Summary

2008 Stats

309 Races in 2008

StateCandidateOffice
AR Brian BarnettState House of Representatives
AR Mary BoleyState House of Representatives
ARElected Richard CarrollState House of Representatives
AR Wainnette CopassJustice of the Peace
AR Wendy CrowState House of Representatives
AR Joshua DrakeU.S. House of Representatives
AR Conrad HarvinState House of Representatives
AR Rebekah KennedyU.S. Senate
AR Gene MasonState House of Representatives
AR Elizabeth McCoyCounty Recorder/Assessor
AR Deb McFarlandU.S. House of Representatives
AR Glen SchwarzCity Board of Directors
AR Richard SuitsJustice of the Peace
AR Bernard SullibanCity Council
AR Abel TomlinsonU.S. House of Representatives
AZ Celeste CastorenaState House of Representatives
AZ William CrumU.S. House of Representatives
AZ Rebecca DeWittU.S. House of Representatives
AZ Claudia EllquistCounty Attorney
AZ Kent SolbergState House of Representatives
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Chuck AndersonFire District
CAElected Harold BockNeighborhood Council
CA Richard BoyleCommunity College District
CA Carol BrouilletU.S. House of Representatives
CAElected Bruce DelgadoMayor
CAElected Robert DeutschHealthcare District
CA Pamela ElizondoU.S. House of Representatives
CAElected Jennifer GillNeighborhood Council
CA Bridgett GonzalezNeighborhood Council
CA Dave HellerU.S. House of Representatives
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CAElected John HillstromPublic Utility District
CA Kahlil Jacobs-FantauzziMayor
CA Thomas LashU.S. House of Representatives
CA Jack LindbladState Assembly
CAElected Holly MadrigalCity Council
CAElected Randy MarxWater District Board
CA Cynthia McKinneyPresident
CAElected Christopher McKinnonNeighborhood Council
CA Kent MesplayPresident
CAElected Ross MirkarimiBoard of Supervisors
CA Peter MyersU.S. House of Representatives
CA Robert (Bob) NanningaCity Council
CA Ivan OlsenMayor
CA Linda Piera-AvilaCity Council
CA Paul PitinoCounty Supervisor
CA Joey RacanoCity Council
CA Tennessee ReedSchool Board
CA Phil RockeyU.S. House of Representatives
CA Robert RoyCity Council
CA Mark SanchezBoard of Supervisors
CAElected John SelawskySchool Board
CAElected William SmallmanWater District
CAElected Kaitlin Sopoci-BelknapWater Board
CAElected John StinsonNeighborhood Council
CAElected Jesse TownleyRent Stabilization Board
CA Bruce WolfeBoard of Trustees
CA Carol WolmanU.S. House of Representatives
COElected Jeffrey BergeronTown Council
CO Joe CalhounU.S. House of Representatives
CO Tony D’LalloState House of Representatives
COElected Pete GleichmanMayor
COElected Art GoodtimesCounty Commissioner
CO Bob KinseyU.S. Senate
CO Jerry LacyCounty Commissioner
CO Scott ZulaufCounty Commissioner
CT David BedellState House of Representatives
CT David BedellState Senate
CT David BedellRegistrar of Voters
CT Colin BennettState Senate
CT Keith BrooksRegistrar of Voters
CT Harold BurbankU.S. House of Representatives
CT Zachary ChavesState Senate
CT Remy ChevalierState House of Representatives
CT Mike DeRosaState Senate
CT G. Scott DeshefyU.S. House of Representatives
CT Richard DuffeeState House of Representatives
CT Richard DuffeeU.S. House of Representatives
CT Mary FarrellBoard of Education
CT Ralph FerrucciU.S. House of Representatives
CT Stephen FournierU.S. House of Representatives
CT Kenric HansonState House of Representatives
CT Charlie PillsburyRegistrar of Voters
CT German TedescoState House of Representatives
CT Brent YarnellState House of Representatives
DCElected Philip Blair, Jr.Advisory Neighborhood Commission
DCElected David BossermanAdvisory Neighborhood Commission
DC Maude Louise HillsDelegate to U.S. House of Representatives
DC Jerry MackAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Chris OttenAdvisory Neighborhood Commission
DC Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
DC Joyce Robinson-PaulUnited States Representative
DC David SchwartzmanCity Council
DCElected Nancy ShiaAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Carolyn SteptoeAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood Commission
DC Keith WareU.S. Senate
