, RSA #16 (Androscoggin County) 6/12/2018 to 6/30/2021
Anna Trevorrow
, Board of Education, At-large, Portland (Cumberland County) 11/05/2019 to 11/01/2021 (left office early after being elected to the city council)
Megan Parks, School Committee, Lewiston Public Schools (Androscoggin County) 11/05/2019 to 11/01/2021
Patricia Patnaude, School Boardmembrer, Maine School Administrative District 72 (MSAD), Stow (Oxford County) 7/01/2020 to 5/04/2022 (resigned from office)
Sam Pfeiffle,  School Board member, Maine School Administrative District (MSAD 15), Gray/New Gloucester (Cumberland County) 6/12/2018 to 6/15/2021
Nicole Springer, Passadumkeag representative, Maine School Administrative District (MSAD) #31 (Penobscot County) 6/06/2020 to 6/01/2022 (left Green Party while in office)
Ivy Turner, School Board member, Perry School Department, Perry (Washington County) 8/18/2019 to 8/22/2022
Deron Whittemore, School Board member, Solon representative, Maine School Administrative District 74 (MSAD) (Somerset County) 3/02/2019 to  3/04/2022
Peter Baldwin, Cemetery Trust Fund Committee, Perry (Franklin County) 3/21/2020 to 3/17/2023
Heather Quimby, Planning Board, Brooks  (Franklin County) 3/16/2019 to 3/18/2022

 


Maryland (2)

Annie Chambers, Douglas Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term ends May 2021
Anthony Williamson, Broadway Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term ends May 2021


Massachusetts (6)

Matthew Moncreaff, Board of Selectman, Princeton (Worcester County5/14/2019 to 5/16/2022
Bryan Moss, Town Meeting Seat, Precinct 8, Shrewsbury (Worcester County) 5/01/2018 to 5/04/2021
Sharon Moss, Town Meeting Representative, Shrewsbury (Worcester County) 6/16/2020 to 5/02/2022
Joyce Palmer-Fortune, Select Board, Whately (Franklin County) 6/09/2020 to 6/12/2023
Nat Fortune, Town Moderator, Whately (Franklin County) 6/09/2020 to 6/12/2023
David Spanagel, Library Board of Trustees, Thayer Memorial Library, Lancaster (Worcester County) 5/14/2018 to 5/09/2021


Michigan (4)

Kat Bruner James, City Council, Ferndale (Oakland County) 11/05/2019 to 11/06/2023
Cliff Yankovich
, City Council, Lowell (Kent County) 11/05/2019 to 11/06/2023
Evelyn Pridemore, Redford Union School District, Redford (Wayne County) 11/06/2018 to 11/07/2022
Beau Perry, Library Board, Ferndale, 11/06/2018 to 11/24/2020 (moved out of district)


Minnesota (3)

Cam Gordon, City Council, Ward 2, Minneapolis (Hennepin County) 11/07/2017 to 11/01/2021
Steve Laitinen, Director, Soil and Water Conservation District, District 1 (Anoka County) 11/08/2016 to 11/02/2020
LaTrisha Vetaw, Commissioner At-Large, Park And Recreation Board, Minneapolis (Hennepin County) 11/07/2017 to 1/25/2021 (left Green Party while in office)


Missouri (1)

Ed Williamson, Texas County Health Board, Texas County. 4/02/2019 to 4/03/2023


New Jersey (2)

Erika Jacho, Board of Education, Bellevelle (Essex County) term ends Nov 2021
Jessica Clayton, Board of Education, Brick Township (Ocean County) 11/07/2017 to 11/02/20


New York (3)

Anthony Del Plato, Village Trustee, Village of Interlaken (Seneca County) 3/22/2017 to 3/16/2021
Daniel Welsh, Town Board, Lewisboro (Westchester County)  11/05/2019 to 2/12/2023 (left the Green Party while in office)
Joseph Wetmore, Town Board, Lansing (Tompkins County) 11/07/2017 to 11/1/2021


Ohio (1)

