Summary

2002 Stats

560 Races in 2002

StateCandidateOffice
AK Diane BensonGovernor
AK Della CoburnLieutenant Governor
AKElected Della CoburnTribal Council
AK Russell DeForestU.S. House of Representatives
AK Thomas HigginsU.S. Senate
AK David StannardState Senate
AK Thomas M. StromanState Senate
AK Jim SykesU.S. Senate
AK Nathana WrightState House of Representatives
AR Paul KellyCity Board of Directors
AR Al VickCity Council
AZ Sam RitchieCommunity College District
AZ Kyrsten SinemaState House of Representatives
CA Ken AdamsU.S. House of Representatives
CA Ana AraizaCity Council
CA Josefina ArandaCity Council
CAElected Kerry ArnettCity Council
CAElected Larry BarnettCity Council
CAElected Tisha BedrosianNeighborhood Council
CA Steve BenjaminCommunity College District
CAElected Sheila BernardNeighborhood Council
CA David Delano BlancoState Controller
CA Warner BloombergState Assembly
CA Tom BolemaState Assembly
CA John BoushellMayor
CA Peter Miguel CamejoGovernor
CA Jo ChamberlainState Assembly
CAElected Howard ChongRent Stabilization Board
CA Julie Cooley-RiedersCity Council
CA Phil CourtneyU.S. House of Representatives
CA John DonaldsonCity Council
CA Jim DorenkottU.S. House of Representatives
CAElected Alan DrusysCity Council
CA Yolanda EscamillaCity Council
CAElected Tim FitzmauriceCity Council
CAElected Cindy FoxfootSchool Board
CAElected Paul FranklinSchool Board
CAElected Roberto G. GarciaFire District
CA Raymond Glock-GrueneichU.S. House of Representatives
CA Michael GoldsteinSuperior Court
CA Learner GoodeCity Council
CAElected Herb GuraSchool Board
CA Barry HermansonBoard of Supervisors
CAElected Patricia HilesSchool Board
CAElected Beth IngallsCity Council
CAElected Rebecca KaplanTransit Board
CA Bruce KarneyCity Council
CAElected Chris KavanaghRent Stabilization Board
CAElected Kip KruegerPlanning Group
CA Guillermo KuhlCity Council
CAElected James LamportHospital District
CA Thomas LashU.S. House of Representatives
CA Thomas LeavittCity Council
CA Whitney LeighBoard of Education
CAElected Sarah LipsonBoard of Education
CA Jonathan LundellSchool Board
CA Diana MannCity Council
CAElected Kevin McKeownCity Council
CAElected Dave MeserveCity Council
CAElected Gene MeyersSchool Board
CAElected Cameron MillerWater Conservation District Board
CA Abel MoutonCommunity College District
CA Glen MowrerAttorney General
CA Dione MustardBoard of Supervisors
CA Robert (Bob) NanningaCity Council
CAElected Landon NeustadtCity Council
CAElected DeOnne NoelSchool Board
CA Virgil PinaCity Council
CA Joey RacanoCity Council
CA Kenn RiedersCity Council
CA Jennifer RienksHealthcare District
CAElected Larry RobinsonCity Council
CA Jeanne Marie RosenmeierState Treasurer
CA Robert A. RussellSchool Board
CA Mark SanchezSuperintendent of Public Instruction
CAElected Sandra Ventura ScottSchool Board
CA David Ishlael SheidlowerInsurance Commissioner
CA Larry ShoupSecretary of State
CAElected Mark ShoupCity Council
CAElected Lauren SinnottCity Council
CAElected Selma SpectorRent Stabilization Board
CAElected Dona SpringCity Council
CA Terry StoneCity Council
CA Joseph ‘Buck’ StovalBoard of Education
CAElected Bruce SturmFire District
CA Newell TaylorCity Council
CA Doug ThronState Assembly
CA Robert ‘Roy’ van de HoekCity Council
CAElected Lynne VanderpotPlanning Group
CAElected Nicole VigeantCommunity Services District
CA David WadeSchool Board
CA Donna WarrenLieutenant Governor
CA Laura WellsState Controller
CAElected Tim WillisSchool Board
CA L.A. WoodCity Council
CAElected Kathy WronskiPark and Recreation District
