Summary

2004 Stats

440 Races in 2004

StateCandidateOffice
AK Timothy FellerU.S. House of Representatives
AK Jim SykesU.S. Senate
AR Bernard SullibanCity Council
AZ Claudia EllquistCounty Attorney
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Ken AdamsBoard of Education
CA Deacon AlexanderNeighborhood Council
CA Greg Allen (CA)City Council
CA Chuck AndersonFire District
CA Leticia (Tish) AndersonCity Council
CA Ana AraizaCity Council
CA Cora Marie BakerCity Council
CA Terry BaumU.S. House of Representatives
CA Stuart BechlanU.S. House of Representatives
CA Jeff BenefielCity Council
CA Lucrecia BermudezBoard of Supervisors
CAElected Sheila BernardNeighborhood Council
CA Warner BloombergState Assembly
CAElected Harold BockNeighborhood Council
CA Tanya Boone-AlvaCity Council
CA Tod BrilliantCity Council
CA Phil Brock. Jr.City Council
CA Peter Miguel CamejoVice-President
CA Peter Miguel CamejoPresident
CA Sean CarlCommunity College District
CA Eric CarterU.S. House of Representatives
CAElected Jeff ChapmanNeighborhood Council
CA David CobbPresident
CA John R. CrockfordState Assembly
CA Bruce DelgadoMayor
CAElected Melody DemerittCity Council
CAElected Lynda DeschambaultTown Council
CA DNACity Council
CA Patrick DriscollU.S. House of Representatives
CA John EarlCity Council
CA Pamela ElizondoU.S. House of Representatives
CA Michael FeinsteinCity Council
CA Lisa FeldsteinBoard of Supervisors
CA Jim FerrignoBoard of Education
CA Raymond Glock-GrueneichU.S. House of Representatives
CA Bob GragsonCity Council
CA Patricia GrayU.S. House of Representatives
CAElected Harmony GrovesCity Council
CAElected Doug HammerstromCity Council
CA Michael HarringtonCity Council
CA Robert B. HermansonU.S. House of Representatives
CA Thomas A. HutchingsState Assembly
CA Jane KimBoard of Education
CA Susan KingBoard of Supervisors
CA Philip KoebelU.S. House of Representatives
CA Tod LandisCounty Supervisor
CA Thomas LashU.S. House of Representatives
CA Louis LingSchool Board
CAElected Craig LitwinCity Council
CA Jonathan LundellSchool Board
CAElected Holly MadrigalCity Council
CA Ryen Brook MadsenState Senate
CAElected Randy MarxWater District Board
CAElected Gayle McLaughlinCity Council
CA Craig MerrihueCity Council
CA John MerzCity Council
CA Kent MesplayPresident
CA Bill MeyersU.S. House of Representatives
CAElected Ross MirkarimiBoard of Supervisors
CAElected Sergio MonteiroNeighborhood Council
CAElected Christine MulhollandCity Council
CA Larry R. MullenU.S. House of Representatives
CA Richard NunezHealthcare District
CA Rebecca OliverTransit Board
CA Orval OsborneCity Council
CA Bill PattersonCity Council
CA Jhym Fhyre PhoenixCity Council
CAElected Sam PierceCity Council
CAElected Paul PitinoCity Council
CA Adrienne PrinceState Assembly
CA John RaphlingNeighborhood Council
CA Chuck ReutterSchool Board
CA Lawrence P. RockwoodU.S. House of Representatives
CA Matt RoginaCity Council
CAElected Mark SanchezBoard of Education
CA Renee SaucedoBoard of Supervisors
CA Mark SawickiCity Council
CA Stephanie SchaafCity Council
CAElected John SelawskyBoard of Education
CA David Minton SilvaHealthcare District
CA David Minton SilvaVeterans Memorial District
CAElected Jeff SklarRent Control Board
CAElected Kaitlin Sopoci-BelknapWater Board
CA Jesse TownleyCity Council
CA Maureen VaughnSchool Board
CA Gary WaayersU.S. House of Representatives
CAElected Karl WarkomskiCity Council
CAElected Ken WeinerNeighborhood Council
CAElected Emily WintersNeighborhood Council
CA Annie Yang-McNallyWater District
CA Will YeagerNeighborhood Council
COElected Jeffrey BergeronTown Council
CO Tom CastrignoCounty Commissioner
COElected Art GoodtimesCounty Commissioner
CO Tanya IshikawaCounty Commissioner
CO Bob KinseyU.S. House of Representatives
CO Bruce MeyerState House of Representatives
CO Eric RechelCounty Commissioner
CT David AlbanoState Senate
CT John AmariliosState Senate
CT David BedellRegistrar of Voters
CT Colin BennettState Senate
CT Nancy BurtonState House of Representatives
CT Joyce ChenState House of Representatives
CT Mike DeRosaState Senate
CT Ralph FerrucciU.S. House of Representatives
CT Calvin NicholsonRegistrar of Voters
CT Thomas SevignyState Senate
DC Mai Abdul RahlanState Board of Education
