Summary

2018 Stats

267 Races in 2018

StateCandidateOffice
AZElected Angel TorresGovernor
AZElected Haryaksha Gregor KnauerU.S. House of Representatives
AZElected Angela GreenU.S. Senate
AZElected Noah DyerGovernor
AZElected Gary SwingU.S. House of Representatives
AZElected Mohammad ArifState Senate
AZ Beryl BakerState Representative
AZElected Sara Mae WilliamsState Representative
AZElected Joshua ReillyState Representative
AZElected Richard GraysonState Representative
CA James Henry “Henk” ConnMayor
CAElected Kenneth MejiaU.S. House of Representatives
CAElected Rodolfo Cortes BarraganU.S. House of Representatives
CAElected Laura WellsU.S. House of Representatives
CA Pamela ElizondoCounty Board of Supervisors
CA Rachel BruhnkeState Assembly
CA Bridget DuffyState Assembly
CA Carol BouldinState Assembly
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CA Lewis ElbingerU.S. House of Representatives
CA Jason KishineffU.S. House of Representatives
CA Robert Christian “Chris” RichardsonU.S. House of Representatives
CA Angelica DueñasU.S. House of Representatives
CA Miguel ZunigaU.S. House of Representatives
CA Danielle St. JohnU.S. House of Representatives
CA Michael FeinsteinSecretary of State
CA Erik RydbergSecretary of State
CA Christopher CarlsonGovernor
CA Josh JonesGovernor
CA Michael ZiesingU.S. Senate
CA Veronika FimbresGovernor
CA Sarah (Sadie) FultonState Assembly
CAElected Bruce DelgadoMayor
CAElected Jan ShrinerWater District
CAElected James HarveyWater and Sanitary District
CAElected Larry BragmanWater District
CAElected Emmanuel EstradaMayor
CAElected Aidan HillCity Council
CAElected Jose LaraGoverning Board Member
CAElected Amy MartensonCollege Board of Trustees
CAElected Jason KishineffCity Council
CAElected James HintonCity Council
CAElected Anthony KrzywickiSchool Board
CAElected Mike MurphyBoard of Supervisors
CAElected Saied KaramoozMayor
CAElected Leslie CastellanoCity Council
CAElected Desiree DavenportCommunity Services District
CAElected Dana SilvernaleSchool Board
CAElected Erik “Yahmo Ahqha” RydbergCommunity Services District
CAElected Jon MannRent Control Board
CAElected Manuel MusquizCity Council
CAElected Christopher MinsalGoverning Board Member
CAElected Ruscal CayangyangBoard of Education
CAElected Margaret GarciaCollege Board of Trustees
CAElected Jacob CoanGoverning Board Member
CAElected George WheelerCommunity Services District
CAElected Jack WagnerCity Council
CAElected Valerie Rose-CampbellCity Council
CAElected Bridget DuffyCity Council
CAElected Victor AlcantaraCity Council
COElected Cliffton WillmengCounty Commissioner
COElected Kevin AlumbaughU.S. House of Representatives
COElected John VigilU.S. House of Representatives
COElected Christopher AllenU.S. House of Representatives
COElected Michael HaugheyU.S. House of Representatives
COElected Gary SwingU.S. House of Representatives
COElected Bruce LohmillerU.S. House of Represenatives
CT Mary SandersState House of Representatives
CTElected Barbara BarryState Senate
CTElected Cora SantaguidaState Senate
CTElected Megan CassanoState Senate
CTElected Mary Sanders State House of Representatives
CTElected Madeleine LeveilleState House of Representatives
CTElected Jeff RussellU.S. Senate
CTElected Tom McCormickU.S. House of Representatives
CTElected Michelle Louise BickingU.S. House of Representatives
CTElected Peter GoselinAttorney General
CTElected Mike DeRosaSecretary of State
CTElected Edward HeflinComptroller
CTElected Cassandra MartineauRegistrar of Voters
CTElected Brian GayRegistrar of Voters
CTElected Alexander FosterRegistrar of Voters
CTElected Colin SouneyState House of Representatives
CTElected Ben ConroyState House of Representatives
CTElected John RoushRegistrar of Voters
CTElected Mike PitassiState House of Representatives
CTElected Sherri Danaher ConroyRegistrar of Voters
CTElected Rolf MaurerBoard of Education
CTElected David BedellRegistrar of Voters
CTElected Sean AmesRegistrar of Voters