CAElected Doug ZilmPlanning Group
CO Dave ChandlerU.S. House of Representatives
COElected Scott ChaplinBoard of Trustees
CO Ron ForthoferGovernor
COElected Pete GleichmanTown Council
CO Alison MaynardAttorney General
CO Justin J. McCarthyCounty Commissioner
COElected Wendy MimiagaTown Board
CO Krista ParadiseBoard of Trustees
CO Eric RechelState House of Representatives
CO Ken SeamanU.S. House of Representatives
CO D. Oak SmithCounty Clerk
CO Dan WintersLieutenant Governor
CO Nancy YorkCounty Commissioner
CT John BattistaState House of Representatives
CT Mike DeRosaState Senate
CT David IonnoBoard of Education
CT Peter MagistriState House of Representatives
CT Simone MasonState House of Representatives
CT Charlie PillsburyU.S. House of Representatives
CT Thomas SevignyState Senate
CT Penny TealState Senate
DCElected Renee BowserAdvisory Neighborhood Commission
DC Gail DixonCity Council
DC Steve DonkinMayor
DC Adam EidingerUnited States Representative
DC Jenefer EllingstonCity Council
DC Debby HanrahanCity Council
DC Joyce Robinson-PaulU.S. Senate
DCElected Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
DC Michele Tingling-ClemmonsCity Council
DC Edward Chico TroyCity Council
DCElected Bryan WeaverAdvisory Neighborhood Commission
DE Vivian A. HoughtonAttorney General
DE William WinklerState Senate
FL Nicholas ColeSchool Board
FL Tim DoyleState House of Representatives
FL Kurt GratzolState House of Representatives
FL Lynda SchuhMosquito Control Board
FL Anthony StephanCharter Review Commission
GA Kerrie DicksonState Agriculture Commissioner
GA Hugh EscoLieutenant Governor
GA Nannette D. GarrettGovernor
GA Joyce GriggsU.S. House of Representatives
GA Al HermanU.S. House of Representatives
GA Harry T. LydeState House of Representatives
GA Reverend Zack LydeSchool Board
GA Chris NeelyState House of Representatives
GA Ed VaughnCounty Commissioner
HI Kahealanikuuleialoha äóÖKaheäó» AipiaState Senate
HIElected Bob JacobsonCounty Council
HI Jack KellyState House of Representatives
HI Lynn NakkimState House of Representatives
HI Nick NikhilanandaU.S. House of Representatives
HI Jeff TurnerCounty Council
IA Don ArenzSecretary of State
IA Brian DepewSecretary of Agriculture
IA Holly HartLieutenant Governor
IA Tim HarthanU.S. Senate
IA Jeannie HegemannCounty Board of Supervisors
IA Tom HustvetCounty Board of Supervisors
IAElected Kevin LeeTownship Trustee
IA Jim PaprockiCounty Board of Supervisors
IA Joannes R. PoolCounty Board of Supervisors
IA Jay RobinsonGovernor
IA Tammy Kaye SimonState House of Representatives
ID Rick BoydState House of Representatives
ID Michele EichlerSchool Board
ID Robert McMinnState Senate
ID John SteinebachState Senate
ILElected Jennifer CoufalLocal School Council
IL Carl EstabrookU.S. House of Representatives
IL Jason FarbmanState House of Representatives
IL Joe LanterCounty Board of Supervisors
IL Julie SamuelsState House of Representatives
IL Rich WhitneyState House of Representatives
IN Timothy BaerCounty Commissioner
IN Jeff MeltonU.S. House of Representatives
IN Julie RobertsCounty Council
KY Don PrattUrban County Council
LA Malik RahimCity Council
MAElected David AhlfeldTown Meeting Member
MA Michael AleoState House of Representatives
MA Michael AleoState House of Representatives
MA Sue BartoneState House of Representatives
MAElected George BryantCounty Assembly
MAElected MIchael ChesworthTown Meeting Member
MAElected Miriam DaytonTown Meeting Member
MAElected Frank GattiTown Meeting Seat
MAElected Christopher HolmeTown Meeting Member
MA Paul LachelierState House of Representatives