DCElected Marc BorbelyAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Renee BowserAdvisory Neighborhood Commission
DC Adam EidingerUnited States Representative
DCElected Wesley HickmanAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Alexander HoganAdvisory Neighborhood Commission
DC Jay MarxCity Council
DCElected Nate MathewsAdvisory Neighborhood Commission
DC Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
DC Laurent RossCity Council
DC Michele Tingling-ClemmonsCity Council
DCElected Bryan WeaverAdvisory Neighborhood Commission
DE John AtkeisonCity Council
DE J. Roy CannonCounty Council
DE Vince SottileCounty Council
FL Henry LawrenceCounty Commissioner
FL Dan McCreaCity Commission
FLElected Kim O’ConnorSoil and Water Conservation District
GA David ClarkState House of Representatives
HIElected Bob JacobsonCounty Council
HI Shaun StensholState Senate
IA Peter HartySoil and Water Conservation District
IAElected Cathy LivingstonSoil and Water Conservation District
IA Daryl NorthropU.S. Senate
IA Kevin OwensBoard of Supervisors
IAElected Raymond MeyerHospital Board of Trustees
ID Kevin BayhouseHighway District
ID Jon HowardSchool Board
IL Pat CoxCounty Attorney
IL Don CrawfordCounty Board of Supervisors
IL Phil HuckelberryState House of Representatives
IL Zach MillerCounty Board
IL Susan RodgersCounty Board
IL Julie SamuelsState House of Representatives
IL Ken UrbanCounty Board
IL Rich WhitneyState House of Representatives
IN Maureen BarlockTownship Commissioner
LA Adam WilsonState Senate
MA Ebony BarkleyState House of Representatives
MAElected George BryantCounty Assembly
MAElected Robert CrownerTown Meeting Member
MAElected David DionneSelectman
MAElected Tom FlittieSchool Committee
MA Nat FortuneState House of Representatives
MA Frank GattiTown Meeting Seat
MA Rick GrabowskiState House of Representatives
MAElected Steven GrossTown Meeting Seat
MAElected Howard HaywardWater Board of Health
MA Carolina JohnsonState House of Representatives
MA Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MAElected Bill O’NeilTown Meeting Seat
MA Jill SteinState House of Representatives
MA Rich ZitolaState Senate
MD Patsy AllenU.S. House of Representatives
MD Maria AllwineU.S. Senate
MD Bob AuerbachU.S. House of Representatives
MD Bill BarryCity Council
MD Matt ClarkCity Council
MD Paul DibosCity Council
MD Theresa DudleyU.S. House of Representatives
MD Terrence FitzgeraldCity Council
MD Joan FloydCity Council
MD David GreeneCity Council
MD Greg HemingwayU.S. House of Representatives
MD Myles HoenigCity Council
MD Virginia RodinoU.S. House of Representatives
MD Glenn RossCity Council
MD Keith SalkowskiU.S. House of Representatives
MD David StysleySchool Board
ME Marc BednerState House of Representatives
ME Nathan BrimmerState House of Representatives
ME Charles Hugh ChatfieldCity Council
ME Ben ChipmanState House of Representatives
ME Pamela Jean CraginState House of Representatives
ME Martin Dennis Jr.Water District
MEElected John EderState House of Representatives
ME Michael HiltzState House of Representatives
ME Mark HortonState House of Representatives
MEElected Denis HowardCity Council
ME Wladislav David KubiakState Senate
ME Dorothy LaFortuneState House of Representatives
ME Pat LaMarcheVice-President
ME David Margolis-PineoWater District
ME Donald MasseState House of Representatives
MEElected Benjamin MeiklejohnBoard of Education
ME Matthew ReadingState House of Representatives
ME Elke RosenbergState House of Representatives
ME Patricia RyanState House of Representatives
ME John SafarikState House of Representatives
ME Theresa SavageState House of Representatives
ME Tarik SivonenState House of Representatives
ME Jeffery SpencerState House of Representatives
MEElected Jason ToothakerBoard of Education
ME Elizabeth TriceState House of Representatives
ME Sarah Lorraine TrundyState House of Representatives
ME John WeaverState Senate
ME Steven WestState House of Representatives
ME Philip WeyenbergState House of Representatives
MEElected Charlie WigginsSelectman
ME Lynne WilliamsState House of Representatives
MI Keith AgdanowskiCity Council
MI JoAnne BeemonDrain Commissioner
MI Kathleen BlakleyCounty Clerk
MI Ellis BoalCounty Board of Elections
MI Ben BurgisUniversity Board of Trustees
MI Amber CareyDrain Commissioner
