Summary

2014 Stats

278 Races in 2014

StateCandidateOffice
AR Joshua DrakeGovernor
AR Mark SwaneyU.S. Senate
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Beth AllynNeighborhood Council
CA Joshua AlvesBoard of Education
CA Amelia AndersonNeighborhood Council
CA Jason AndersonMayor
CAElected Sylvia ArothNeighborhood Council
CAElected James BaronePark and Recreation Board
CAElected Heather BassGoverning Board Member
CA Marshall BlesofskyBoard of Trustees
CAElected Larry BragmanWater District
CAElected William BretzPlanning Group
CA Ellen BrownStatewide Treasurer
CA James BrownEagleBoard of Supervisors
CAElected Robert CampbellFire District
CA Ruscal CayangyangBoard of Trustees
CAElected Dave ClarkSchool Board of Directors
CAElected April ClaryCollege Board of Trustees
CA Andrew CoffingNeighborhood Council
CA Chrystal ColemanCity Council
CA Vicente Cruz IICity Council
CA David CurtisSecretary of State
CAElected Jeff S. DavisTransportation District
CAElected Robb DavisCity Council
CAElected Bruce DelgadoMayor
CAElected Robin DoynoNeighborhood Council
CA Pamela ElizondoState Assembly
CAElected Gerald EppersonCommunity Services District
CA Michael FeinsteinCity Council
CA Juan Daniel FernandezCity Council
CA Jena GoodmanLieutenant Governor
CAElected Adriana GriffinBoard of Trustees
CAElected Dan HamburgBoard of Supervisors
CAElected Deborah HeathersoneCity Council
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CA Eugene HernandezNeighborhood Council
CA John JohnsCity Council
CAElected Janine JordanNeighborhood Council
CAElected Annette KeenbergTown Council – Advisory
CAElected John KeenerCity Council
CAElected Jim KellerBoard of Trustees
CA Patricia LandisFire District
CA Jack LindbladState Senate
CAElected Jack LindbladNeighborhood Council
CAElected Amy MartensonCollege Board of Trustees
CAElected Gayle McLaughlinCity Council
CA Elva OrtegaNeighborhood Council
CA Eric PetersenCity Council
CAElected Paul PitinoCity Council
CA Michael PowelsonU.S. House of Representatives
CAElected Kathy RallingsSchool Board
CA Jane RandsCity Council
CA Luis RodriguezGovernor
CA Jeffrey Shane RomsosPublic Utility District
CA Michael Ian SachsU.S. House of Representatives
CAElected Johanna SanchezNeighborhood Council
CAElected Johanna SanchezNeighborhood Council
CAElected Marisol SanchezNeighborhood Council
CA David SauerwaldNeighborhood Council
CAElected John SelawskyRent Stabilization Board
CAElected Alex ShantzBoard of Trustees
CAElected Jan ShrinerWater District
CA Amy SimsNeighborhood Council
CAElected Jim SmithSchool Board of Trustees
CAElected Logan Blair SmithBoard of Trustees
CAElected Jesse TownleyRent Stabilization Board
CA Jack WagnerCity Council
CA Laura WellsState Controller
CA Richard WilliamsBoard of Trustees
CAElected Claudia WhitePlanning Group
CO Charmaine BarrosLieutenant Governor
CO Harry HempyGovernor
CO Gary SwingU.S. House of Representatives
CO Martin WirthState Senate
COElected Merrily MazzaCity Council
CT Don AlexanderState House of Representatives
CT Barbara BarryState Senate
CT David BedellState House of Representatives
CT Colin BennettState Senate
CT Todd CheneyState Senate
CT Nathan CloutierState House of Representatives
CT Bill ClydeU.S. House of Representatives
CT Billy Gene CollinsState House of Representatives
CT Cynthia DayState House of Representatives
CT Mike DeRosaSecretary of State
CT Stephen FournierAttorney General
CT Paul GobellState House of Representatives
CT Kelly HannaState House of Representatives
CT Thaddeus HanserJudge of Probate
CT Edward HeflinState Senate
CT Douglas LaryRegistrar of Voters
CT Hector LopezRegistrar of Voters
CT Rolf MaurerState Comptroller
CT Rolf MaurerState Treasurer
CT David MichelState Senate
CT David OlsztaState House of Representatives