MA Jonathan LevittState House of Representatives
MAElected Emily LewisTown Meeting Member
MA Anthony LorenzenLieutenant Governor
MA Daniel MelnechuckU.S. House of Representatives
MAElected Neil NugentTown Meeting Member
MAElected Vincent O’ConnorTown Meeting Member
MAElected Jon RomanoTown Meeting Member
MAElected MIchael SherrardTown Meeting Member
MA Jill SteinGovernor
MAElected John WadeTown Meeting Member
MAElected Brent WasTown Meeting Member
MA Peter WhiteState House of Representatives
MD Bob AuerbachU.S. House of Representatives
MD David GrossHouse of Delegates
MD Beth HufnagelState Comptroller
MD Richard KunkelHouse of Delegates
MD George LawCounty Council
MD Bob Lewis (MD)County Commissioner
MD George W. MurphyCounty Commissioner
MD Linda SchadeHouse of Delegates
MD Morning SundayHouse of Delegates
ME Jonathan CarterGovernor
ME Morgen D ArcRegister of Deeds
ME Joshua DolbyState House of Representatives
ME Fred DolgonState Senate
ME Robert K. DunningState House of Representatives
MEElected John EderState House of Representatives
ME Kelly Thompson FernaldState Senate
ME Peter FernaldState House of Representatives
ME Ruth Z. GabeyState House of Representatives
ME Heather ‘Betsy’ GarroldState House of Representatives
MEElected Jerry HoagSelectman
ME Dorothy LaFortuneState Senate
ME Flower NobleState Senate
ME Oliver OuterbridgeState Senate
ME Christine A. WestState House of Representatives
MI Keith AgdanowskiCity Council
MI Eric BorregardU.S. Senate
MI William BoydU.S. House of Representatives
MI Adrianna BuonarrotiLieutenant Governor
MI Michael ButtigiegCounty Commissioner
MI Douglas CampbellGovernor
MI Surjit Singh DulaiUniversity Board of Trustees
MI Susan FawcettUniversity Board of Regents
MI Margaret GuttshallState House of Representatives
MI Donnelly HaddenState Supreme Court
MI William HenneCounty Commissioner
MI Garry HerringState House of Representatives
MI Alan JacobsonState House of Representatives
MI Sterling JohnsonU.S. House of Representatives
MI Bretton JonesState House of Representatives
MI Dan D. KaramState House of Representatives
MI Jerry KaufmanAttorney General
MI Joseph KingCounty Commissioner
MI Frederick KlineUniversity Board of Governors
MI Anthony KozubalCounty Commissioner
MI Jason LaFayUniversity Board of Trustees
MI John LitleU.S. House of Representatives
MI Roger McClaryCounty Commissioner
MI Michael L. McGuinnessCommunity College District
MI Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MI Kyle MoxleyState Board of Education
MI Edward Muller, Jr.County Commissioner
MI Arthur MyattState House of Representatives
MI Rosalie Anne PelchCounty Commissioner
MI Matt PeteringUniversity Board of Regents
MI Peter PonzettiState House of Representatives
MI Karen ShelleyState Board of Education
MI Elliott SmithState Senate
MI Rev. A.S. WrightState House of Representatives
MI Ray ZiarnoSecretary of State
MI Edward MuellerCounty Commissioner
MN Andrew AbruzzeseState House of Representatives
MN George BatemanState House of Representatives
MN Dave BergerState Auditor
MN Andrew BohoState House of Representatives
MN Teresa Bowe-CoverState House of Representatives
MN Holle BrianState Senate
MN Michael CavlanState House of Representatives
MN Tom ClelandState Senate
MN Jeff DavisState Senate
MN Tim DavisU.S. House of Representatives
MN Will Donovan IIIState Senate
MN Dave EngstromState Senate
MN Ed FelienCounty Commissioner
MN Ray FennerState House of Representatives
MN Richard FischerState House of Representatives
MNElected Elaine FlemingMayor
MN Mark FriedmanState Senate
MN John GibsonState Senate
