Summary

2010 Stats

359 Races in 2010

StateCandidateOffice
AR Ken AdlerU.S. House of Representatives
ARElected Joy BallardCounty Collector
AR Joshua DrakeU.S. House of Representatives
AR John GrayU.S. Senate
AR Conrad HarvinState House of Representatives
AR Jacob HollowayCity Council
AR Lewis KennedyU.S. House of Representatives
AR Rebekah KennedyAttorney General
AR Jim LendallGovernor
AR Greg SlocumState Senate
AR Howard SmithCity Council
AR Mark SwaneyState House of Representatives
AR Bobby TullisMayor
AR Bobby TullisState Treasurer
AR Mary WillisState Auditor
AR Ray WoodCoroner
AZ Leonard ClarkU.S. House of Representatives
AZ William CrumU.S. House of Representatives
AZ Justin DahlState House of Representatives
AZ Rebecca DewittU.S. House of Representatives
AZ Jerry JoslynU.S. Senate
AZ Gregor KnauerState House of Representatives
AZ Linda MaciasState House of Representatives
AZ Deborah OdowdState House of Representatives
AZ Kent SolbergState House of Representatives
AZ Angel TorresState House of Representatives
AZ Luisa Evonne ValdezState House of Representatives
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Deacon AlexanderGovernor
CA Peter AllenAttorney General
CAElected Robert BairdNeighborhood Council
CA Bill BalderstonInsurance Commissioner
CA Gary BlennerBoard of Trustees
CAElected Harold BockNeighborhood Council
CA Richard BoyleCommunity College District
CAElected William BretzPlanning Group
CAElected Roo CantadaPark and Recreation District
CA Jim CastilloLieutenant Governor
CAElected Dave ClarkSchool Board of Directors
CA Jeremy ClowardU.S. House of Representatives
CA Charles (Kit) CrittendenStatewide Treasurer
CAElected Bruce DelgadoMayor
CAElected Robert DeutschHealthcare District
CA Richard DoyleBoard of Governors
CA Alan DrusysCity Council
CA Ben EmeryU.S. House of Representatives
CA Ross FrankelState Controller
CA Paul FranklinSchool Board
CAElected Jennifer GillNeighborhood Council
CA Adam GlickNeighborhood Council
CA Lisa GreenState Assembly
CAElected Herb GuraSchool Board
CAElected Dan HamburgBoard of Supervisors
CAElected Cliff HannaPlanning Board
CA Dave HellerU.S. House of Representatives
CAElected Patricia HilesSchool Board
CA Stewart JonesCity Council
CA Jasper KingeterCity Council
CAElected John LaueNeighborhood Council
CA Jon LiCity Council
CA Jack LindbladState Assembly
CA Don MacleayMayor
CAElected Michael McCueNeighborhood Council
CAElected Gayle McLaughlinMayor
CA Ann MenascheSecretary of State
CA Dave MeserveCity Council
CAElected Joe NavarroSchool Board
CAElected Adam PergamentNeighborhood Council
CA Eric PetersenU.S. House of Representatives
CA Linda Piera-AvilaState Assembly
CA Jane RandsState Assembly
CA Jane RandsState Assembly
CA Duane RobertsU.S. Senate
CA Cynthia SantiagoState Assembly
CAElected Jan ShrinerWater District
CAElected Lauren SinnottCity Council
CAElected Jim SmithSchool Board of Trustees
CAElected Lisa StephensRent Stabilization Board
CAElected John StinsonNeighborhood Council
CAElected Alex ThompsonNeighborhood Council
CAElected Jesse TownleyRent Stabilization Board
CAElected Pam WebsterRent Stabilization Board
CA Laura WellsGovernor
CA Carol WolmanU.S. House of Representatives
COElected Pete GleichmanMayor
CO Bob KinseyU.S. Senate
CO Gary SwingU.S. House of Representatives
CT Don AlexanderState Senate
CT David BedellState Senate
CT Colin BennettState Senate
CT Colin BennettState Comptroller
CT David BueState Treasurer
CT Megan CassanoBoard of Education
CT Mike DeRosaSecretary of State
