Summary

2006 Stats

385 Races in 2006

StateCandidateOffice
AK Mark AmesState House of Representatives
AK Mark AmesBorough Assembly
AK William BarteeState House of Representatives
AK David BraunState Senate
AK Eva InceU.S. House of Representatives
AKElected Mike MusickBorough Assembly
AR Michael J. BolzeniusState Auditor
AR Brock CarpenterState Treasurer
AR Rebekah KennedyAttorney General
AR Jim LendallGovernor
AR David LewisCommissioner of State Lands
AR Ralph ScullySecretary of State
AZ Tom DoranSchool Board
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Aimee AllisonCity Council
CA Aimee AllisonCity Council
CA Mary AltmannWater District
CAElected Gary BlennerBoard of Trustees
CAElected Harold BockNeighborhood Council
CAElected William BretzPlanning Group
CA Janice BrittainCity Council
CA Carol BrouilletU.S. House of Representatives
CA Larry CafieroInsurance Commissioner
CA Peter Miguel CamejoGovernor
CAElected Ginny-Marie CaseNeighborhood Council
CA Jo ChamberlainBoard of Supervisors
CAElected Howard ChongRent Stabilization Board
CA Todd ChretienU.S. Senate
CA Els CooperriderCounty Supervisor
CA Richard CostaState Assembly
CA Vicente Cruz IISchool Board
CA Byron De LearU.S. House of Representatives
CA Emily DrennenTransportation District
CAElected Alan DrusysCity Council
CA Pamela ElizondoU.S. House of Representatives
CA Tim FitzgeraldMayor
CAElected Paul FranklinSchool Board
CA Gerald FrittsState Assembly
CA Bruce FrohmanCounty Supervisor
CAElected Herb GuraSchool Board
CA Tian HarterCity Council
CA Tian HarterU.S. Senate
CA Barry HermansonState Assembly
CAElected Patricia HilesSchool Board
CA Forrest HillSecretary of State
CAElected Jeffrey HorneNeighborhood Council
CA Jim JenkinsCity Council
CA Ashley JonesCity Council
CAElected Rebecca KaplanTransit Board
CAElected Chris KavanaghRent Stabilization Board
CA Krissy KeeferU.S. House of Representatives
CAElected Jane KimBoard of Education
CA Sarah KnoppSuperintendent of Public Instruction
CA Kim KnoxBoard of Education
CA Philip KoebelState Assembly
CA Jeff KravitzU.S. House of Representatives
CA Dennis KyneCity Council
CA Cecilia LariosTown Clerk
CA Harry MartinCity Council
CAElected Gayle McLaughlinMayor
CA Dave MeserveCity Council
CA Kent MesplayU.S. Senate
CAElected Cameron MillerWater Conservation District Board
CA John MillerU.S. House of Representatives
CA Merrilie MitchellCity Council
CAElected DeOnne NoelSchool Board
CA Bill PaparianU.S. House of Representatives
CA Dana QuillmanCity Council
CA Tiffany ReneeCity Council
CA Mathew RickState Senate
CAElected John RizzoCommunity College District
CAElected Larry RobinsonCity Council
CA Francisco RomeroCity Council
CA Robert RoyCity Council
CA Zachary Running WolfMayor
CA Sandra Ventura ScottSchool Board
CA David Minton SilvaState Assembly
CAElected Lauren SinnottCity Council
CAElected Dona SpringCity Council
CAElected Lisa StephensRent Stabilization Board
CAElected John StinsonNeighborhood Council
CA Mehul ThakkerStatewide Treasurer
CA Peter ThotthamState Assembly
CA Robert VizzardState Senate
CA Donna WarrenLieutenant Governor
CAElected Pam WebsterRent Stabilization Board
CA Gabrielle WeeksCity Council
CA Laura WellsState Controller
CA Bruce WolfeCommunity College District
CA Cat WoodsState Assembly
CA Mike WymanAttorney General
CO Tom BabbidgeState Assembly
CO J.A. CalhounU.S. House of Representatives
CO Dave ChandlerU.S. House of Representatives
COElected Scott ChaplinBoard of Trustees
COElected Matt KeefauverTown Council
CO Tom KellyU.S. House of Representatives
CO David LongTown Council
CO Doug MalkanBoard of Commissioners
COElected Wendy MimiagaTown Board
