Summary

1996 Stats

90 Races in 1996

StateCandidateOffice
AK John GramesU.S. House of Representatives
AK Ron ReedBorough Assembly
AK Jed WhittakerU.S. Senate
AL Larry Wayne GranthamMayor
ARElected Stephan MillerCity Council
ARElected Randy ZurcherCity Council
AZElected Gerald AndersonCharter Commission
AZElected Alva D’OrgeixTown Council
AZElected Norm WallenCity Council
CA Kristen AndersonCity Council
CAElected Bill BulkleyPlanning Group
CA Hank ChapotState Assembly
CA E. Craig CoffinState Senate
CAElected David DiehlPlanning Group
CAElected Michael FeinsteinCity Council
CA Tim FitzgeraldBoard of Education
CAElected Suza FrancinaCity Council
CA Ken GoldsteinMayor
CAElected Jennifer HananCity Council
CA Chris KavanaghCity Council
CA Larry KissingerBoard of Education
CAElected Kip KruegerPlanning Group
CA Jon LiCity Council
CAElected Timothy MoorePlanning Group
CAElected Bob OrnelasCity Council
CAElected Julie PartanskyCity Council
CA Walt SheasbyU.S. House of Representatives
CA Larry ShoupCity Council
CA David Minton SilvaCity Council
CAElected Dona SpringCity Council
CA Tom StaffordCommunity College District
CAElected Cynthia StreckerSchool Board of Trustees
CA Will YeagerU.S. House of Representatives
CAAppointed Steven SchmidtMayor
CO Tico EmburyState House of Representatives
CO Krista ParadiseBoard of Trustees
CO Gary SwingState House of Representatives
CT Ralph NaderPresident
HI Karen ArchibaldState House of Representatives
HI Keiko BonkMayor
HI Julie JacobsonCommon Council
HI Donnalynn JohnsCounty Council
HI Julie LeialohaCounty Council
HI Jason SchwartzCounty Council
MEElected Harold HansenSchool Board
MEElected George LehighTown Council
MEElected Karen MayoSelectman
ME John RensenbrinkU.S. Senate
MI Gaia L. M. KileCounty Sheriff
MN David AbazsBoard of Supervisors
MN Cam GordonState House of Representatives
MN Winona LaDukeVice-President
MNElected Debbie OrtmanCity Council
NE Charles LawsU.S. House of Representatives
NM Miguel ChavezCity Council
NMElected Fran GallegosMunicipal Judge
NM Abraham GuttmanU.S. Senate
NM Peggy HelgesonPublic Service Commissioner
NM Sam HittU.S. Senate
NM Scott JonesCounty Commissioner
NM Tom LuebbenState Supreme Court
NM John McCallU.S. House of Representatives
NM Roberto MondragonState House of Representatives
NM John A. ‘Jack’ UhrichU.S. House of Representatives
NM Andres VargasDistrict Attorney
NY Anthony GronowiczState Assembly
NY Tom LeightonU.S. House of Representatives
NY Bob PolhemusState Assembly
NY Craig SeemanState Assembly
NY J. David SwiftTown Council
OR Richard BowdenCounty Commissioner
OR Andy DavisState House of Representatives
OR Lou GoldU.S. Senate
OR Joe KeatingU.S. House of Representatives
OR Gary KutcherU.S. Senate
OR Allan OpusU.S. House of Representatives
OR Cecilia StoryState House of Representatives
OR John WalshCity Council
PA Anne GoekeVice-President
RI Jeff JohnsonState House of Representatives
RI Graham SchwassU.S. House of Representatives
VA Tyla MattesonU.S. House of Representatives
WIElected William AndersonCounty Board of Supervisors
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WI Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Frank KoehnCounty Board of Supervisors
WI Ben ManskiCounty Board of Supervisors
WI Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WIElected Robert OlsgardCounty Board of Supervisors