DCElected Bryan WeaverAdvisory Neighborhood Commission
FL Ellen BrodskyBoard of Elections
FLElected Cara JenningsCity Commission
HI Bob JacobsonCounty Board
IA Wendy BarthU.S. House of Representatives
IA Chris MoellerState House of Representatives
IL Jack AileyWater Reclamation District
IL Steve AleschU.S. House of Representatives
IL Paloma AndradeCircuit Clerk
IL Alan AugustsonU.S. House of Representatives
IL John BascoState Senate
IL John BeachamState House of Representatives
IL Heather BennoState House of Representatives
IL Rita BogolubWater Reclamation District
IL Nadine BoppWater Reclamation District
IL Antonne CoxBoard of Review
IL Don CrawfordCounty Board
IL Kathleen CummingsU.S. Senate
IL Troy DennisU.S. House of Representatives
IL Tom DurkinState Senate
IL James DusingState House of Representatives
IL Bill EdgarCounty Board
IL Adrian FrostCounty Board
IL Joe FutrelleCounty Board
IL Terrence GilhoolyCounty Recorder
IL Charles HoweGeneral Assembly
IL Rodger JenningsU.S. House of Representatives
IL Dan KairisState House of Representatives
IL Howard KaplanBoard of Review
IL Jeremy KarpenState House of Representatives
IL Vince LaMieCounty Board
IL Scott LawsonCounty Board
IL Mike LehlanCounty Board
IL Sandy LezonState House of Representatives
IL Omar LopezU.S. House of Representatives
IL Rita ManiotisState House of Representatives
IL Ante MarijanState House of Representatives
IL Chris MeredithCounty Board
IL Thomas O’BrienStates Attorney
IL Kevin O’ConnorState House of Representatives
IL Walter PitucCounty Board
IL Jerome PohlenU.S. House of Representatives
IL Tim QuirkState House of Representatives
IL Todd ReardonStates Attorney
IL Norman RoseSheriff
IL Sheldon SchaferU.S. House of Representatives
IL Gerard SchlittState House of Representatives
IL Julie SchlittCounty Board
IL Morris ShanfieldU.S. House of Representatives
IL Rob ShermanState House of Representatives
IL Doug SilberhornCounty Board
IL Michael SnowCoroner
IL Alicia SnyderCounty Board
IL Dale StroughStates Attorney
IL Scott SummersU.S. House of Representatives
IL Jason WallaceU.S. House of Representatives
IL Frank WedigCounty Board
IL Dane WillmanState House of Representatives
IL Jennifer WittState House of Representatives
IL Gerry WoodsState House of Representatives
LA Malik RahimU.S. House of Representatives
MA Steven BaerState Senate
MAElected George BryantCounty Assembly
MAElected Robert CrownerTown Meeting Member
MA Frank GattiTown Meeting Member
MA Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MA Vladimir MoralesSelect Board
MAElected Vincent O’ConnorTown Meeting Member
MAElected Adam SacksTown Meeting Member
MAElected David SpanagelTown Moderator
MAElected Jill SteinTown Meeting Seat
MD Gordon ClarkU.S. House of Representatives
ME Sandy AmbornState House of Representatives
ME Jason BergquistState Senate
ME Antonio BlasiSelectman
ME Alan BrownCounty Treasurer
MEElected John EderCharter Commission
ME David FransState House of Representatives
ME Michael HiltzState House of Representatives
ME Daniel JenkinsState House of Representatives
ME William LinnellState Senate
ME Benjamin MeiklejohnWater District
ME Benjamin MeiklejohnCharter Commission Member
MEElected Jane MeisenbachSchool Board
ME Joshua MillerState House of Representatives
ME Tina SmithCity Council
ME Anna TrevorrowBoard of Education
ME Michael WakefieldState House of Representatives
ME Lisa Hazel WilleyState Senate
MI Matthew AbelCounty Prosecutor
MIElected Korine Elizabeth BachledaTownship Clerk
MI Shelly BaneState House of Representatives
MI Jody BeaubienState House of Representatives
MI Ellis BoalUniversity Board of Regents
MI Douglas CampbellU.S. House of Representatives
MI Candace CavenyU.S. House of Representatives
MI George CorsettiU.S. House of Representatives
MI Matt ErardState House of Representatives
MI Dianne FeeleyCounty Commissioner
MI Derek GrigsbyState House of Representatives
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Franklin HardenState House of Representatives
MI Richard KuszmarState House of Representatives
MI John Anthony La PietraCounty Clerk / Register
MI Tom MairCounty Commissioner
MI Ken MatheniaU.S. House of Representatives