MN Rhoda GilmanLieutenant Governor
MN Nick GranathState Senate
MN Wade HannonState House of Representatives
MN Dan KimmelState House of Representatives
MN Richard KlatteGovernor
MN Andrew KoebrickSecretary of State
MN Spencer MadsenCounty Commissioner
MN Tom MarksState House of Representatives
MN Ed McGaaU.S. Senate
MN Keith MelandState House of Representatives
MN Tom MenkeState House of Representatives
MN Greg MikkelsonU.S. House of Representatives
MN Karyn MilosState House of Representatives
MN Eric OinesState House of Representatives
MNElected Vic OrmsbySoil and Water Conservation District
MN Saloman OrrellanaState House of Representatives
MN Kristin OsbakkenCounty Commissioner
MN Ken PentelGovernor
MN Bob PollockState House of Representatives
MN Jay PondU.S. House of Representatives
MN Shane PriceCity Council
MN Danene ProvencherCity Council
MN Scott RaskiewiczU.S. House of Representatives
MN Robert SchlidSoil and Water Conservation District
MN Joel SipressState Senate
MN Bonnie Jean SmithState House of Representatives
MN Lance StarichaState House of Representatives
MN Jerry TaubeCounty Commissioner
MN Audrey ThayerCounty Commissioner
MN Ray TricomoU.S. Senate
MN LaVerne TurnerState Senate
MN Bob VelezCounty Commissioner
MNElected Dwayne VoegeliCounty Commissioner
MO Keith BrekhusU.S. House of Representatives
MO Fred KennellState Auditor
MO Matthew LarsonState House of Representatives
MO Jason MurphyLicense Collector
MO Chad ParmenterCounty Council
MO Mark RobertsonState House of Representatives
MO Daniel RomanoU.S. Senate
MO Mel ScrivenerState House of Representatives
MO Terry ZemanCounty Executive
MT Bob BeckState House of Representatives
MT Chris FrazierState House of Representatives
MT Greg GordonState House of Representatives
MT Bob KelleherU.S. Senate
MT Kelly PollingtonState House of Representatives
MT Scott N. ProctorState House of Representatives
MT Paul StephensCounty Commissioner
NCElected Gray NewmanSoil and Water Conservation District
NE Tom FosterPublic Power District
NE Brandi J. HarringtonCounty Recorder
NE Kevin JohnsonNatural Resources District
NEElected Steve LarrickNatural Resources District
NE Charles LawsGovernor
NE Frances MendenhallPublic Power District
NE Robert E. ParkerCounty Public Administrator
NE Doug PatersonU.S. House of Representatives
NE Lane StartinU.S. House of Representatives
NJ David AlcantaraFreeholder
NJ Nancy BowmanFreeholder
NJ Jamie ConsuegraTownship Committee
NJ Emily CookFreeholder
NJ Russell CullenMayor
NJ Henry FaulknerU.S. House of Representatives
NJ Paul ForsteFreeholder
NJ Joseph FortunatoU.S. House of Representatives
NJ Richard FosterCounty Executive
NJ Ted GlickU.S. Senate
NJ Tamara GundTownship Committee
NJ Ray Higbee Jr.Freeholder
NJ Jane HunterBorough Council
NJ Lynne KnudsenFreeholder
NJ Carl MayerU.S. House of Representatives
NJ Claudette MeliereCounty Executive
NJ Roger MerleU.S. House of Representatives
NJElected Gary NovosielskiBoard of Education
NJ Scott SalusBorough Council
NJ Richard StrongU.S. House of Representatives
NJ Steven SyrekBorough Council
NJ Daniel TumpsonFreeholder
NM David BaconGovernor
NM Cliff BainCounty Commissioner
NM Gary ClaussCounty Commissioner
NM George L. DeweyU.S. House of Representatives
NM Ann GleasonAttorney General
NM Sam HittLand Commissioner
NM Rick LassState House of Representatives
NM Kathy SanchezLieutenant Governor
NM Robert M. SernaCounty Sheriff
NM Don ThompsonState House of Representatives
NM Mervyn C. TildenState House of Representatives
NV Paul Alan LenartSecretary of State
NY Penny ArcadeState Assembly
NY Stanley AronowitzGovernor
