Summary

2012 Stats

311 Races in 2012

StateCandidateOffice
AL Guillaume MimounDelegate to Congress
AR Kari Barber-BarsCounty Assessor
AR David BoganConstable
ARElected Alvin ClayJustice of the Peace
AR Joshua DrakeU.S. House of Representatives
AR Dalton ElliottConstable
AR Mark GolenConstable
ARElected Kade HollidayCounty Clerk
AR Jacob HollowayU.S. House of Representatives
AR Rebekah KennedyU.S. House of Representatives
ARElected Sarah MarshCity Council
AR Travis MasonState House of Representatives
ARElected Fredrick SmithState House of Representatives
AR Barbara WardU.S. House of Representatives
ARElected Roger WatkinsConstable
AR Michael YoderJustice of the Peace
AZ Beryl BakerConstable Justice
AZ Dave CroteauCounty Sheriff
AZ Haryaksha KnauerState House of Representatives
AZ Daniel PoutCorporation Commissioner
AZ Mark SalazarU.S. House of Representatives
AZ Angel TorresState House of Representatives
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Beth AllynNeighborhood Council
CA Edy AlvarezNeighborhood Council
CA Theresa AndersonCity Council
CAElected Sylvia ArothNeighborhood Council
CAElected Sylvia ArredondoNeighborhood Council
CA Roseanne BarrPresident
CA Byron BarrettBoard of Education
CA Gary BlennerCounty Supervisor
CA Alfred BluffBoard of Supervisors
CA Carol BrouilletU.S. House of Representatives
CAElected Wendell ConnNeighborhood Council
CAElected Bruce DelgadoMayor
CA David EdwardsState Assembly
CA Pamela ElizondoState Assembly
CA Sandra GarrattNeighborhood Council
CA Mary Power GiacolettiCommunity Services District
CA Adam GlickNeighborhood Council
CA Lisa GreenNeighborhood Council
CAElected Phyllis GreenleafBoard of Education
CA Rex GressettBoard of Supervisors
CA Mark Haskell-SmithNeighborhood Council
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CA Eugene HernandezNeighborhood Council
CA Khalil Jacobs-FantuzziMayor
CA Morris KaplanCity Council
CA Marilyn LangloisCity Council
CAElected Jack LindbladNeighborhood Council
CA Jack LindbladNeighborhood Council
CA Jack LindbladState Assembly
CAElected Gregory LukeNeighborhood Council
CA Don MacleayCity Council
CAElected Randy MarxWater District Board
CA Michael McCueNeighborhood Council
CA Randy MenjivarBoard of Trustees
CA Kent MesplayPresident
CA Louis MeyerBoard of Supervisors
CA Mike PerezBoard of Education
CA Eric PetersenU.S. House of Representatives
CAElected Kimberly Ann PetersenBoard of Education
CAElected Karen PickettBoard of Education
CAElected John Abraham 'Abe' PowellFire Protection District
CA Michael PowelsonU.S. House of Representatives
CAElected Andrew PtashnikNeighborhood Council
CA Jane RandsCity Council
CA Jane RandsCity Council
CA Duane RobertsCity Council
CAElected Julio SantizoNeighborhood Council
CA Matthew SchildkretNeighborhood Council
CA Lauren SinnottCity Treasurer
CAElected Kaitlin Sopoci-BelknapWater Board
CA Phoebe SorgenCity Council
CA Sheri SpellwomanCommon Council
CA David SteinmanU.S. House of Representatives
CA Marlon SternNeighborhood Council
CA Anthony VieyraU.S. House of Representatives
CO Victor ForsytheState House of Representatives
COElected Art GoodtimesCounty Commissioner
CO Susan HallU.S. House of Representatives
CO Brad HarrisCounty Commissioner
CO Karyna LemusCounty Commissioner
CO Misha LuzovU.S. House of Representatives
CO Steve SchechterCounty Commissioner
CO Gary SwingU.S. House of Representatives
CT David BedellState House of Representatives
CT Colin BennettU.S. House of Representatives
CT Remy ChevalierState Senate
CT Remy ChevalierState Senate
CT Mike DeRosaU.S. House of Representatives
CT Mary FarrellRegistrar of Voters
CT Douglas LaryRegistrar of Voters
CT Rolf MaurerState House of Representatives
CT Bob OuelletteState House of Representatives
CT Nicholas PayneState House of Representatives
CT Gabriel RossiState House of Representatives
CT Jeff RussellState Senate
CT Jeff RussellU.S. Senate
CT Ron SalaState Senate
CT Cora SantaguidaBoard of Education
CT Melissa SchlagState Senate
CT Misha SchlidtBoard of Education
CT Matt WentState House of Representatives
CT Jane WestonRegistrar of Voters
DC G. Lee AikinUnited States Representative
