Summary

2000 Stats

285 Races in 2000

StateCandidateOffice
AK William BarteeState Senate
AKElected Della CoburnCity Council
AK Fryderyk (Fred) FrontierState House of Representatives
AK Greg GarciaState Senate
AK R.D. LevnoState House of Representatives
AK Maryalice Montoya-BighinattiBoard of Education
AK Amy K. SmithCity Assembly
AK Jed WhittakerState Senate
AK Anna YoungU.S. House of Representatives
AK Patty ZimmermanMayor
AR Paul KellyCity Board of Directors
AR Dee WhiteCity Board of Directors
ARElected Randy ZurcherCity Council
AS Tisa (Barefoot) FaamuliGovernor
AZ Katie BolgerState House of Representatives
AZ Susan CampbellCounty Superintendent of Schools
AZ William CrosbyState House of Representatives
AZ Dave CroteauCounty Sheriff
AZ Alva D’OrgeixMayor
AZ Michael Jay GreenU.S. House of Representatives
AZ Vance HansenU.S. Senate
AZ Peter HormelCounty Attorney
AZ Eli MandersState House of Representatives
AZ Bill MoellerState House of Representatives
AZ Daniel PattersonState Senate
AZ John ScudderState House of Representatives
AZ Jack StrasburgState House of Representatives
AZ William ZafferCounty Recorder/Assessor
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Ken AdamsU.S. House of Representatives
CA Sara AmirState Assembly
CA Jay BaggiBoard of Supervisors
CAElected Sharon L. Wert BarbourPark and Recreation District
CA Demian BarrettCity Council
CAElected Sara BasslerCommunity Council
CA Creighton BellCity Council
CA Medea BenjaminU.S. Senate
CA Jan Louis BergeronState Assembly
CAElected William BretzPlanning Group
CA Susan L. BrintonCity Council
CA Scott BugentalCity Council
CA E. Craig CoffinU.S. House of Representatives
CAElected Craig CombesBoard of Trustees
CAElected Wendy CorlisSchool Board
CA Colby CrotzerMayor
CAElected Leslie DalhoffCity Council
CAElected Bruce DelgadoCity Council
CA DNACity Council
CA Robert DoyleCity Council
CAElected Jay EvartsPlanning Group
CAElected Michael FeinsteinCity Council
CA Tim FitzgeraldBoard of Education
CAElected Barbara FornaciariPlanning Group
CA Dan ForstonBoard of Supervisors
CA Dwain GoforthCity Council
CAElected Matt GonzalezBoard of Supervisors
CA Jim GuthrieCity Council
CA Ron Ramsay HaggCity Council
CA Pia JensenCity Council
CAElected Rebecca KaplanCity Council
CAElected Arian KatovichPark and Recreation District
CA Tom KellyCity Council
CA Seth KrogerBoard of Education
CAElected Kip KruegerPlanning Group
CA Arnie LeffCity Council
CA Robin LelerCity Council
CAElected Craig LitwinCity Council
CA Christine MalanBoard of Supervisors
CA Bonnie MorrCity Council
CA Justin ‘Justo’ MoscosoU.S. House of Representatives
CAElected Christine MulhollandCity Council
CA Robert (Bob) NanningaCity Council
CA George Nelson, Jr.Board of Education
CA Michael NemethCity Council
CA Louis NuyensBoard of Supervisors
CAElected Bob OrnelasCity Council
CA Bill PattersonCity Council
CA Gloria PurcellState Assembly
CA Joey RacanoCity Council
CA Chuck ReutterState Assembly
CA Duane RobertsBoard of Trustees
CAElected Phil RockeyCity Council
CA Wiliam RothlanCity Council
CA Marc SalomonBoard of Supervisors
CAElected John SelawskyBoard of Education
CA Lauren SinnottCity Council
CAElected Jeff SklarRent Control Board
CAElected Sam SpoonerCity Council
CAElected Cynthia StreckerSchool Board of Trustees
CA Paul StutrudCity Council
CA Jan TuckerU.S. Senate
CA Robert ‘Roy’ van de HoekCity Council
CA Gary WaayersBoard of Supervisors
CA Krista Lieberg WongU.S. House of Representatives
CO Judy (Che) DaviesCounty Commissioner
CO Ron ForthoferU.S. House of Representatives
COElected Art GoodtimesCounty Commissioner
COElected Robert Kelly-GossCity Council
COElected Jim LambTown Council