DCElected Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to the U.S. House of Representatives
DCElected Ann WilcoxMayor
DCElected David SchwartzmanCity Council
DCElected Joyce Robinson-PaulCity Council
DCElected Eleanor OryU.S Senate
DCElected Perry ReddAdvisory Neighborhood Council
DEElected Demitri TheodoropoulosU.S. Senate
DEElected David ChandlerState Treasurer
DEElected Dawn LentzCounty Council
FLElected Samson LeBeau KpadenouState House
FL Robin Denise HarrisCounty Commissioner
FL Elijah ManleySchool Board
FLElected Francisco Pierre-LouisSoil and Water Board
FLElected Kim O’ConnorCounty Commissioner
GAElected Jimmy CooperU.S. House of Representatives
HIElected Nick NikhilanandaState Representative
HIElected Jim BrewerGovernor
HIElected Renee IngLt. Governor
HIElected Zachary BurdU.S. House of Representatives
HIElected Melissah ShishidoState Senate
HIElected Jen MatherState Representative
IAElected Paul KnuppU.S. House of Representatives
ILElected Randall AuxierU.S. House of Representatives
ILElected Christopher AnthonyWater Reclamation District
ILElected Geoffrey CubbageWater Reclamation District
ILElected Rachel WalesWater Reclamation District
ILElected Karen RoothanWater Reclamation District
ILElected Tammie VinsonWater Reclamation District
ILElected Rich WhitneyCounty Board
ILElected Joshua HellmanCounty Board
INElected George WolfeSecretary of State
LA Morgan Moss Mayor
MAElected Bryan MossTown Meeting Member
MAElected David SpanagelLibrary Trustee
MAElected Daniel FactorState House of Representatives
MAElected Yasmine KhdeerState House of Representatives
MAElected Matthew MoncreaffState House of Representatives
MAElected Juan SanchezSecretary of the Commonwealth
MAElected Edward ‘Jed’ StamasState Auditor
MAElected Jamie GuerinState Treasurer
MDElected Guy MimounU.S. House of Representatives
MDElected Patrick ElderU.S. House of Representatives
MDElected George GluckU.S. House of Representatives
MDElected Jenna RolandState Senate
MDElected David JeangState Senate
MDElected Daniel DelMonteHouse of Delegates
MDElected Andrew BarnhartHouse of Delegates
MDElected Charlotte McBreartyHouse of Delegates
MDElected Ryan SullivanHouse of Delegates
MDElected Jon CookHouse of Delegates
MDElected Liv RomanoHouse of Delegates
MDElected Joshua HarrisHouse of Delegates
MDElected Drew PateHouse of Delegates
MDElected Bonnie LaneHouse of Delegates
MDElected Steven “Andy” EllisHouse of Delegates
MDElected Glenn RossHouse of Delegates
MDElected Ian SchlakmanGovernor
MDElected Annie ChambersLt. Governor
MDElected Michael LepticCounty Commissioner
MDElected Steve WollettCounty Commissioner
MDElected Chris DudleyCounty Commission President
MDElected Stanley HayesCounty Commissioner
MDElected Tim WillardCounty Council
MDElected Wayne HedrikCity Council
MDElected Howard ZusesCounty Council
MEElected Gilbert HarrisBoard of Selectman
MEElected Samuel PfeifleSchool Board
MEElected Justin ReinhardtState Representative
MEElected Andrew HowardState Representative
MEElected Kate SchrockState Representative
MEElected Kim PfuschState Representative
MEElected Robin DownsState Representative
MEElected Jaco DeertrackState Representative
MIElected Charlotte AikensCounty Commissioner
MIElected Jennifer KurlandGovernor
MIElected Charin DavenportLt. Governor
MIElected Marcia SquierU.S. Senate
MIElected John McDermottU.S. House of Representatives
MIElected Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MIElected David BullockU.S. House of Representatives
MIElected Jessica SmithState Senate
MIElected Eric BorregardState Senate
MIElected Robert AlwayState Senate
MIElected Wade RobertsState Senate
MIElected John Anthony La PietraState House of Representatives
MIElected Robin Lea LaurainState House of Representatives
MIElected Sherry WellsState Board of Education
MIElected Kevin GravesUniversity Board of Regents
MIElected Tom MairCounty Commissioner
MIElected Gina LusterCounty Commissioner
MNElected Paula OverbyU.S. Senate