MI Lynn MeadowsU.S. House of Representatives
MI Harley MikkelsonU.S. Senate
MI Louis NovakCounty Commissioner
MI William OpalickyU.S. House of Representatives
MI Edward PinkneyU.S. House of Representatives
MI Dwain Reynolds IIIState Board of Education
MI Clyde ShabazzU.S. House of Representatives
MI Erik ShelleyU.S. House of Representatives
MI Aimee SmithU.S. House of Representatives
MI Therese Marie StormUniversity Board of Trustees
MI Aaron StuttmanU.S. House of Representatives
MI Jean Marie TreacyU.S. House of Representatives
MI Fred VitaleState House of Representatives
MI John WalkerTownship Supervisor
MI Stephen WeedCounty Commissioner
MN Farheen HakeemState House of Representatives
MN Allan HancockState House of Representatives
MN Richard KlatteSoil and Water Conservation District
MN Colin LeeState House of Representatives
MN Audrey ThayerCounty Commissioner
MN Katy WortelCounty Commissioner
MO Midge PottsU.S. House of Representatives
MS John WagesU.S. House of Representatives
MS John WagesU.S. House of Representatives
NE Tom FosterCounty Commissioner
NE Derek GlaserCounty Commissioner
NE Scott HoffmanCounty Commissioner
NE Susan KoneckCounty Commissioner
NE Steve LarrickU.S. Senate
NE Doug PatersonPublic Service Commissioner
NE LaVerne Thraen, Jr.Public Power District
NJ Patricia AlessandriniFreeholder
NJ Ed FanningU.S. House of Representatives
NJ Jason GroverU.S. House of Representatives
NJ Alvin MeyerFreeholder
NJElected Gary NovosielskiBoard of Education
NJ Matthew ThiekeU.S. House of Representatives
NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
NMElected Andrew FeldmanCity Council
NM Rick LassPublic Regulation Commissioner
NV Craig BerglandU.S. House of Representatives
NV Bob GiaquintaU.S. House of Representatives
NY Rosa ClementeVice-President
NYElected David DoonanMayor
NY Howie HawkinsU.S. House of Representatives
NYElected Roger ShermanVillage Trustee
NY Brittany TurnerVillage Trustee
OH Tim KettlerState Senate
OH Dennis SpisakU.S. House of Representatives
OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Michael BeilsteinCity Council
OR Walt BrownAttorney General
OR Chris ExtineState House of Representatives
ORElected Neil FriedmanMayor
OR Chris HenryU.S. House of Representatives
OR Michael MeoU.S. House of Representatives
OR Tristin MockU.S. House of Representatives
ORElected James NicitaCity Commissioner
OR Alex PolikoffU.S. House of Representatives
OR Seth WoolleySecretary of State
PA Guy GrayState House of Representatives
PA Liz HughesState House of Representatives
PA Jonah McAllister-EricksonState House of Representatives
PA Titus NorthU.S. House of Representatives
PA Jay SweeneyState House of Representatives
SCElected Eugene PlattPublic Service District
SC Bryan SmithCounty Council
SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
TN Christina (Chris) LugoU.S. Senate
TN John MigliettaU.S. House of Representatives
TX Kat SwiftPresident
VA Sheri BaileySchool Board
VAElected Don LangrehrTown Council
VA John ReederCounty Board
VT Maria CalderonCity Council
VT Jim GladeCity Council
VT Kim MasonCity Council
VT LisaAnn OberbrunnerCity Council
WAElected Dan AsherCommunity Council Board
WA Duff BadgleyGovernor
WA Gary MurrellU.S. House of Representatives
WA Howard PelletState House of Representatives
WA Christopher WinterState House of Representatives
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Greg DavidBoard of Supervisors
WI Bob GiffordCounty Board of Supervisors
WIElected John HardinCounty Board of Supervisors
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn KienholzCounty Board of Supervisors
WI Michael LaForestCommon Council
WIElected Wyndham ManningBoard of Supervisors
WI Jeff PetersonCounty Board of Supervisors
WIElected John RendallCounty Board of Supervisors
WIElected Kyle RichlondCounty Board of Supervisors
WI Robert RyanCounty Board of Supervisors
WI Michael SlatteryCounty Board of Supervisors
WIElected Barbara VedderCounty Board of Supervisors
WV Klaus HeitmannCounty Commissioner
WV Jesse JohnsonGovernor
WV Jesse JohnsonPresident
WV Robin MillsHouse of Delegates
WV Andy WaddellState Senate
WV John WelbournHouse of Delegates