CT Paul BasslerState House of Representatives
CT Timothy BowlesState Senate
CT Audrey ColeU.S. House of Representatives
CT Mike DeRosaState Senate
CT Thomas EthierState House of Representatives
CT Ralph NaderPresident
CT Tony SantiniState House of Representatives
CT Thomas SevignyState House of Representatives
DC Renee BowserCity Council
DC Tom BriggsCity Council
DC Gail DixonBoard of Education
DC Arturo GriffithsCity Council
DC Thomas E. SmithBoard of Education
DC Martin ThomasDelegate to U.S. House of Representatives
DE Craig ShumakerCounty Chief Executive
FLElected Eric FrickerCity Commission
GA Rovene AskrenState House of Representatives
GA Kerrie DicksonState House of Representatives
GA Jeff GatesU.S. Senate
GA Reverend Zack LydeState House of Representatives
HI Ginny AsteState House of Representatives
HI Jack KellyState House of Representatives
HI Nick NikhilanandaCounty Council
HI Shaun StensholState House of Representatives
IA Kevin LeeCounty Supervisor
IA Russell LovetinskyState House of Representatives
IA Jay RobinsonState House of Representatives
IL Martin HippieU.S. House of Representatives
KY Ken SainU.S. House of Representatives
LA Les EvenchickSchool Board
MD David GrossU.S. House of Representatives
ME Derrick GrantState House of Representatives
ME Jane SceaseState House of Representatives
MI Matthew AbelU.S. Senate
MIElected JoAnne BeemonDrain Commissioner
MI William Banny BishopDrain Commissioner
MI Bonnie BucquerouxU.S. House of Representatives
MI Alan GambleU.S. House of Representatives
MI Jon Den HerderState House of Representatives
MI Gaia L. M. KileCounty Sheriff
MI Terry LinkTown Supervisor
MI Marilyn MacDermaidU.S. House of Representatives
MI Roger McClaryCounty Commissioner
MI Tom NessU.S. House of Representatives
MI James NicitaUniversity Board of Governors
MI Christie L. NowakCity Council
MI Scott TrudeauUniversity Board of Regents
MI William D. ZoyesCounty Commissioner
MNElected David AbazsTownship Supervisor
MN Holle BrianState House of Representatives
MN Winona LaDukeVice-President
MN Matt TaylorCity Council
MO Mary A. AuerState Senate
MO Peter M. CooganState House of Representatives
MO Paula EliasSecretary of State
MO Frank Eller, JrState House of Representatives
MO Ben KjelshusLieutenant Governor
MO Mary MaroneyU.S. House of Representatives
MO Mike OdellU.S. House of Representatives
MO Brenda (Ziah) ReddickU.S. House of Representatives
MO Lavoy(Zaki Baruti) ReedGovernor
MO Charles ReitzU.S. House of Representatives
MO Tom SagerU.S. House of Representatives
MO Devin ScherubelU.S. House of Representatives
MO Evaline TaylorU.S. Senate
MO Jason R ToonState House of Representatives
MO Patricia A. TurekState House of Representatives
MO Ray VanlandinghamState Treasurer
MO Charles WintersState House of Representatives
NE Charles LawsU.S. House of Representatives
NE Kathy RuscoU.S. Senate
NJ Bruce AfranU.S. Senate
NJ Stuart ChaifetzU.S. House of Representatives
NJ Jerry L. ColemanU.S. House of Representatives
NJ Susan DeckertFreeholder
NJ Joseph FortunatoU.S. House of Representatives
NJ Robert (Gabe) GabrielskyU.S. House of Representatives
NJ Earl GrayU.S. House of Representatives
NJ Michael ‘MJ’ KingU.S. House of Representatives
NJ Aaron M. KromashU.S. House of Representatives
NJ Dan MartinFreeholder
NJ Carl MayerU.S. House of Representatives
NJ Claudette MeliereU.S. House of Representatives
NJ Catherine ParrishU.S. House of Representatives
NJ Lewis PellU.S. House of Representatives
NJ John PiekarskiU.S. House of Representatives
NJ Thomas RegrutFreeholder
NJ Paul SilbermanFreeholder
NM Cliff BainPublic Utility Regulatory Commission
NMElected Miguel ChavezCity Council