CT David BedellState Senate
CT David BedellJudge of Probate
CT Colin BennettState Senate
CT Colin BennettState Comptroller
CT David BueState Treasurer
CT Nancy BurtonState House of Representatives
CT Nancy BurtonAttorney General
CT Jean de SmetLieutenant Governor
CT Mike DeRosaSecretary of State
CT Ralph FerrucciU.S. Senate
CT Matt LoterBoard of Education
CT Robert PandolfoState Senate
CT Nina SherwoodBoard of Education
CT Daniel SumrallU.S. House of Representatives
CT Cliff ThorntonGovernor
DC Philip Blair, Jr.City Council
DC Marc BorbelyState Board of Education
DCElected David BossermanAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Renee BowserAdvisory Neighborhood Commission
DC Wesley HickmanAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Alex HoganAdvisory Neighborhood Commission
DCElected Nate MathewsAdvisory Neighborhood Commission
DC Chris OttenMayor
DC Joyce Robinson-PaulU.S. Senate
DC Laurent RossState Board of Education
DCElected Nancy ShiaAdvisory Neighborhood Commission
DC Jamil ShoatzAdvisory Neighborhood Commission
DC Carolyn SteptoeCity Council
DCElected Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood Commission
DC Keith WareDelegate to U.S. House of Representatives
DCElected Bryan WeaverAdvisory Neighborhood Commission
DC Ann WilcoxCity Council
DCElected Jane ZaraAdvisory Neighborhood Commission
DE Michael BergU.S. House of Representatives
FL Brian BeckerState House of Representatives
FL Tammy HarmonSoil and Water Conservation District
FL Mike HenkelCity Commission
FLElected Cara JenningsCity Commission
FL Brian MooreU.S. Senate
FL Kim O’ConnorMayor
HI Jim BrewerGovernor
HI Frank DeGiacomoState House of Representatives
HI Renee IngLieutenant Governor
HIElected Bob JacobsonCounty Council
HI Nick NikhilanandaCounty Council
IA Wendy BarthGovernor
IA Richard JohnsonLieutenant Governor
IAElected Kevin LeeTownship Trustee
IL Tom AbramState House of Representatives
IL David BlackAttorney General
IL Dorian BreuerState Sennate
IL Joe FutrelleCounty Board
IL Nathan HelsabeckState House of Representatives
IL Charles HoweState House of Representatives
IL Phil HuckelberryState House of Representatives
IL Bradley KleinCounty Board
IL Nick MannCounty Board
IL Dan Rodriguez SchlorffStatewide Treasurer
IL Julie SamuelsLieutenant Governor
IL Alicia SnyderState Comptroller
IL Jennifer VaughnCounty Board
IL Rich WhitneyGovernor
IL Konstantinas YfantisCounty Board
IL Karen YoungSecretary of State
IN Bill StantSecretary of State
MA Owen BroadhurstState House of Representatives
MAElected George BryantCounty Assembly
MA Robert CrownerTown Meeting Member
MAElected Miriam DaytonTown Meeting Member
MAElected Nat FortuneSchool Committee
MAElected Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MA Jamie O’KeefeState Treasurer
MA Martina RobinsonLieutenant Governor
MA Martina RobinsonBoard of Selectman
MA Grace RossGovernor
MA Jill SteinSecretary of State
MD Maria AllwineState Senate
MD Bob AuerbachState Comptroller
MD Brandy BakerState House of Delegates
MD Brian BittnerCounty Council
MD Eddie BoydGovernor
MD Jan DanforthState House of Delegates
MD Kim FellState House of Delegates
MD Gerard GiblinU.S. House of Representatives
MD Dave GoldsmithState House of Delegates
MD David GreeneState House of Delegates
MDElected Gary HullTown Council
MD David KiasiState House of Delegates
MD Robert KozakU.S. House of Representatives
MD James MadiganLieutenant Governor
MD Richard OchsState House of Delegates
MD Joseph SanchezState House of Delegates
MD Robb TuftsCounty Council
MD Steve WarnerU.S. House of Representatives
MD Kevin ZeeseU.S. Senate
MEElected Kevin DonoghueCity Council