DC G. Lee AikinCity Council
DCElected Renee BowserAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
DC David SchwartzmanU.S. Senate
DC JB ShoatzAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Carolyn SteptoeAdvisory Neighborhood Commission
DC Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to U.S. House of Representatives
DC Ann WilcoxCity Council
DE Bernard AugustU.S. House of Representatives
DE Andrew GroffU.S. Senate
DE Mark PerriGovernor
FL Oliver KofoidMosquito Control Board
FL Henry LawrenceCounty Commissioner
FL Karen MorianState House of Representatives
GA Denice TrainaCounty Commissioner
HI Keiko BonkState House of Representatives
HI Kelly GreenwellState Senate
IL Paula BradshawU.S. House of Representatives
IL Dave EhrlichWater Reclamation District
IL Nasrin KhaliliWater Reclamation District
IL Karen RoothaanWater Reclamation District
IL Nancy WadeU.S. House of Representatives
IL Frank WedigCounty Board
KY Geoff YoungState House of Representatives
MA Michael ChesworthTown Meeting Member
MA Robert CrownerTown Meeting Member
MAElected Gail GarrettSelect Board
MAElected Frank GattiTown Meeting Member
MA Lee Scott LaugenourState House of Representatives
MA Emily LewisTown Meeting Member
MAElected Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MAElected M.K. MereliceTown Meeting Member
MAElected Vincent O’ConnorTown Meeting Member
MA Jill SteinPresident
MD Bob AuerbachU.S. House of Representatives
MD George GluckU.S. House of Representatives
ME Seth BernerState House of Representatives
ME Carolyn Blackfeather RaeState House of Representatives
MEElected Kevin DonoghueCity Council
MEElected Gilbert HarrisBudget Committee
ME Frederick HorchState House of Representatives
ME Thomas KelleyBoard of Education
ME William LinnellState House of Representatives
ME Justine LynnState House of Representatives
ME Thomas MacMillanState House of Representatives
MEElected David MarshallCity Council
ME Asher PlattsState Senate
MEElected Holly SeeligerBoard of Education
ME Michael WakefieldState House of Representatives
MIElected Korine Elizabeth BachledaTownship Clerk
MI Hans Christopher BarbeState House of Representatives
MI Ellis BoalU.S. House of Representatives
MI Eric BorregardUniversity Board of Regents
MI Douglas CampbellU.S. House of Representatives
MI Candace CavenyState Board of Education
MI Lloyd ClarkeUniversity Board of Trustees
MI Josef ConnollyCounty Commissioner
MI J. Matthew de HeusCounty Commissioner
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Elena HerradaState House of Representatives
MI Jennifer La PietraCounty Commissioner
MI John Anthony La PietraCounty Clerk / Register
MI John LonghurstState House of Representatives
MI Tom MairCounty Commissioner
MI David McMahonState House of Representatives
MI Harley MikkelsonU.S. Senate
MI Cary Neuville-JusticeState House of Representatives
MI Louis NovakState House of Representatives
MI William OpalickyU.S. House of Representatives
MI Latham ReddingUniversity Board of Governors
MI Dwain Reynolds IIIState Board of Education
MI Pat TimmonsU.S. House of Representatives
MI Julia WilliamsU.S. House of Representatives
MI Richard WunschU.S. House of Representatives
MNElected Laura LibbyCity Council
MN Doug MannBoard of Education
MNElected John MathesonCity Council
NJ Patricia AlessandriniU.S. House of Representatives
NJ Ed FanningFreeholder
NJ Zach HareFreeholder
NJ Mark HeacockFreeholder
NJ Joseph PezzilloFreeholder
NJ John ReitterU.S. House of Representatives
NJ Kenneth WolskiU.S. Senate
NY Trevor ArcherState Assembly
NY Henry (Hank) BardelU.S. House of Representatives
NY Colin BeavanU.S. House of Representatives
NY Evergreen ChouU.S. House of Representatives
NY Colia ClarkU.S. Senate
NY Joseph DiaferiaU.S. House of Representatives
NY Michael DonnellyState Senate
NYElected David DoonanMayor
NY Patrick DwyerState Assembly
NY William EdstromState Assembly
NY Anthony GronowiczU.S. House of Representatives
NY Andrew LangdonState Assembly
NY Peter LaVeniaState Senate
NY Carl LundgrenState Senate
NY Vivia MorganU.S. House of Representatives
NY Walter NestlerState Assembly
NY Jeffery PeressState Assembly