CT G. Scott DeshefyU.S. House of Representatives
CT Stephen FournierAttorney General
CT Martha KellyState Senate
CT Ken KrayeskeU.S. House of Representatives
CT Rolf MaurerState House of Representatives
CT David OlsztaU.S. Senate
CT Nicholas PayneState House of Representatives
CT Charlie PillsburyU.S. House of Representatives
CT Gabriel RossiState House of Representatives
CT Jeff RussellU.S. Senate
CT Jane WestonRegistrar of Voters
CT Jane WestonJudge of Probate
CT Ben WojanState House of Representatives
DC Adam EidingerAdvisory Neighborhood Commission
DC Darryl MochCity Council
DC Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
DC Joyce Robinson-PaulUnited States Representative
DC David SchwartzmanCity Council
DC Nancy ShiaCity Council
DCElected JB ShoatzAdvisory Neighborhood Commission
DC Lashaun N. SmithAdvisory Neighborhood Commission
DC Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to U.S. House of Representatives
DC Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood Commission
DC Rick Tingling-ClemmonsDelegate to U.S. House of Representatives
DC Charles Rick TurnerAdvisory Neighborhood Commission
DC Ann WilcoxChairman of the Council
DC Faith Mayor
FL Michael CanneyCity Commission
FL Nicholas Ruiz IIIU.S. House of Representatives
FLElected Anita StewartSoil and Water Conservation District
HI Jim BrewerU.S. Senate
IAElected Raymond MeyerHospital Board of Trustees
IA David SmithersState House of Representatives
IL Jeff AdamsU.S. House of Representatives
IL Jack AileyWater Reclamation District
IL Paloma AndradeCounty Commissioner
IL Joseph BartonCounty Commissioner
IL David BlackAttorney General
IL Nadine BoppWater Reclamation District
IL Robert BurnsU.S. House of Representatives
IL Terry CampbellU.S. House of Representatives
IL Don CrawfordLieutenant Governor
IL Richard DalkaCounty Commissioner
IL Roger DavisU.S. House of Representatives
IL Laura EhornCounty Commissioner
IL Kevin GartleyCounty Board
IL Terrence GilhoolyU.S. House of Representatives
IL Robert GrotaCounty Assessor
IL Diana HortonWater Reclamation District
IL Charles HoweGeneral Assembly
IL Rodger JenningsU.S. House of Representatives
IL LeAlan JonesU.S. Senate
IL Dan KairisU.S. House of Representatives
IL Jeremy KarpenState House of Representatives
IL Vince LaMieState House of Representatives
IL Ronald LawlessCounty Commissioner
IL Marshall LewisSheriff
IL Dan LindseyState House of Representatives
IL Alex MatosCounty Commissioner
IL Michael MaydenU.S. House of Representatives
IL Brock MerckCounty Commissioner
IL George MilkowskiCounty Commissioner
IL Todd MillironCounty Board
IL Bob MuellerState House of Representatives
IL George OchsenfeldState House of Representatives
IL Matthew OgeanCounty Commissioner
IL Gus PhilpottSheriff
IL Matt ReichelU.S. House of Representatives
IL Alejandro ReyesCounty Commissioner
IL Simon RibeiroU.S. House of Representatives
IL Brett RitzelCounty Board
IL Terry SampsonCounty Board
IL R. Erika SchaeferState Comptroller
IL Sheldon SchaferU.S. House of Representatives
IL Bill ScheurerU.S. House of Representatives
IL Laurel Lambert SchlidtU.S. House of Representatives
IL David SerdarCounty Board
IL Morris ShanfieldU.S. House of Representatives
IL Michael SmithCounty Commissioner
IL Scott SummersStatewide Treasurer
IL Tom TresserPresident of the County Board
IL Frank WedigCounty Board
IL Rich WhitneyGovernor
IL Andrew WilliamsU.S. House of Representatives
IL Kenneth WilliamsState House of Representatives
IL Jenny WohadloCounty Commissioner
