Summary

1998 Stats

132 Races in 1998

StateCandidateOffice
AK Jeffrey GottliebU.S. Senate
AK John GramesU.S. House of Representatives
AK Desa JacobsenGovernor
AK Mike MilliganLieutenant Governor
ARElected Paul KellyCity Board of Directors
AR Randy ZurcherCity Council
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Nancy Lynn AbramsCity Council
CA Ken AdamsU.S. House of Representatives
CA Cynthia AllaireU.S. House of Representatives
CA Sara AmirLieutenant Governor
CA Maria ArmoudianU.S. House of Representatives
CAElected Kerry ArnettCity Council
CA Glenn BaileyBoard of Equalization
CAElected Glenn BaileyResource Conservation District
CA Robin BarrettU.S. House of Representatives
CA Bonnie BennettCity Council
CA Michael BoydBoard of Education
CAElected William BretzPlanning Group
CA Todd ChasBoard of Education
CA Els CooperriderBoard of Supervisors
CA Phil CourtneyU.S. House of Representatives
CA Pamela CoxsonBoard of Education
CAElected Colby CrotzerCity Council
CA Budd DickinsonCity Council
CA David DiehlCity Council
CAElected Alan DrusysCity Council
CA Tim FitzgeraldBoard of Education
CAElected Tim FitzmauriceCity Council
CA Rex FrankelState Assembly
CA Bradley FreemanCity Council
CA Rainy Blue Cloud GreensfelderCity Council
CA Dan HamburgGovernor
CA Joe Louis HoffmanBoard of Supervisors
CA Chris KavanaghCity Council
CAElected Debra KeipsCity Council
CAElected Kip KruegerPlanning Group
CA James LamportHospital District
CA Krista Lieberg-WongU.S. House of Representatives
CA Craig LitwinCity Council
CAElected Jeff Deford MarchPlanning Group
CA George M. MathewsCity Council
CAElected Kevin McKeownCity Council
CA Edward MuzikaCity Council
CAElected DeOnne NoelSchool Board
CAElected Jeanne Patten MarchPlanning Group
CA Bill PattersonCity Council
CA Bill PattersonBoard of Supervisors
CAElected Larry RobinsonCity Council
CAElected Steven Schlidt (CA)City Council
CAElected Sandra Ventura ScottSchool Board
CA John SelawskyBoard of Education
CA Walt SheasbyU.S. House of Representatives
CAElected Selma SpectorRent Stabilization Board
CAElected Dona SpringCity Council
CAElected Tim WillisSchool Board
CAAppointed Julie PartanskyMayor
CO Dean MyersonBoard of Regents
COElected Krista ParadiseBoard of Trustees
CO Nancy YorkCounty Commissioner
DC Mike LivingstonDelegate to U.S. House of Representatives
DC Scott McClartyCity Council
GA Kerrie DicksonLabor Commissioner
GA Hugh EscoLieutenant Governor
GA Hugh LovelState Agriculture Commissioner
GA Chuck O’NeilPublic Service Commissioner
HI Joe Bertram IIICounty Council
HIElected Julie JacobsonCounty Council
HI Nick NikhilanandaCounty Council
HI Ed SchlittState House of Representatives
HI Lanny SinkinCounty Council
HI Rene SiracusaCounty Council
MA Steven ElliotState House of Representatives
ME Pat LaMarcheGovernor
ME Betsy MarsanoState House of Representatives
ME Benjamin MeiklejohnState House of Representatives
MN Susan JasperLieutenant Governor
MN Ken PentelGovernor
NJ Fred DisqueFreeholder
NJ Madelyn HoffmanU.S. House of Representatives
NJ Carl MayerU.S. House of Representatives
NJ Nick MellisU.S. House of Representatives
NJ Paul WilliamsFreeholder
NM Geraldine J.M. AmatoCounty Sheriff
NM Robert AndersonU.S. House of Representatives
NM Robert AndersonU.S. House of Representatives
NM Cliff BainPublic Service Commissioner
NM Jeremy BrownCounty Commissioner
NM Gary ClaussCounty Commissioner
NM Richard HaleyState Auditor
NM Sam HittLand Commissioner
NM Andrew HomerState House of Representatives
NM Damacio LopezSecretary of State
NM Carol MillerU.S. House of Representatives
NMElected Cris MooreCity Council
NM Terry MulcahyState House of Representatives
NM Donald L. ThompsonState House of Representatives
NM John A. ‘Jack’ UhrichCounty Commissioner
NM Robert E. WestU.S. House of Representatives
NY Martin BrechCounty Executive
NY Alice GreenLieutenant Governor
NY Howie HawkinsState Comptroller
NY Joel KovelU.S. Senate
NY Al LewisGovernor
NY Johann MooreAttorney General
NY Craig SeemanState Assembly
NY Julia WillebrandState Assembly
NY Tamara ZwinakCounty Legislature
OR Blair BobierGovernor
OR Michael DonnellyU.S. House of Representatives
OR Karen MoskowitzU.S. Senate
PA William M. BelitskusU.S. House of Representatives
PA Larry ZalewskiState House of Representatives
RI Jeff JohnsonLieutenant Governor
RI Karen JohnsonState House of Representatives
RI Joshua T. MandelbaumState Senate
RI William David MartinState Senate
TX Susan Lee SolarGovernor
VA Michael KeyCity Council
WIElected William AndersonCounty Board of Supervisors
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WIElected Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WIElected Robert OlsgardCounty Board of Supervisors
WI Jeff PetersonState Treasurer
WIElected Thomas PowellCounty Board of Supervisors
WIElected Scott TiceSchool Board
WIElected Echnaton VedderCounty Board of Supervisors
WY Bern HaggertyCity Council
WY John HanksU.S. House of Representatives
WY Bill SmithCity Council