Rick Duff, Township Fiscal Officer, Mifflin (Ashland County), 11/05/2019 to 12/21/2021 (resigned from office)


Oregon (5)

Josiah Dean, City Council, Dufur (Wasco County) 11/08/2016 to 11/02/20
Matt Donohue
, Circuit Court Judge (Benton County), 5/19/20 to 5/18/2026
Michael Sonnleitner
, Board of Directors of Portland Community College, 5/21/2019 to 5/15/2023
Alex Polikoff
, Corvallis Rural Fire Protection Distric (Benton County), 5/16/2017 to 5/17/2021
Michael Clary, Coos Soil and Water Conservation District, Zone 4 (Coos County) (appointed May 2019), term though November 2020


Pennsylvania (19)

Tara Yaney, Borough Council, Edgewood (Allegheny County) 11/05/2019 to 11/06/2023
Michael Bagdes-Canning
, Borough Council, Cherry Valley Borough (Butler County) 11/05/2019 to 11/06/2023
Dave Ochmanowicz
, Board of School Directors, Region 1, Quakertown Community School Board (Bucks County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Cem Zeytinoglu
, Board of School Directors, Stroudsburg Area School Board (Monroe County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Kristin Combs, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Kerry Foose
, Judge of Elections, Lenox Twp (Susquehanna County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Jim Keller, Judge of Elections, West Reading Borough (Berks County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Tausif Khan, Judge of Elections, Falls Township (Wyoming Countyspring 2018 to  11/01/2021 (appointed in spring 2018)
David Kurzweg
, Judge of Elections, Cumru Townhip (Berks County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Ethan Leatherbarrow, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) 11/7/2017 to 11/01/2021
William Pilkonis, Judge of Elections, Scranton (Lackawanna County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Tim Runkle, Judge of Elections, Elizabethtown (Lancaster County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Julia Zion, Judge of Elections, Maxatawny Township (Berks County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Jay Ting Walker, Inspector of Elections, Pittsburgh (Allegheny County) 11/7/2017 to 11/01/2021
Olivia Faison
, Inspector of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term ends Nov 2021
Joseph Reeves
, Inspector of Elections, City of Reading (Berks County) term ends Nov 2021 (appointed May 2019 to fill vacancy)
Jay Sweeney
, Auditor, Falls Township (Wyoming County11/03/2015 to 11/01/2021
David Kennedy, Auditor, Overfield Township (Wyoming Countyterm ends Nov 2021
Tim Runkle, Tax Collector, Elizabethtown Borough (Lancaster County) 11/05/2019 to 11/06/2023 


South Carolina (2)

Michael Stewart, Soil and Water Commission (Greenville County) 11/06/2018 to 11/07/2022 
Eugene Platt
, James Island Public Service District, James Island (Charleston County) 11/08/2016 to 11/02/2020


Texas (1)

George Altgelt, City Council, District 7, Laredo (Webb County) 11/08/2016 to 11/02/2020


Utah (2)

Tom King, Chair, Fairpark Community Council, Salt Lake City (Salt Lake County) 4/25/2019 to 4/22/2021
Deanna Taylor, Secretary, Fairpark Community Council, Salt Lake City (Salt Lake County) 4/25/2019 to 4/22/2021


Virginia (2)

Thomas Adams, Soil & Water Conservation Board, Skyline District (Montgomery County) 11/05/2019 to 11/06/2023
Ira Richards III
, Soil & Water Conservation Board, Lord Fairfax District (Warren County) 11/05/2019 to 11/06/2023


West Virginia (3)

Elizabeth Orndoff-Sayers, Mayor, Wardenville (Hardy County) 5/7/2018 to 5/9/2022
John W. Farrell, Supervisor, Southern Conservation District, West Virginia Conservation Agency 6/02/2020 to 6/10/2024
Daniel Lutz, Eastern Panhandle Conservation District, District 19 (Jefferson County)6/09/2020 to 6/10/2024


Wisconsin (2)

Bob Gifford, County Board of Supervisors, District 10 (Portage County) term ends Apr 2022
Barbara Maniotis, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term ends April 2021