ME John EderState House of Representatives
ME Christina FellerCity Council
ME David FransState House of Representatives
ME Kevin GardellaBoard of Education
ME David HomaTown Council
ME William LaidleyState House of Representatives
ME Pat LaMarcheGovernor
ME Keith LouisState Senate
MEElected David Margolis-PineoWater District
MEElected David MarshallCity Council
ME Benjamin MeiklejohnState House of Representatives
MEElected Rebecca MinnickBoard of Education
ME Murrough O’BrienState House of Representatives
ME Kelsey PerchinskiState Senate
ME Matthew ReadingState House of Representatives
ME John SafarikState House of Representatives
ME Stephen SpringBoard of Education
ME Leo TallaricoState House of Representatives
MI Matthew AbelU.S. House of Representatives
MI Ellis BoalCounty Commissioner
MI Douglas CampbellGovernor
MI Kevin CareyState Board of Education
MI Candace CavenyU.S. House of Representatives
MI Lloyd ClarkeState Senate
MI Derek GrigsbyState House of Representatives
MI Rodger GurkU.S. House of Representatives
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI Kristen HamelState House of Representatives
MI Richard KuszmarState Senate
MI Ken MatheniaU.S. House of Representatives
MI Kyle McBeeState Senate
MI Lynn MeadowsSecretary of State
MI Michael MerriweatherUniversity Board of Governors
MI Edward MorinUniversity Board of Regents
MI Arthur MyattU.S. House of Representatives
MI David NewlandU.S. House of Representatives
MI William OpalickyState Senate
MI Pete SchermerhornCity Council
MI David Frank SkrbinaLieutenant Governor
MI Aimee SmithU.S. House of Representatives
MI David SoleU.S. Senate
MI Lauren Elizabeth SpencerUniversity Board of Trustees
MI Aaron StuttmanU.S. House of Representatives
MI Pete Van Jr.State House of Representatives
MI Fred VitaleState House of Representatives
MI James WolbrinkState Senate
MI Jacob WoodsState Board of Education
MN Dave BergerState Auditor
MN Michael CavlanU.S. Senate
MN Farheen HakeemCounty Commissioner
MN John KolstadAttorney General
MN John LobanSoil and Water Conservation District
MN Jesse MortensonState House of Representatives
MNElected Vic OrmsbySoil and Water Conservation District
MN Ken PentelGovernor
MN Jay PondU.S. House of Representatives
MN Danene ProvencherLieutenant Governor
MN Julie RisserState Senate
MN Cory RubinCity Council
MNElected Leroy SchafferCity Council
MNElected Dwayne VoegeliCounty Commissioner
MNElected Phil WilkeSoil and Water Conservation District
MO Terry BunkerState Auditor
MO William HastingsU.S. House of Representatives
MO Melinda IveyU.S. House of Representatives
MO Lydia LewisU.S. Senate
MO David SladkyU.S. House of Representatives
MO Shirley YurkonisU.S. House of Representatives
NEElected Steve LarrickNatural Resources District
NE Steve LarrickState Auditor
NE Doug PatersonSecretary of State
NJ Paula EllentuchCounty Clerk
NM David BaconPublic Regulation Commissioner
NM Cynthia MorrisonState House of Representatives
NM Donald L. ThompsonState House of Representatives
NV Craig BerglandGovernor
NY Trevor ArcherState Assembly
NY Joseph DeMareState Assembly
NY Alison DuncanLieutenant Governor
NY Howie HawkinsU.S. Senate
NY Malachy McCourtGovernor
NY Edgar RodriguezBoard of Education
NYElected Edgar RodriguezBoard of Education
NY Rachel TreichlerAttorney General
NY Julia WillebrandState Comptroller
OH Bob FitrakisGovernor
OH Tim KettlerSecretary of State
OH David KovacsState Board of Education
OH Donald LesiakAuditor
OH Logan MartinezState House of Representatives
OH Anita RiosLieutenant Governor
OK James BranumState House of Representatives
OK Bob WaldropMayor
OR Paul AranasU.S. House of Representatives
