Summary

2009 Stats

149 Races in 2009

StateCandidateOffice
AKElected Mike MusickBorough Assembly
AZ Mary DeCampCity Council
CA Jeremy ClowardU.S. House of Representatives
CAElected Joseph GauderCommunity Services District
CAElected Pam Hartwell-HerreroTown Council
CAElected James HarveyWater and Sanitary District
CAElected William LemosFire Protection District
CA Michael McCueCity Council
CAElected Paul PerkovicWater and Sanitary District
CA Brian Lee RencherCity Council
CAElected Curtis RobinsonBoard of Education
CAElected Jason RothlanBoard of Education
CAElected Christopher SabecGoverning Board Member
CAElected Dana SilvernaleSchool Board
COElected Pete GleichmanMayor
COElected Charlie GreenSchool Board
CO Brian HerzfeldCity Council
CO Tanya IshikawaCity Council
CT David BedellBoard of Representatives
CT David BedellConstable
CT Allan BrisonBoard of Alders
CT Megan CassanoBoard of Education
CT Jean de SmetMayor
CTElected Daphne DixonZoning Board of Appeals Alternate
CT Mary FarrellBoard of Representatives
CT Mary FarrellConstable
CT Thaddeus HanserBoard of Representatives
CTElected Estela LopezConstable
CTElected Hector LopezConstable
CT Rolf MaurerConstable
CT Rolf MaurerMayor
CTElected John RussellCity Council
CTElected Leif SmithConstable
CTElected Cole StanglerConstable
CTElected Ronna StullerBoard of Education
FL Michael CanneyCity Commission
FL Javier Del SolMayor
IA David GrimesySchool Board
IAElected Raymond MeyerCity Council
IL Steve AleschTownship Trustee
IL Alan AugustsonU.S. House of Representatives
ILElected Robert BraamLibrary Board
IL Paula BradshawCity Council
IL Jesus Correa VIIMayor
IL Val DensmoreTownship Clerk
IL Michael DrennanCity Council
IL Mark Arnold FredricksonU.S. House of Representatives
IL Deb GordilsU.S. House of Representatives
IL Paul JasineviciusSchool Board
IL Paul JasineviciusHighway District
IL Paul JasineviciusVillage Trustee
IL Bradley KairisTownship Trustee
IL Dan KairisTownship Supervisor
IL Durl KruseMayor
IL Mark MallonAlderman
IL Chris MeredithCity Council
ILElected Jon MurrayVillage Trustee
IL Matt ReichelU.S. House of Representatives
IL Simon RibeiroU.S. House of Representatives
IL Joshua RodgersMayor
ILElected Bruce SamuelsLibrary Board
IL Julie SamuelsVillage Trustee
IL Julie SchlittTownship Trustee
IL Dave SimoneVillage Trustee
IL Gary StormAlderman
IL Dan ToddTownship Trustee
IL Frank WedigTownship Trustee
ILElected Kenneth WilliamsSchool Board
MAElected Miriam DaytonTown Meeting Member
MAElected Nat FortuneSchool Committee
MAElected Frank GattiTown Meeting Member
MA J.D. HebertCity Council
MA Lee Scott LaugenourSelectman
MA Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MAElected Joyce Palmer-FortuneSelect Board
MAElected Chuck TurnerCity Council
MDElected Michael CornellCity Council
MD George GluckCounty Council
MDElected Christine NagleCity Council
MDElected Dan RobinsonTown Council
ME Jason BergquistTown Council
MEElected Ben ChipmanCharter Commission
MEElected Kevin DonoghueCity Council
ME Daniel JenkinsCharter Commission
MEElected David MarshallCity Council
ME Oliver OuterbridgeWater District
MEElected Anna TrevorrowCharter Commission
ME Anthony ZeliBoard of Education
MI Elena HerradaCharter Commission
MN Dave BickingCity Council
MN Jeanine EstimeCity Council
MN Andy ExleyCity Council
MNElected Cam GordonCity Council
MN Marcus HarcusCity Council
MNElected Annie YoungPark and Recreation Board
NJ Jason KoraljaBorough Council
NJ Steven WelzerGeneral Assembly
NY Evergreen ChouCity Council
NYElected Jennifer DotsonCommon Council
NY Joseph DuffyMayor
NY Jeff GreenTown Council
NY Howie HawkinsCommon Council
NYElected Mary Jo LongTown Council
NY Walter NestlerCity Council
NY David PechefskyCity Council
NY Darrin RobbinsAlderman
NY Lynne SerpeCity Council
NYElected Jim SullivanMayor
NY Bill TalenMayor
NY Brittany TurnerVillage Trustee
NY Russell ZiembaCity Council
OH Anitra BrockmanCity Council
OH Jason HaapSchool Board
OHElected Dennis SpisakBoard of Education
OH Vaughn StullTownship Trustee
OR Susan AufderheideTransportation District
ORElected Matt DonohueSchool Board
PA Steve BakerAuditor
PA Martin BoksenbaumTownship Supervisor
PA Juanita Carra-BudzekTownship Supervisor
PAElected Charles Michael FarleyInspector of Elections
PA Edward Gately, Sr.Auditor
PAElected Randi PetersAuditor
PAElected Randi PetersMinority Inspector of Elections
PAElected Bill SmedleyConstable
PAElected Jay SweeneyAuditor
PA Bert TaylorCounty Council
PAElected Stephen WeisserInspector of Elections
TX Don CookCity Council
TX Alfred MolisonCity Council
TX Deb ShaftoCity Council
VA John ReederCounty Board
VA Josh RuebnerHouse of Delegates
VT Steve EkbergCity Council
VT Gregory KnopsCity Council
VT Jerri KohlCity Council
VT Kim MasonCity Council
VT LisaAnn OberbrunnerCity Council
VT James SimpsonMayor
WIElected Peter BlewettSchool Board
WI Katrina FloresCommon Council
WIElected JoEllen GramlingTown Clerk
WI Bruce HinkforthCommon Council
WI Pete KarasMayor
WI Brenda KonkelCommon Council
WIElected Tony PalmeriCommon Council
WIElected Bob PoeschlCommon Council
WI Todd PriceState Superintendent of Schools
WIElected Marsha RummelCommon Council