NY Henry (Hank) BardelU.S. House of Representatives
NY Robin BarkenhagenState Assembly
NY Georgiana BordaState Senate
NY Richard BordaState Assembly
NY Bonnie CannanState Senate
NY Evergreen ChouState Assembly
NY Kathleen CurtisState Senate
NY Jennifer DanielsLieutenant Governor
NY Thomas M. DeganState Senate
NY Joseph DeMareState Assembly
NY Tim DerhamU.S. House of Representatives
NY Mark DunauU.S. House of Representatives
NY Ann EaganState Senate
NY Jim EatonState Senate
NY Ivana EdwardsState Assembly
NY Paul FallonU.S. House of Representatives
NY Jim FarneyState Assembly
NY Leslie FarneyState Senate
NY Deborah GeorgeTown Council
NY William Gerena-RochetState Assembly
NY Steven GreenfieldU.S. House of Representatives
NY Howie HawkinsState Comptroller
NY Don HickokCounty Sheriff
NY Gerald KannState Assembly
NY Tom KeefeMunicipal Judge
NY John KeenanU.S. House of Representatives
NY Albert LaBrunaU.S. House of Representatives
NY Patrick LanghenryState Assembly
NY Chester Le BaronCounty Coroner
NY Margaret LewisU.S. House of Representatives
NY Joshua LiebersonState Assembly
NY Mary Jo LongAttorney General
NY Peter LookerState Assembly
NY Peter LookerState Assembly
NY Kenn LowyState Assembly
NY Ronald MacKinnonState Assembly
NY Ralph ManfredoniaTown Council
NY Phil MartinState Assembly
NY William McCrossenTown Council
NY Tara MeadowsState Assembly
NY Pete MeyersCounty Sheriff
NY Kate PendergrastCounty Coroner
NY Darius PereiraState Assembly
NY Jeffery PeressState Assembly
NY Jean RaboffState Assembly
NY Lorna SalzmanU.S. House of Representatives
NY Devin ScherubelTown Council
NY Dan SearlesState Assembly
NY Elizabeth ShanklinU.S. House of Representatives
NY Thomas SiracuseState Assembly
NY Roger SnyderState Senate
NY George TatevosyanState Assembly
NY Rachel TreichlerU.S. House of Representatives
NY Kathleen Van VlackState Assembly
NY Jeffrey Van ZandtTown Justice
NY Samuel WeinrebBoard of Trustees
NY Dan WentzelU.S. House of Representatives
NY Jason WestState Assembly
NY Dorothy Williams-PereiraState Senate
NY Jonathan WrightU.S. House of Representatives
OH Alan AmstutzState House of Representatives
OH Frank DodenU.S. House of Representatives
OR Peter AlexanderCity Council
OR Diane AmaroticoParks and Recreation Commission
ORElected George GroschCity Council
OR Christian GuntherCity Council
OR Patricia HadleyCity Council
OR Tom MatosecCounty Commissioner
OR Dale MatthewsState House of Representatives
OR Bill SmaldoneCity Council
PA AnnDrea M. BensonU.S. House of Representatives
PA Traci ConferState Senate
PA Mike EwallU.S. House of Representatives
PA Ernst FordState House of Representatives
PA Jonathan L. GallupState House of Representatives
PA Andrew W. GreenState Senate
PA Tom HeitzenraterState House of Representatives
PA Michael MorrillGovernor
PA Charles MoyerState House of Representatives
PA Diana ObolerState House of Representatives
PA Ben PriceU.S. House of Representatives
PA Eric PrindleState House of Representatives
PA Kurt J. ShotkoU.S. House of Representatives
PA Vicki J. SmedleyLieutenant Governor
PA Todd WillU.S. House of Representatives
PA Eric WolfeState House of Representatives
PA Duane R. WrightState House of Representatives
PA Duane R. WrightCity Council
PA J. Terry ZellerState House of Representatives
RI Greg GerrittMayor
RI Larry KernCity Council
RI John NimmoCity Council
RIElected David SegalCity Council
RI Gregg StevensLieutenant Governor
RI Jeff TosteState Senate
TN Jonathan FarleyU.S. House of Representatives
TX B.J. ArmstrongU.S. House of Representatives
TX Sherrill BlackmonState House of Representatives