ORElected Michael BeilsteinCity Council
ORElected Mark CamaraCity Council
OR Jeff CroppState House of Representatives
OR Neil FriedmanCity Council
ORElected George GroschCity Council
ORElected Alice HardestyCity Council
OR Chris IversonCity Council
OR Joe KeatingGovernor
OR Paul LoneyState House of Representatives
ORElected Eric NavickasCity Council
OR Alexander PattersonCounty Commissioner
OR Yohanna StormCity Recorder
OR John StrombergCity Council
OR Ed WinslowGovernor
PA Dave BakerU.S. House of Representatives
PA Greta BrowneU.S. House of Representatives
PA Traci ConferState Assembly
PA Traci ConferState Assembly
PA Edward Gately, Sr.State Senate
PA Michelle GrantState House of Representatives
PA Guy GrayState House of Representatives
PA Katrina HeycockState Assembly
PA Christopher IrvinState Assembly
PA Dodie LovettState Assembly
PA Derf MaitlandU.S. House of Representatives
PA Thom MartiState Assembly
PA Titus NorthU.S. House of Representatives
PA Jason PhillipsCity Council
PA Tim ReimState Assembly
PA Mike RosenbergState Assembly
PA Lynn SmallwoodState Assembly
PA Jay SweeneyState House of Representatives
PA Eric WolfeState Assembly
RI Jeff TosteState Senate
SC Jim DunnU.S. House of Representatives
SC Arnold KarrSuperintendent of Education
SC Nammu MuhammadCounty Council
SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
SC Antonio WilliamsU.S. House of Representatives
SC Antonio WilliamsCity Council
TN Katey CulverU.S. House of Representatives
TN Christina (Chris) LugoU.S. Senate
TN Martin PleasantCounty Commissioner
TN Robert SmithU.S. House of Representatives
TN Howard SwitzerGovernor
TX Colin KalmbacherCity Council
TX Annalisa PeaceAquifer Authority Board
TXElected Enrique ValdiviaAquifer Authority Board
TX Charles WaterburyState Supreme Court
TXElected George RiceAquifer Authority Board
TX Stephen ColleyAquifer Authority Board
UT Kathy DoppCounty Clerk
UT Julian HatchU.S. Senate
UT Tom KingState House of Representatives
UT Deanna TaylorCounty Council
UT Chuck TrippCounty Council
UT Bob BristerU.S. House of Representatives
VA Don LangrehrMayor
VA Josh RuebnerCounty Board
VT Craig HillU.S. Senate
VT Jim HogueGovernor
VT Bruce MarshallU.S. House of Representatives
VT Owen MulliganInspector of Elections
VT Loyal PloofMayor
VT Loyal PloofMayor
VT Sean StarfighterInspector of Elections
WAElected Dan AsherCommunity Council Board
WA Aaron DixonU.S. Senate
WA Steve GarrisonPublic Utility District
WA Bern HaggertyU.S. Senate
WIElected Robert BrowneCounty Board of Supervisors
WI Jill BussiereState Senate
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Nelson EismanGovernor
WIElected Ben FarrellCounty Board of Supervisors
WI Rev. Glen HalbeCommon Council
WIElected John HardinCounty Board of Supervisors
WI Larry HardingState Assembly
WI Larry HardingTownship Supervisor
WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
WI Stephen Kalmar IIVillage Board
WIElected Ashok KumarCounty Board of Supervisors
WI Michael LaForrestSecretary of State
WI Bob LevisU.S. House of Representatives
WIElected Kathryn McKenzieCounty Board of Supervisors
WI Mike MilesU.S. House of Representatives
WIElected Jeff PetersonCounty Board of Supervisors
WI Phillip PetersonCounty Board of Supervisors
WIElected John RendallCounty Board of Supervisors
WI Taku RonsmanCity Council
WIElected Robert RyanCounty Board of Supervisors
WI Winston Sephus Jr.State Treasurer
WI Gerry SteltenpohlCounty Board of Supervisors
WI Leon ToddLieutenant Governor
WI Claude VanderVeenState Senate
WIElected Barbara VedderCounty Board of Supervisors
WI Rae VogelerU.S. Senate
WI Rae VogelerU.S. Senate