IL Gerry WoodsState House of Representatives
IN Beth HayesState House of Representatives
LA Morgan Moss, Jr.Mayor
MAElected Tom FlittieTown Meeting Member
MA Nat FortuneState Auditor
MAElected Rudy HellerSelectman
MA Lee Scott LaugenourState House of Representatives
MA Mark MillerState House of Representatives
MA Rick PurcellLieutenant Governor
MAElected David SpanagelTown Moderator
MA Jill SteinGovernor
MA Vincent O’ConnorSchool Committee
MD Maria AllwineGovernor
MD Ken EidelLieutenant Governor
MD George GluckCounty Council
MD Kenniss HenryU.S. Senate
MD Joe LaneCounty Commissioner
MD Mike ShayCounty Executive
MDElected James WilkinsonTown Council
MEElected John AntonCity Council
ME Seth BernerState House of Representatives
MEElected Antonio BlasiPlanning Board
ME Charles Edward BragdonState House of Representatives
ME Carney BrewerState House of Representatives
ME Erin CianchetteState House of Representatives
ME Kenneth ColeState House of Representatives
ME Carolyn DodgeState House of Representatives
ME Kris EckhardtState House of Representatives
ME Roger GayState House of Representatives
ME Frederick HorchState House of Representatives
MEElected Christian McNeilState House of Representatives
ME Christopher MillerState Senate
ME Anna TrevorrowState House of Representatives
ME Michael WakefieldState House of Representatives
ME Angela WebberState House of Representatives
ME Lynne WilliamsState Senate
MI James ArnoldiUniversity Board of Governors
MI Ellis BoalU.S. House of Representatives
MI Douglas CampbellU.S. House of Representatives
MI Candace CavenyU.S. House of Representatives
MI Lloyd ClarkeU.S. House of Representatives
MI George CorsettiU.S. House of Representatives
MI J. Matthew de HeusU.S. House of Representatives
MI Diana DemersUniversity Board of Regents
MI Surjit Singh DulaiUniversity Board of Trustees
MI Dianne FeeleyCounty Commissioner
MI Pat FosterU.S. House of Representatives
MI Derek GrigsbyState House of Representatives
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Franklin HardenState House of Representatives
MI Libby HunterUniversity Board of Regents
MI Richard KuszmarState Senate
MI John Anthony La PietraSecretary of State
MI Tom MairCounty Commissioner
MI David McMahonTownship Trustee
MI Lynn MeadowsLieutenant Governor
MI Harley MikkelsonGovernor
MI Louis NovakCounty Commissioner
MI Latham ReddingState Board of Education
MI Karen ShelleyState Senate
MI Charlie ShickU.S. House of Representatives
MI Aimee SmithU.S. House of Representatives
MI Neva TiceCounty Commissioner
MI Jason TyrellCounty Commissioner
MI Fred VitaleState House of Representatives
MI Stephen WestinCounty Commissioner
MI Julia WilliamsU.S. House of Representatives
MI Mary WoodState Board of Education
MI Richard WunschU.S. House of Representatives
MN Gary CarlsonSoil and Water Conservation District
MN Dan CraigieState House of Representatives
MN Dan DittmanLieutenant Governor
MN Vaios EleftheriouSoil and Water Conservation District
MN Farheen HakeemGovernor
MN Doug MannBoard of Education
MNElected Leroy SchafferCity Council
MN Annie YoungState Auditor
MO Nicholas LadendorfU.S. House of Representatives
MT Cheryl WolfeState House of Representatives
NEElected Steve LarrickNatural Resources District
NJ Patricia AlessandriniU.S. House of Representatives
NJ Ed FanningU.S. House of Representatives
NJ Mark HeacockU.S. House of Representatives
NJ Margie MacWilliamsFreeholder
NJ Irwin NackFreeholder
NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
NV David CurtisGovernor
