Greens in Office

At least 112 Greens currently hold elected office
NameOfficeLocationTerm Ends
Elected Beau PerryLibrary BoardFerndale, MI11/2022
Elected Bruce DelgadoMayorMarina, CA11/2022
Elected Carolyn DixonGoverning Board MemberSanta Rosa, CA11/2022
Elected Dana SilvernaleSchool BoardHumboldt County, CA11/2022
Elected Elaine HoganCity CouncilBlue Lake, CA11/2022
Elected George WheelerCommunity Services DistrictMcKinleyville, CA11/2022
Elected Jacob CoanGoverning Board MemberEureka, CA11/2022
Elected Jim SmithSchool Board of TrusteesCanyon Township, CA11/2022
Elected John RoushRegistrar of VotersUnion, CT11/2020
Elected Jose LaraGoverning Board MemberPico Rivera, CA11/2022
Elected Larry BragmanWater DistrictMarin County, CA11/2022
Elected Laura Esperanza SurlsSchool Board of TrusteesCanyon Township, CA11/2022
Elected Leslie CastellanoCity CouncilEureka, CA11/2022
Elected Michael StewartSoil and Water CommissionGreenville County, SC11/2022
Elected Robert ‘Bob’ WichertWater DistrictSacramento County, CA11/2022
Elected Scott SchneiderSchool Board of TrusteesFt. Bragg, CA11/2022
Elected Samuel PfeifleSchool BoardGray, ME06/2021
Elected David SpanagelLibrary TrusteeLancaster, MA05/2020
Elected Bryan MossTown Meeting MemberShrewsbury, MA05/2020
Elected Bob GiffordCounty Board of SupervisorsPortage County, WI04/2020
Elected Yogesh ChawlaCounty Board of SupervisorsDane County, WI04/2020
Elected Gilbert HarrisBoard of SelectmanLimerick, ME03/2020
Elected Andrew FrascarelliRepresentative Town MeetingWaterford, CT11/2019
Elected Angelia HillmanSchool Board of TrusteesHumboldt County, CA11/2022
Elected Bryan WilliamsSchool BoardOuray, CO11/2021
Elected Cam GordonCity CouncilMinneapolis, MN11/2021
Elected Carl D’AmatoRepresentative Town MeetingWaterford, CT11/2019
Elected Cem ZeytinoglumSchool BoardStroudsburg, PA11/2021
Elected Dagmar NollTown CouncilWindham, CT11/2021
Elected Daphne DixonZoning Board of Appeals AlternateFairfield, CT11/2019
Elected Darcy Van NessZoning Board of Appeals AlternateWaterford, CT11/2019
Elected Dave OchmanowiczSchool BoardBucks County, PA11/2021
Elected Douglas LaryBoard of FinanceWindham, CT11/2021
Elected Erika JachoBoard of EducationEssex County, NJ11/2021
Elected Ethan LeatherbarrowJudge of ElectionsPhiladelphia, PA11/2021
Elected Jay Ting WalkerInspector of ElectionsPittsburgh, PA11/2021
Elected Jeffrey Dean SchwartzSchool BoardArcata, CA11/2022
Elected Julia ZionJudge of ElectionsMaxatawny, PA11/2021
Elected Kerry FooseJudge of ElectionsLenox Township, PA11/2021
Elected Kristin CombsInspector of ElectionsPhiladelphia, PA11/2019
Elected Laurance KimbroughSchool CommitteeCambridge, MA11/2021
Elected Leif SmithConstableRedding, CT11/2019
Elected Michael WesterfieldBoard of Assessment AppealsWillamantic, CT11/2019
Elected Mirna MartinezBoard of EducationNew London, CT11/2019
Elected Olivia FaisonInspector of ElectionsPhiladelphia, PA11/2021
Elected Paul NotwickJudge of ElectionsBristol Township, PA11/2021
Elected Rob BarstowZoning Board of Appeals AlternateMarlborough, CT11/2021
Elected Scott KenderCommunity Services DistrictHumboldt County, CA11/2021
Elected Stuart Chen-HaysJudge of ElectionsNewtown, PA11/2021
Elected Timothy RunkleJudge of ElectionsElizabethtown, PA11/2019
Elected William PilkonisJudge of ElectionsScranton , PA11/2021
Elected William StokemWater BoardMendocino County, CA08/2019
Elected Joyce-Palmer FortuneSelect BoardWhately, MA06/2020
Elected Patricia JacksonSelect BoardMount Vernon, ME06/2020
Elected Peter StarosteckiTown CouncilStandish, ME06/2020
Elected Alex PolikoffFire DistrictCorvalis, OR05/2021