TX Michael J. BolzeniusState House of Representatives
TX Loren CliftJustice of the Peace
TX David CobbAttorney General
TX Sarah DuBoseState House of Representatives
TX Jane ElioseffState Agriculture Commissioner
TX Molly HayesCounty Clerk
TX Carla HubbellU.S. House of Representatives
TX Ollie Ruth JeffersonStatewide Court of Appeals
TX Thomas J. KemperU.S. House of Representatives
TX Daniel KowalWatershed District Board
TX Bryan LankfordCounty Commissioner
TX Rahul MahajanGovernor
TX Charlie MauchStatewide Railroad Commissioner
TX Michael B. McInerneyLand Commissioner
TX Harlan McVeaState House of Representatives
TX Buddy MohledCounty Commissioner
TX Mike MorenCounty Treasurer
TX Jack NottinghamState House of Representatives
TX Rob OwenStatewide Court of Appeals
TX Gary R. PageU.S. House of Representatives
TX Nathalie ParaviciniLieutenant Governor
TX Cliff PearsonJustice of the Peace
TX Julia PenelopeSchool Board
TX John S. PetersenU.S. House of Representatives
TX Lesley Nicole RamseyBoard of Education
TX George ReiterU.S. House of Representatives
TX Ruben ReyesState Comptroller
TXElected George RiceAquifer Authority Board
TX Brad RockwellState Supreme Court
TX Darren ScharfState House of Representatives
TX Ed ScharfU.S. House of Representatives
TX Irene Meyer ScharfBoard of Education
TX John D. SchlidtState House of Representatives
TX John D. SchlidtWatershed District Board
TX Deb ShaftoCounty Judge
TX Pete SmykeMayor
TX Joel WestU.S. House of Representatives
TX Roy H. WilliamsU.S. Senate
UT Craig AxfordU.S. House of Representatives
UT Patrick BeecroftCity Council
UT Laura BonhlanState House of Representatives
UT Patrick DiehlU.S. House of Representatives
UT Peter HinesState House of Representatives
UT Diana Lee HirshciCity Council
UT Tom KingState House of Representatives
UT Rob MorrisonState House of Representatives
UT Linda ParsonsState House of Representatives
UT John RenteriaState Senate
UT Jon RoeslerState House of Representatives
UT David RowlandState Senate
UT John WeisheitState House of Representatives
VA D.C. AmarasingheU.S. House of Representatives
VA Allison BergTown Council
VA Mark Geduldig-YatrofskyCity Council
VA Don LangrehrMayor
VA Harry NielsonU.S. House of Representatives
WA Bern HaggertyU.S. House of Representatives
WA Linda KnightonState Senate
WA Marilou RickertState Senate
WA Peter Francis TassoniState Senate
WI Paul AschenbrennerState Treasurer
WI Jeanne BehrendCounty Board of Supervisors
WI Adam BenedettoCounty Sheriff
WI Brian BenfordCounty Board of Supervisors
WI Mike BriggsTown Supervisor
WI John BrownCounty Board of Supervisors
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WI Jim CarpenterState Senate
WI Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Bernard DalseyState Assembly
WIElected John HardinCounty Supervisor
WIElected Larry HardingTownship Supervisor
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WI Dick KaiserU.S. House of Representatives
WI Mark MartiBoard of Education
WIElected Al MatanoCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WI Brian Merrill Vasquez VerdinU.S. House of Representatives
WI Antonia NelsonCounty Board of Supervisors
WIElected Antonia NelsonCounty Board of Supervisors
WI Jeff PetersonLieutenant Governor
WI Josh PittsCounty Board of Supervisors
WIElected Thomas PowellCommon Council
WIElected Kyle RichlondCounty Board of Supervisors
WIElected Kevin RuehlCounty Board of Supervisors
WI Zach SheltonBoard of Education
WIElected Echnaton VedderCounty Board of Supervisors
WI Annie WackerSchool Board
WI Jim YoungGovernor