MI Lloyd ClarkeCounty Commissioner
MI Nathaniel DamrenUniversity Board of Regents
MI Michael C. DavisCounty Clerk
MI Stephanie FritzellSheriff
MI Jason GloverBoard of Trustees
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Donnelly HaddenCounty Commissioner
MI Joseph KingTownship Trustee
MI Anthony KozubalCounty Commissioner
MI Robbie KullState House of Representatives
MI Andrea LavigneState House of Representatives
MI Tom LavigneU.S. House of Representatives
MI Randy MacPheeU.S. House of Representatives
MI Mike MadiasState House of Representatives
MI Tom MairCounty Clerk
MI Ken MatheniaCounty Commissioner
MI Roger McClaryState House of Representatives
MI Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MI Rebekah MikkelsonState House of Representatives
MIElected Jim MorenoCity Commission
MI Edward MuellerTownship Trustee
MI Arthur MyattCounty Executive
MI David NewlandU.S. House of Representatives
MIElected David NewlandSchool Board
MI Jessie Nichole OlsonCounty Commissioner
MI Peter PonzettiBoard of Elementary and Secondary Education
MI Marc ReichardtCity Council
MI Kevin SawnickCity Commission
MI James L. SeagravesCounty Commissioner
MI Jason SeagravesU.S. House of Representatives
MI Judy SeigneurTownship Trustee
MI Jonathan ShaverCounty Commissioner
MI Elliott SmithCounty Commissioner
MI Lisa WeltmanU.S. House of Representatives
MI James WilberCounty Clerk
MI Carl WilliamsCommunity College District
MI Hillard WilliamsCounty Commissioner
MI Rev. A.S. WrightCounty Sheriff
MN George BatemanState House of Representatives
MNElected Elaine FlemingMayor
MN James HammesState House of Representatives
MN Wade HannonState House of Representatives
MN Glenn KuehneState House of Representatives
MN Jay PondU.S. House of Representatives
MN Van PresleyU.S. House of Representatives
MN Becki SmithState House of Representatives
MN Tom TaylorState House of Representatives
MN Audrey ThayerCity Council
MN Roger WestallState House of Representatives
MO Charles CubaState House of Representatives
MO Donald E. De VivoSheriff
MO David HenryState House of Representatives
MO Lydia LewisState Senate
MO Willie MarshallPublic Administrator
MO David SladkyState Senate
MS Victor FleitasCounty Election Commission
MS Jan HillegasCounty Election Commission
MSElected John WagesCounty Election Commission
MT Chris FrazierState House of Representatives
MT Bob KelleherGovernor
MT Colleen Little ThunderLieutenant Governor
MT John McCrackenState House of Representatives
MT William NigroState House of Representatives
MT Paul StephensState House of Representatives
NE Roy GuisingerU.S. House of Representatives
NE Paul JuntunenState Assembly
NE Steve LarrickU.S. House of Representatives
NE Dante SalvatierraU.S. House of Representatives
NJ David AlcantaraU.S. House of Representatives
NJ Daryl BrooksU.S. House of Representatives
NJ Joseph FortunatoU.S. House of Representatives
NJ Mark HeacockBorough Council
NJ Cedric HunterTown Council
NJ Stewart KautschBorough Council
NJ Gregory Lee LaneCounty Clerk
NJ Gary NovosielskiBorough Council
NJ Toy-Ling WashingtonU.S. House of Representatives
NM Steve CabiedesCounty Clerk
NMElected Fran GallegosMunicipal Judge
NM Carol MillerPresident
NM Herman MontoyaCounty Commissioner
NM Joe NiesleyState Senate
NM Jeffrey ShannonDistrict Attorney
NM Dean WilliamsonCounty Surveyor
NY David AtiasSchool Board
NY Mark BorinoState Assembly
NYElected Rome CelliSchool Board
NY Evergreen ChouState Assembly
NY Mike EmperorState Senate
NY Dale GibbonsState Assembly
NY Paul GloverPresident
NY Howie HawkinsU.S. House of Representatives
NYElected Steven KrulickVillage Trustee
NY Peter LaveniaCounty Legislature
NY Dave McReynoldsU.S. Senate
NY Susan MetzState Assembly
NY Lorna SalzmanPresident
NY Rachel TreichlerState Assembly
NY Rebecca WhiteState Senate
NY Kimberly WilderState Senate
OH Chris GlassburnState House of Representatives
OH Logan MartinezState House of Representatives
OH Rick OttenState House of Representatives
OH Rich StevensonU.S. House of Representatives
OR Hosanna BroderickCounty Commissioner
OR Lori BurtonCounty Commissioner
ORElected Tim DehneSoil and Water Conservation District
OR Chuck FallState House of Representatives
OR Steve GeigerState House of Representatives
ORElected George GroschCity Council
