Summary

1994 Stats

90 Races in 1994

StateCandidateOffice
AK Paul BrattonState House of Representatives
AK Michael A. LewisLieutenant Governor
AK Louie Jr. MarchState House of Representatives
AK Richard OlsonState House of Representatives
AK Jim SykesGovernor
AK Jonni WhitmoreU.S. House of Representatives
ARElected Stephan MillerCity Council
AZ Alva D’OrgeixTown Council
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CAElected Glenn BaileyResource Conservation District
CA Leo Bennett-CauchonSchool Board
CA Rick BernardiResource Conservation District
CA Barbara BlongU.S. Senate
CAElected William BretzPlanning Group
CAElected Barbara CarrBoard of Education
CA Hank ChapotState Assembly
CA E. Craig CoffinU.S. House of Representatives
CAElected Todd CooperResource Conservation District
CAElected Alan DrusysCity Council
CAElected Raven EarlygrowCity Council
CA Tim FitzgeraldState Assembly
CA Suza FrancinaCity Council
CA Margaret GarciaSecretary of State
CA Bonnie GengronPlanning Group
CA Tian HarterCity Council
CA Michael Dean HitchcockCity Council
CA Sharon HushkaBoard of Education
CAElected Jason KirkpatrickCity Council
CA Jane KramerCommunity College District
CA Kip KruegerU.S. House of Representatives
CA John LewellenGovernor
CA Robert MarstonU.S. House of Representatives
CA Brian McCallPlanning Group
CA Timothy MooreWater Board
CA MosesLieutenant Governor
CA James OgleGovernor
CA Celesta OwenWater Board of Health
CA Steve SaintWater Board
CAElected Steven Schlidt (CA)City Council
CA John SelawskyGovernor
CA Walt SheasbyState Senate
CA Kent SmithU.S. Senate
CAElected Dona SpringCity Council
CA Tom StaffordState Assembly
CA Charles WilkenState Assembly
CAElected Tim WillisSchool Board
CA Susan Wolfe-FlemingBoard of Education
CAAppointed Raven EarlygrowMayor
CO Phil HuffordGovernor
CO Krista ParadiseLieutenant Governor
DC Jodean MarksMayor
HI Meiling AkunaCounty Council
HI Karen ArchibaldState House of Representatives
HI Victor BaileyCounty Council
HI Keiko BonkCounty Council
HI Kioni DudleyGovernor
HI Bruce MacPhersonState House of Representatives
HI Jack MorseLieutenant Governor
HI Nick NikhilanandaCounty Council
HI Jason SchwartzCounty Council
HI Christopher WalkerState House of Representatives
HI Toni WorstState House of Representatives
ME Jonathan CarterGovernor
ME Charles FitzgeraldU.S. House of Representatives
ME Thomas O. FooteState House of Representatives
ME Greg GerrittState House of Representatives
MO Jeff BarrowCounty Commissioner
MOElected Matt HarlineCity Council
MOElected Terri WilliamsMayor
NM Robert AndersonState House of Representatives
NM Don BrayfieldCounty Recorder/Assessor
NM Fran GallegosMunicipal Judge
NM Lorenzo GarciaState Treasurer
NM David HamptonState House of Representatives
NM Rex JohnsonU.S. House of Representatives
NM Mary Lou JonesState House of Representatives
NM Roberto MondragonGovernor
NMElected Cris MooreCity Council
NM Steven Schlidt (NM)Lieutenant Governor
NM Patricia WolffLand Commissioner
NY Tom LeightonU.S. House of Representatives
PA Thomas Alan LinzeyGovernor
RI Anna Cardillo MartinState Senate
WIElected William AndersonCounty Board of Supervisors
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WIElected Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WIElected Frank KoehnCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WI Jeff PetersonState Assembly