MN Megan Kuhl-StennesCounty Commissioner
MN Bryce LangeCounty Commissioner
MNElected Les LesterU.S. House of Representatives
MOElected Jo CrainU.S. Senate
MO Jerome BauerU.S. Senate
MOElected Don FitzState Auditor
MOElected Maurice CopelandU.S. House of Representatives
MOElected Nathan KlineCounty Executive
MOElected Valorie EngholmState Representative
MOElected Conon GillisState Senate
MOElected William (Bill) HastingsState Representative
MOElected Carol HexemState Representative
MOElected Robert WarbinState Representative
MOElected Mollie DyerState Representative
MOElected David Justus ArnoldU.S. House of Representatives
MT Timothy AdamsU.S. Senate
MT Steve KellyU.S. Senate
NCElected Keenen AlticCounty Commissioner
NCElected Robert CorriherU.S. House of Representatives
NCElected Justin MillerState House of Representatives
NCElected Lillian TaylorSoil and Water Conservation District
NJ Johnnie LattnerBoard of Education
NJ Victor MonterrosaCity Council
NJ Anthony DiazCity Council
NJ Hellane FreemanCity Council
NJElected Madelyn HoffmanU.S. Senate
NJElected Diane MoxleyU.S. House of Representatives
NM Melanie BacaTown Council
NYElected Christine ElmsVillage Trustee
NY Adrienne Craig-WilliamsState Assembly
NYElected Howie HawkinsGovernor
NYElected Mark DunleaState Comptroller
NYElected Frank CeteraCommon Council
NYElected Jia LeeLt. Governor
NYElected Michael SussmanAttorney General
NYElected Henry (Hank) BardelU.S. House of Representatives
NYElected Steven GreenfieldU.S. House of Representatives
NYElected Tom HillgardnerU.S. House of Representatives
NYElected Scott HutchinsU.S. House of Representatives
NYElected Lynn KahnU.S. House of Representative
NYElected Anthony BaneyState Assembly
NYElected Anthony BeckfordState Assembly
NYElected John DennieState Assembly
NYElected Peter DiachunState Senate
NYElected Danilo LawvereState Assembly
NYElected Steve RuzbackiState Assembly
NYElected Daniel FalconeState Assembly
OH Joe ManchikU.S. House of Representatives
OHElected David CoxState Senate
OHElected Steven DodgeState House of Representatives
OHElected Kevin FayState House of Representatives
OHElected Constance Gadell-NewtonGovernor
OHElected Brett JosephLt. Governor
ORElected Marvin SandnesU.S. House of Representatives
ORElected Mike BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Drew LaydaU.S. House of Representatives
ORElected Mark KollerU.S. House of Representatives
ORElected Danny JafferState Representative
PAElected Neal GaleU.S. Senate
PAElected Paul GloverGovernor
PAElected Jocolyn Bowser-BostickLt. Governor
PAElected Jay SweeneyState Senate
PAElected Jay Ting WalkerState Assembly
PAElected Darcelle SlappyState Assembly
PAElected Brianna JohnstonU.S. House of Representatives
SCElected Bryan Kelly PughU.S. House of Representatives
SCElected Joel MillikenCounty Council
SCElected David EdmondCommissioner of Agriculture
SCElected Michael StewartSoil and Water Commission
TNElected Yvonne NeubertGovernor
TNElected Lloyd DunnU.S. House of Representatives
TX Hunter CrowSchool Board Trustee
TXElected Nicholas VasquezCity Council
TXElected George Eric StolzCity Council
UTElected Adam DavisU.S. House of Representatives
UTElected Abrian Velarde State Senate
UTElected Matt StylesState House of Representatives
UTElected Brendan PhillipsCounty Commission
UTElected Adam GuymonCounty Council
WAElected Stonewall Jackson BirdU.S. House of Representatives
WAElected Andrew SaturnPublic Utility District
WIElected Bob GiffordCounty Board of Supervisors
WIElected Yogesh ChawlaCounty Board of Supervisors
WIElected Michael WhiteGovernor
WIElected Tiffany AndersonLt. Governor
WIElected Aaron CamachoState Senate
WVElected Barbara DanielsHouse of Delegates
WVElected Daniel LutzU.S. House of Representatives
WVElected Karen WhiteHouse of Delegates
WVElected Jesse JohnsonHouse of Delegates
WVElected David Elliot PrittHouse of Delegates
WVElected David TabbCounty Commission
WVElected Susie Worley JenkinsCounty Commission