NY Trevor ArcherState Assembly
NY Colia ClarkU.S. Senate
NY Patricia DavisSchool Board
NY Michael DonnellyState Assembly
NY Anthony GronowiczU.S. House of Representatives
NY Howie HawkinsGovernor
NYElected Brian KehoeVillage Trustee
NY Cecile LawrenceU.S. Senate
NY Carl LundgrenState Assembly
NY Gloria MatteraLieutenant Governor
NY Walter NestlerState Assembly
NY John ReynoldsState Senate
NYElected Edgar RodriguezBoard of Education
NY Ann RoosState Senate
NY Julia WillebrandState Comptroller
NY Daniel ZugerState Assembly
OH Corey AnselState House of Representatives
OH Ty CollinsworthState House of Representatives
OH Alan CrossmanCounty Council
OH David EllisonCounty Executive
OH Bob FitrakisU.S. House of Representatives
OH Dennis LambertState House of Representatives
OH Elaine MastromatteoU.S. House of Representatives
OH Anita RiosLieutenant Governor
OH Dennis SpisakGovernor
OH Rich StevensonU.S. House of Representatives
OK Edward ShadidState House of Representatives
OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Michael BeilsteinCity Council
OR Mark CallahanState House of Representatives
ORElected Mark CamaraCity Council
OR Tim DehneCounty Commissioner
OR Chris ExtineState House of Representatives
OR Chris HenryU.S. House of Representatives
ORElected Richard HerveyCity Council
OR Christina (Chris) LugoU.S. House of Representatives
OR Michael MeoU.S. House of Representatives
OR Eric NavickasCity Council
ORElected Michael WeinbergConservation District
PA Edward BonsellState House of Representatives
PA Ed BortzU.S. House of Representatives
PA Rex D’AgostinoState House of Representatives
PA Hugh GiordanoState House of Representatives
PA Charles MoyerState House of Representatives
PA Jay SweeneyState House of Representatives
SC Doretha BullState Superintendent of Education
SC Tom ClementsU.S. Senate
SC Christopher JonesState House of Representatives
SC Leslie MinerdAttorney General
SC Nammu MuhammadU.S. House of Representatives
SC Nammu MuhammadMayor
SC Eugene PlattState House of Representatives
SC Morgan ReevesGovernor
SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
SC Antonio WilliamsCity Council
TN John MigliettaU.S. House of Representatives
TN Howard SwitzerGovernor
TX Art BrowningRailroad Commissioner
TX Paul CardwellState Board of Education
TX Don CookCounty Clerk
TX Herb Gonzales, Jr.Lieutenant Governor
TX Jim HoweU.S. House of Representatives
TX Ed LindsayState Comptroller
TX Earl LyonsCounty Clerk
TX George RiceAquifer Authority Board
TX Chuck RobinsonJustice of the Peace
TX Ed ScharfU.S. House of Representatives
TX Ryan SewardState House of Representatives
TX Deb ShaftoGovernor
TX Kat SwiftCounty Commissioner
TXElected Enrique ValdiviaAquifer Authority Board
TX Joel WestState House of Representatives
VA Kevin ChisholmCounty Board
VA Miriam GennariSchool Board
VI Elvin Fahie, Sr.Senator
VI Guillaume MimounDelegate to Congress
WA Roy OlsonU.S. House of Representatives
WA Howard PelletState House of Representatives
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Greg DavidBoard of Supervisors
WI Ron HardyCommon Council
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn KienholzBoard of Supervisors
WI Ben ManskiState Assembly
WI Jeff PetersonCounty Board of Supervisors
WIElected Barbara VedderCounty Board of Supervisors
WV David HallState Senate
WV Jesse JohnsonU.S. Senate
WV Jesse JohnsonHouse of Delegates
WV Mark MyersHouse of Delegates
WVElected Bob SiebelSoil and Water Conservation District
WY Lorelei MonsantoSenator At Large