NY Ursula RozumU.S. House of Representatives
NY Thomas SiracuseState Senate
NY Julia WillebrandState Assembly
NY Daniel ZugerState Assembly
OH Joseph DeMareU.S. Senate
OH Howard MarkertCounty Commissioner
OH Elaine MastromatteoU.S. House of Representatives
OH Anita RiosU.S. Senate
OH Rich StevensonU.S. House of Representatives
OH Jim VillaniCounty Recorder
ORElected Michael BeilsteinCity Council
OR Woody BroadnaxU.S. House of Representatives
ORElected Chandler CruiseMayor
OR Tim DehneCounty Commissioner
ORElected Richard HerveyCity Council
OR Christina (Chris) LugoU.S. House of Representatives
OR Alex PolikoffState House of Representatives
OR Stephen ReynoldsU.S. House of Representatives
OR Seth WoolleySecretary of State
PA Cheri HonkalaVice-President
SC Larry CarterState House of Representatives
SC Sue EdwardState Senate
SC Nammu MuhammadU.S. House of Representatives
SCElected Eugene PlattPublic Service District
SC Jeff SumerelU.S. House of Representatives
SC Scott WestState Senate
TN Calvin CassadyState House of Representatives
TN Norris DryerU.S. House of Representatives
TN John MigliettaU.S. House of Representatives
TN Bryan MoneyhunState House of Representatives
TN Susan ParkerState House of Representatives
TN Martin PleasantU.S. Senate
TN Patrick John RileyU.S. House of Representatives
TN Susan ShannState House of Representatives
TN Bob SmithU.S. House of Representatives
TN Howard SwitzerU.S. House of Representatives
TX Remington AlessiCounty Sheriff
TX Saul ArecharState House of Representatives
TX Sonia Lucy BenavidesCounty Commissioner
TX Joel BenavidezJustice of the Peace
TX Matthew BrittState House of Representatives
TX Art BrowningState House of Representatives
TX Michael CaryU.S. House of Representatives
TX Jim ChisholmState Supreme Court
TX Chris ChristalState Senate
TX David CollinsU.S. Senate
TX Don CookU.S. House of Representatives
TX Henry CooperState House of Representatives
TX David CourtneyState Senate
TX Antonio DiazU.S. House of Representatives
TX Eric FahrentholdCounty Commissioner
TX Lance FindleyU.S. House of Representatives
TX Vanessa FosterU.S. House of Representatives
TX Gregory FoxState House of Representatives
TX Timothy GiddensState House of Representatives
TX Herb Gonzales, Jr.State House of Representatives
TX Keith HoustonU.S. House of Representatives
TX Chris KennedyRailroad Commissioner
TX Leanne Lamb-VinesState House of Representatives
TX Ed LindsayU.S. House of Representatives
TX W.L. MathenyCounty Commissioner
TX Alex MendozaState House of Representatives
TX Alfred MolisonState House of Representatives
TX G. C. MolisonState Board of Education
TX Meghan OwenU.S. House of Representatives
TX Brandon ParmerU.S. House of Representatives
TX Paul PipkinCounty Assessor
TX Mark RobertsU.S. House of Representatives
TX Chuck RobinsonState House of Representatives
TX Rhett Rosenquest SmithU.S. House of Representatives
TX Emily Marie SanchezTax Collector
TX Angela SarlayState House of Representatives
TX Ed ScharfU.S. House of Representatives
TX Irene Meyer ScharfState Board of Education
TX Maria SelvaU.S. House of Representatives
TX Deb ShaftoState House of Representatives
TX Yvonne ValdezState House of Representatives
TX Carlos VillalobosConstable
TX Charles WaterburyState Supreme Court
TX Josh WendelRailroad Commissioner
UT Mark WhitakerState House of Representatives
VA Audrey ClementCounty Board
VA Audrey ClementCounty Board
VI Alan FriedmanSenator
WA Howard PelletState House of Representatives
WI Brian BenfordBoard of Supervisors
WI Peter BlewettBoard of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Greg DavidBoard of Supervisors
WI Jonathan DederingState Assembly
WIElected Ron HardyBoard of Supervisors
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn KienholzBoard of Supervisors
WI Rick KissellCity Treasurer
WIElected Leland PanCounty Board of Supervisors
WIElected Kyle RichlondCounty Board of Supervisors
WV Bob Henry BaberU.S. Senate
WV Tighe BullockHouse of Delegates
WV Raymond Davis IIIHouse of Delegates
WV Jesse JohnsonGovernor
WV Justin JohnsonHouse of Delegates
WV Mark MyersHouse of Delegates
WV Derrick ShafferHouse of Delegates