ORElected Emily HagenCity Council
OR Teresa KeaneU.S. Senate
OR Joy KentPublic Power District
OR Mark LakemanCity Council
OR Lloyd MarbetPublic Power District
ORElected Alexander PattersonSoil and Water Conservation District
OR James PoseyMayor
OR Monica SchreiberSoil and Water Conservation District
ORElected Wendy SiporenCity Council
OR Curt SommerState House of Representatives
ORElected Curt SommerPublic Power District
OR Brad TaylorMayor
PA Greta BrowneU.S. House of Representatives
PA Scott BusslerState House of Representatives
PA Jim GoodleyState House of Representatives
PA Guy GrayState House of Representatives
PA W. Robert HagenU.S. House of Representatives
PA Stefan KosikowskiState House of Representatives
PA Vern MartenState House of Representatives
PA Thom MartiState House of Representatives
PA Jonah McAllister-EricksonState House of Representatives
PA Ben PriceState Auditor General
PA Marakay RogersAttorney General
PA Susan SaviaState House of Representatives
PA Dorothy SchieberU.S. House of Representatives
PA Patrick St. JohnState House of Representatives
PA Charles SteelU.S. House of Representatives
PA Jay SweeneyState House of Representatives
PA Paul TeeseState Treasurer
RI Joseph E. BroderickCity Council
RI Larry KernState House of Representatives
RI Stephen James LaMarreMayor
RI Brian ReynoldsState House of Representatives
RI Tim RossanoMayor
RI Jeff TosteState Senate
SC Jim DunnU.S. House of Representatives
SC Christopher GibbsState House of Representatives
SC Leslie MinerdSoil and Water Conservation District
SC Efia NwangazaU.S. Senate
SC Ken StyerState House of Representatives
SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
TN Martin PleasantCounty Commissioner
TX Charlie MauchStatewide Railroad Commissioner
UT Patrick DiehlU.S. House of Representatives
UT Tom KingState House of Representatives
UT Rich PetersonState House of Representatives
UT John WeisheitState House of Representatives
UT Victoria WoodardState House of Representatives
VAElected Don LangrehrTown Council
VT Craig ChevrierJustice of the Peace
VT Benjamin ClarkeState Senate
VT Greg DelantyHigh Bailiff
VT Craig HillU.S. Senate
VT James Marc LeasAttorney General
VT Owen MulliganJustice of the Peace
VT Jay VosJustice of the Peace
WA Bern HaggertyLieutenant Governor
WA Joyce HarrellFreeholder
WA Chris LaRocheState House of Representatives
WA Robert LoseyU.S. House of Representatives
WAElected Steve LudwigFreeholder
WA Tom MunseyFreeholder
WA Wilma MunseyFreeholder
WA Tom OdegardFreeholder
WA Howard PelletCounty Commissioner
WA Paul RichlondAttorney General
WA Ben WhiteCounty Commissioner
WA Tim WhiteFreeholder
WA Mark WilsonU.S. Senate
WI Jeanne BehrendCounty Board of Supervisors
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WI Bruce T. CiskieCounty Board of Supervisors
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Steve CowanCounty Board of Supervisors
WIElected Taniya FatticciCounty Board of Supervisors
WI Gary GronquistBoard of Education
WIElected John HardinCounty Board of Supervisors
WIElected Larry HardingTownship Supervisor
WI Wendell HarrisState Assembly
WI Bruce HinkforthState Assembly
WI Damien JonesState Assembly
WI Damien JonesAlderperson
WI Joe KleinCounty Executive
WI Eric KrszjzaniekSchool Board
WIElected David MachotkaCounty Board of Supervisors
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WI Mike MilesU.S. House of Representatives
WI Robert MirandaCommon Council
WI Bob NemanichSchool Board
WI Tony PalmeriState Assembly
WI Bill PerronCounty Treasurer
WIElected Phillip PetersonCounty Board of Supervisors
WI Brian PrukaCounty Clerk
WIElected Kyle RichlondCounty Board of Supervisors
WI Steve RingwoodCounty Treasurer
WI Carol Ann RittenhouseU.S. House of Representatives
WIElected Kevin RuehlCounty Board of Supervisors
WI Jeff SchimpffCounty Board of Supervisors
WI Charles SchudsonCounty Court of Appeals
WI Tony SchultzState Senate
WI Gerry SteltenpohlCounty Board of Supervisors
WI Doug StingleCounty Board of Supervisors
WI Sally A. StixDistrict Attorney
WIElected Robert StockingerVillage Trustee
WIElected Scott TiceSchool Board
WI Leon ToddMayor
WIElected Shwaw VangSchool Board
WIElected Echnaton VedderCounty Board of Supervisors
WI Annie WoodwardCounty Board of Supervisors
WY Amy MoonCity Council