Elected Cindy JohnsenWater DistrictAstoria, OR05/2021
Elected Damon JespersenSelect BoardNewbury, MA05/2020
Elected Charlene DiCalogeroLibrary BoardBerlin, MA05/2020
Elected Colleen Ann ReidyFire DistrictEnfield, CT05/2020
Elected Sharon MossSelect BoardShrewsbury, MA05/2020
Elected Barbara DahlgrenConservation CongressMilwaukee County, WI04/2019
Elected Maraya RobinsonConservation CongressMilwaukee County, WI04/2020
Elected Don CrawfordLibrary BoardSt. Elmo, IL04/2021
Elected Gary SheperdSchool BoardCarbondale, IL04/2021
Elected Holly ScholzPark DistrictAurora, IL04/2021
Elected Jessica BradshawCity CouncilCarbondale, IL04/2021
Elected Kyle TaylorSchool BoardSt. Charles Township, IL04/2021
Elected Rebecca KembleCommon CouncilMadison, WI04/2019
Elected Scott SummersSchool BoardMcHenry County, IL04/2021
Elected Steve De La RosaLibrary BoardVilla Park, IL04/2021
Elected Annie ChambersResident Advisory BoardBaltimore, MD03/2019
Elected Anthony Del PlatoVillage TrusteeVillage of Interlaken, NY03/2021
Elected Justin ReinhardtBudget CommitteeLimerick, ME03/2020
Elected Anna TrevorrowBoard of EducationPortland, ME11/2019
Elected Bastiaan HoeksCommunity Services DistrictNevada County, CA11/2020
Elected Eugene PlattPublic Service DistrictJames Island, SC11/2020
Elected George AltgeltCity CouncilLaredo, TX11/2020
Elected James RhodesBeach Recreation DistrictSanta Cruz County, CA11/2020
Elected Jason JonesGoverning Board MemberGrass Valley, CA11/2020
Elected Jennifer BakerBoard of TrusteesNapa County, CA11/2020
Elected Jesse TorresPark CommissionerHolly Township, MI11/2020
Elected John Abraham ‘Abe’ PowellFire Protection DistrictMontecito, CA11/2020
Elected Josiah DeanCity CouncilDufur, OR11/2020
Elected Kimberly Ann PetersenBoard of EducationSonoma County, CA11/2020
Elected Matthew ClarkCommunity Services DistrictSan Mateo County, CA11/2020
Elected Paul PitinoCity CouncilArcata, CA11/2020
Elected Randy MarxWater District BoardSacramento County, CA11/2020
Elected Sarah MarshCity CouncilFayetteville, AR11/2020
Elected Sharon LeMaySoil and Water Conservation DistrictAnoka County, MN11/2020
Elected Steve LaitinenSoil and Water Conservation DistrictAnoka, MN11/2020
Elected Stuart CollisPark CommissionerYpsilanti Township, MI11/2020
Elected Danielle MeadNeighborhood CouncilLos Angeles, CA05/2019
Elected Avito MirandaGoverning Board MemberMarin County, CA11/2019
Elected Becky ElderManitou Springs City CouncilManitou Springs, CO11/2019
Elected Daniel WelshTown CouncilLewisboro, NY11/2019
Elected Deborah RogersFire DistrictSanta Rosa, CA11/2019
Elected Giannina FrantzSoil and Water Conservation DistrictFredericksburg, VA11/2019
Elected Ira RichardsSoil and Water Conservation DistrictWarren County, VA11/2019
Elected James Clay CarverGoverning Board MemberEureka, CA11/2019
Elected Janette BramlettCommunity Services DistrictHumboldt County, CA11/2019
Elected Jay SweeneyAuditorFalls Township, PA11/2021
Elected Marnie GlickmanGoverning Board MemberMarin County, CA11/2019
Elected Nanette CorleyResort Improvement DistrictHumboldt County, CA11/2019
Elected Sean FrameGoverning BoardPlacerville, CA11/2019
Elected Wendy Hageman SmithSchool BoardAppomattox, VA11/2019
Elected Michael SonnleitnerCommunity College BoardMultnomah County, OR05/2019
Elected Peter SchwartzmanCity CouncilGalesburg, IL04/2019
Elected Steve AleschPark and Recreation DistrictDuPage County, IL04/2019
Elected Vahe PeroomianBoard of TrusteesLos Angeles County, CA04/2020
Elected Edward LarnerHousing AuthorityConcord, MA03/2019
Elected Kevin MockAuditorDimock Township, PA11/2019