CTElected Colleen Ann ReidyFire District
CT Jeff RussellU.S. House of Representatives
CT Cora SantaguidaBoard of Education
CT Bonnie TroyState House of Representatives
CT Matt WentState House of Representatives
DC G. Lee AikinChairman of the Council
DC G. Lee AikinCity Council
DC Eugene PuryearCity Council
DC David SchwartzmanU.S. Senate
DC Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to U.S. House of Representatives
DE Bernard AugustU.S. House of Representatives
DE Dave ChandlerStatewide Treasurer
DE Catherine DamavandiAttorney General
DE Andrew GroffU.S. Senate
DE David McCorquodaleState House of Representatives
FL Henry LawrenceState House of Representatives
FL Randy TolerSchool Board
HI Keiko BonkState House of Representatives
HI Cedric Asuega GatesState House of Representatives
HI Leslie Keith IczkovitzGovernor
HI Nick NikhilanandaCounty Council
IA David Courard-HauriState House of Representatives
IL Paula BradshawU.S. House of Representatives
IL Tim CurtinState Comptroller
IL Julie DanielsState Treasurer
ILElected Phil HuckelberryLocal School Council
IL George MilkowskiWater Reclamation District
IL Karen RoothaanWater Reclamation District
IL Sheldon SchaferSecretary of State
IL Michael SmithWater Reclamation District
IL Scott SummersGovernor
IL Nancy WadeU.S. House of Representatives
IL Gary ShepherdState House of Representatives
IL Catherine TalbottState House of Representatives
IL Tabitha TrippState House of Representatives
MA Daniel FactorSecretary of State
MA Ian JacksonStatewide Treasurer
MAElected Damon JespersenSelect Board
MA M.K. MereliceAuditor
MAElected David SpanagelTown Moderator
MAElected George P. (Gus) SteevesTown Council
MAElected Edward LarnerHousing Authority
MD George GluckU.S. House of Representatives
MD Dan RobinsonHouse of Delegates
MD Ian SchlackmanU.S. House of Representatives
MD Tim WillardCounty Council
ME Paige BrownState House of Representatives
ME Samuel ChandlerState House of Representatives
ME Mark DiehlState Senate
ME Frederick HorchState Senate
ME Bob KlotzState House of Representatives
ME Alice KnappState Senate
ME Thomas MacMillianState House of Representatives
ME Randall ParrState House of Representatives
ME Asher PlattsState Senate
ME Ben SchattenburgState House of Representatives
ME Daniel StromgrenState House of Representatives
ME Michael WakefieldState House of Representatives
ME Lisa Hazel WilleyState House of Representatives
ME Andrew ReddyState House of Representatives
ME Lauren Marie BesankoState House of Representatives
ME Owen HillState Senate
MEAppointed Patricia JacksonSchool Board
MEElected John EderBoard of Education
MI Adam AdriansonUniversity Board of Trustees
MI Ellis BoalU.S. House of Representatives
MI Eric BorregardCollege Board of Trustees
MI Stephen BoyleU.S. House of Representatives
MI Jim CashaU.S. House of Representatives
MI Candace CavenyLieutenant Governor
MI Tonya DuncanU.S. House of Representatives
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Paul HomeniukGovernor
MI John Anthony La PietraAttorney General
MI John LawrenceU.S. House of Representatives
MI Terry LinkUniversity Board of Trustees
MI Tom MairCounty Commissioner
MI John McDermottU.S. House of Representatives
MI Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MI Sarah MolenaarCounty Commissioner
MI Latham ReddingUniversity Board of Trustees
MI Ian SwansonUniversity Board of Regents
MI Wayne VermilyaCounty Board
MI Chris WahlhoffU.S. Senate
MI Sherry WellsState Board of Education
MN Lena BuggsState House of Representatives
MN Andy DawkinsAttorney General
MN Doug MannBoard of Education
MN Kristin OsbakkenState House of Representatives
MN Ray ‘Skip’ SandmanU.S. House of Representatives
NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
NY Henry (Hank) BardelU.S. House of Representatives
