Summary

2013 Stats

142 Races in 2013

StateCandidateOffice
CAElected Karen AndersonFire District
CAElected Illijana AsaraCommunity Services District
CAElected Ruscal CayangyangBoard of Trustees
CA Gladwyn D’SouzaCity Council
CAElected Joseph GauderCommunity Services District
CA Marnie GlickmanSanitary District Board
CAElected Renee GoddardTown Council
CAElected James Duffy GriffinCommunity Services District
CAElected James HarveyWater and Sanitary District
CA Angela IturiagaCollege Board of Trustees
CA Caroline KennyBoard of Trustees
CAElected Brigitte KubackiGoverning Board Member
CAElected William LemosFire Protection District
CA Lee McKusickFire District
CA Avito MirandaGoverning Board Member
CA Mike MurphyBoard of Supervisors
CAElected Russell PaceFire Protection District
CAElected Sean ReaganSchool Board
CAElected John ReedTown Council
CA Brian Lee RencherCity Council
CAElected Curtis RobinsonBoard of Education
CAElected Christopher SabecGoverning Board Member
CAElected Katherine SalinasSchool Board
CAElected Jeffrey Dean SchwartzSchool Board
CAElected Alex ShantzCollege Board of Trustees
CAElected Dana SilvernaleSchool Board
CA Sarah StiefelGoverning Board Member
CA Mitcheal TolesMayor
CAElected George WheelerCommunity Services District
CAElected Rama ZarcufskyBoard of Education
CAElected William HayesPark and Recreation District
CAElected Jose LaraGoverning Board Member
CAElected Angelia HillmanSchool Board of Trustees
CT David BedellConstable
CT Clausel Berrouet, JrBoard of Representatives
CT Nathan CloutierBoard of Representatives
CT Zoe DeVitoBoard of Representatives
CTElected Daphne DixonZoning Board of Appeals Alternate
CT Richard DuffeeBoard of Education
CT Joel FurstBoard of Representatives
CT Thaddeus HanserBoard of Representatives
CT Hector LopezConstable
CTElected Mirna MartinezBoard of Education
CT Rolf MaurerBoard of Representatives
CT David MichelBoard of Representatives
CT Fausto MolinaConstable
CT Laurie RogersSelectman
CT Cora SantaguidaBoard of Representatives
CTElected Leif SmithConstable
CT Ronna StullerCity Council
CT Al VargasFirst Selectman
DC Perry ReddCity Council
DE Any RoeMayor
ILElected Jessica BradshawCity Council
IL Chuck DieringerBoard of Trustees
IL LeAlan JonesU.S. House of Representatives
ILElected Sandy LezonLibrary Board
ILElected Bruce SamuelsLibrary Board
IL Frank WedigTownship Trustee
ILElected Robert BraamLibrary Board
ILElected Kenneth WilliamsSchool Board
IL Rita ManiotisSchool Board
IL Chuck DieringerTrustee of Schools
LA Eliot BarronU.S. House of Representatives
MA Joe CarvalhoMayor
MAElected M.K. MereliceTown Meeting Member
MDAppointed Michael CornellBoard of Directors
MEElected Gilbert HarrisBudget Committee
MEElected Malorie PastorTown Council
MEElected Joshua PlourdeCity Council
ME Christopher ShorrCity Council
ME Daniel StromgrenState Senate
MEElected Anna TrevorrowBoard of Education
MI Bobby JonesState Senate
MNElected Cam GordonCity Council
MN Kristina GronquistCity Council
MN Ty MooreCity Council
MNElected Annie YoungPark and Recreation Board
NC Michael ZytkowCity Council
NJ Patricia AlessandriniLieutenant Governor
NJ Steven WelzerGovernor
NY David AtiasCity Council
NY Fred BalzacTown Council
NY Henry (Hank) BardelBorough President
NY Kevin BottMayor
NY Miles BuddeCity Council
NY Evergreen ChouCity Council
NY Joseph DuffyMayor
NY Patrick DwyerCity Council
NY Christina GonzalezCity Council
NY Emily GoodSheriff
NY Anthony GronowiczMayor
NY Howie HawkinsCommon Council
NY Barbara HumphreySchool Board
NY James LanePublic Advocate
NY Andrew LangdonCity Council
NY Peter LaVeniaCommon Council
NY Carl LundgrenBorough President
NY Dorothy PaigeCity Council
NY William PeltzMayor
NY Jeffery PeressCity Council
NY Theresa PortelliMayor
NY John ReynoldsCity Council
NY Beth RisoMayor
NY Darrin RobbinsMayor
NY Lynne SerpeCity Council
NY Chistine ShahinCounty Legislature
NY Thomas SiracuseCity Council
NY Stephen SloaneCounty Legislature
NY Lori ThomasSchool Board
NY Alex WhiteMayor
NY Julia WillebrandState Comptroller
NYElected Rebecca RotzlerVillage Trustee
OH Susie BeiersdorferCity Council
OHElected Brian CumminsCity Council
OH Joseph DeMareCity Council
OH Sean NestorCity Council
OH Dennis SpisakSchool Board
ORElected Alex PolikoffFire District
PA Thomas AlbaBorough Council
PA Charles Michael FarleySchool Board
PAElected Neil HaagenBorough Council
PAElected Eric HamellInspector of Elections
PAElected Tausif KhanJudge of Elections
PAElected Douglas MasonInspector of Elections
PAElected Kevin MockAuditor
PA David OchmanowiczAuditor
PA Bill SwartzState House of Representatives
PAElected Stephen WeisserInspector of Elections
PAElected Michael Bagdes-CanningBorough Council
SC Eugene PlattU.S. House of Representatives
TX Don CookMayor
TX Maria SelvaState Senate
VA Audrey ClementCounty Board
WI Barbara DavisCommon Council
WI Christian HansenCommon Council
WIElected Dean LoumosSchool Board
WI Sarah ManskiSchool Board
WI Leslie PetersonCommon Council
WI Hawk SullivanCommon Council
WI C.J. TerrellCounty Board of Supervisors
WIElected Ledell ZellersCommon Council