NM Alan CooperState House of Representatives
NMElected Fran GallegosMunicipal Judge
NM Marvin GladstoneStatewide Court of Appeals
NM Ann GleasonState Senate
NM Dan KerlinskyU.S. House of Representatives
NM Melissa MacDonaldCounty Commissioner
NM Xubi WilsonCounty Commissioner
NM Richard Allen WinecoffState House of Representatives
NY Henry (Hank) BardelState Senate
NY Elmer BertschState Assembly
NY Jello BiafraPresident
NY Norah BrennanState Senate
NY Donald J. DeBerardinisMayor
NY Raymond J. DowdState Assembly
NY Joseph DubovyU.S. House of Representatives
NY Ronnie DuggerU.S. Senate
NY Mark DunauU.S. Senate
NY Mark A. DunleaState Assembly
NY Stephen M. EdelglassState Assembly
NY Javier EnriquezState Assembly
NY Jim FarneyBoard of Public Education
NY Vincent A. FerriState Assembly
NY Tom GillespieCounty Executive
NY Paul GilmanU.S. House of Representatives
NY Jon GreenbaumState Assembly
NY Don HassigState Assembly
NY Eve HawkinsU.S. House of Representatives
NY Howie HawkinsU.S. House of Representatives
NY Elizabeth HenleyState Assembly
NY Van Buren D. HowellState Assembly
NY Mark JacobsU.S. House of Representatives
NY Joel KovelPresident
NY Noah LandonState Senate
NY Al LewisU.S. Senate
NY Dean LorenU.S. House of Representatives
NY Pierre (Pete) MercierState Assembly
NY Mark NaefState Senate
NY Jeffery PeressState Assembly
NY Craig SeemanState Senate
NY Becky N. ShawState Senate
NY Roger SnyderState Assembly
NY Sandy StevensU.S. House of Representatives
NY Dan WentzelU.S. House of Representatives
NY Jason WestState Assembly
NY Margo WhitneyState Assembly
NY Dorothy Williams-PereiraState Senate
NY Ben ZwirnCounty Legislature
OH Logan MartinezState House of Representatives
OR Christina AlexanderState House of Representatives
OR Tre ArrowU.S. House of Representatives
OR Michael BeilsteinCounty Commissioner
ORElected Anna BraunCity Council
OR Lori BurtonCounty Commissioner
OR Lloyd MarbetSecretary of State
ORElected Alexander PattersonSoil and Water Conservation District
OR Whitney SmithState Senate
OR Barry Joe StullState House of Representatives
OR David TillemansState House of Representatives
PA Demo AgorisState House of Representatives
PA William M. BelitskusU.S. House of Representatives
PA Anne GoekeState Auditor General
PA Barbara S. KnoxState Treasurer
PA Curt LarsonState House of Representatives
PA Thomas Alan LinzeyAttorney General
PA Eric PrindleState House of Representatives
PA Jennaro PullanoState Senate
PA John R. StithState House of Representatives
RI Jeff JohnsonState House of Representatives
RI Karen JohnsonCity Council
RI Gregg StevensState House of Representatives
TN Tom BurrellU.S. Senate
TN Stephen GaskinPresident
TX Aaron DolsonMayor
TX Gary DuggerRailroad Commissioner
TX Ben LevyState Supreme Court
TX Charlie MauchStatewide Railroad Commissioner
TX Doug SandageU.S. Senate
VAElected David HarborSoil and Water Conservation District
VAElected Phil WelchSoil and Water Conservation District
WA Kara CerielloState House of Representatives
WA Joe SzwajaU.S. House of Representatives
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WI Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Larry HardingTownship Supervisor
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WIElected Al MatanoCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WIElected Robert OlsgardCounty Board of Supervisors
WIElected Thomas PowellCounty Board of Supervisors
WIElected Don RichardsCommon Council
WIElected Tom SykesCounty Board of Supervisors
WIElected Echnaton VedderCounty Board of Supervisors
WY John HanksU.S. House of Representatives
WYElected Amy MoonCity Council
WY Mike OxleyCity Council