NY William EdstromU.S. House of Representatives
NY Matt FunicielloU.S. House of Representatives
NY Howie HawkinsGovernor
NY Brian JonesLieutenant Governor
NY William StevensonU.S. House of Representatives
OH Bob FitrakisLieutenant Governor
OH Bob HartU.S. House of Representatives
OH Will ‘Pete’ JohnsonState House of Representatives
OH Dennis LambertU.S. House of Representatives
OH Nathan LaneState House of Representatives
OH Elaine MastromatteoState House of Representatives
OH Eddie PfauCounty Judge
OH Anita RiosGovernor
OH Will JohnsenState House of Representatives
ORElected Michael BeilsteinCity Council
OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Matt DonohueCircuit Court Judge
OR Christina (Chris) LugoU.S. Senate
OR Michael MeoU.S. House of Representatives
PA Glenn DavisGeneral Assembly
PA Ryan HazelGeneral Assembly
TN Amy BalderramaState Senate
TN Norris DryerU.S. House of Representatives
TN Martin HolsingerState House of Representatives
TN Isa InfanteGovernor
TN Martin PleasantU.S. Senate
TN Robert SmithU.S. House of Representatives
TX Remington AlessiU.S. House of Representatives
TX Valerie AlessiCommissioner of State Lands
TX Paul BlairU.S. House of Representatives
TX Morgan BradfordState House of Representatives
TX Art BrowningState House of Representatives
TX Marco BuentelloState House of Representatives
TX Schyler ButlerCounty Clerk
TX Michael CaryU.S. House of Representatives
TX Jim ChisholmState Supreme Court
TX David CollinsCounty Judge
TX Don CookU.S. House of Representatives
TX Frank CortezCounty Judge
TX Chandrakantha CourtneyLieutenant Governor
TX David CourtneyState Senate
TX Luis DeckerCounty Commissioner
TX Antonio DiazU.S. House of Representatives
TX Matthew HansonCounty Clerk
TX Paul IngmundsonState House of Representatives
TX Diana KendallJustice of the Peace
TX Kenneth KendrickState Agriculture Commissioner
TX William KoehnJustice of the Peace
TX Earl LyonsCounty Clerk
TX Jamar OsborneAttorney General
TX Brandon ParmerGovernor
TX Paul PipkinCounty Judge
TX Jesus QuirozCounty Treasurer
TX George ReiterU.S. House of Representatives
TX Hal Ridley, JrU.S. House of Representatives
TX Mark RobertsU.S. House of Representatives
TX Chuck RobinsonCounty Commissioner
TX Martina SalinasStatewide Railroad Commissioner
TX Emily Marie SanchezU.S. Senate
TX Nicolas SernaState House of Representatives
TX Deb ShaftoState Comptroller
TX Roy Carl StanleyU.S. House of Representatives
TX William StoutCounty Clerk
TX Kat SwiftU.S. House of Representatives
TX John TunmireState Senate
TX Lakshlama ViswanathJustice of the Peace
TX Charles WaterburyState Supreme Court
TX Braeden WrightState House of Representatives
TX Judith Sanders-CastroStatewide Court of Appeals
TX George AltgeltCourt of Criminal Appeals
TX Clint DavidsonCounty Criminal Court Judge
TX Erika MartinezCounty Commissioner
TX George RiceAquifer Authority Board
VA Joe GaldoU.S. House of Representatives
WA Stonewall Jackson BirdCharter Review Commission
WA Bob BurrPublic Utility District
WA Bob Lewis (WA)State House of Representatives
WA Doug MilholandU.S. House of Representatives
WA Lindey Schromen-WawrinCharter Review Commission
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Lawrence DaleU.S. House of Representatives
WI Ron HardyStatewide Treasurer
WIElected Ron HardyCounty Board of Supervisors
WI Michael LaForestState Assembly
WIElected Leland PanCounty Board of Supervisors
WIElected Heidi WegleitnerCounty Board of Supervisors
WV Bob Henry BaberU.S. Senate
WV Tighe BullockHouse of Delegates
WV Danny Ray CookeState House of Representatives
WV Jesse JohnsonState Senate
WV Daniel LutzState House of Representatives
WV Mark MyersState House of Representatives
WV Dianna StricklandCounty Commissioner
WV Karen WhiteState House of Representatives