Summary

2005 Stats

203 Races in 2005

StateCandidateOffice
CAElected Deacon AlexanderNeighborhood Council
CA Greg Allen (CA)City Council
CA Aimee AllisonCity Council
CAElected Gary BlennerBoard of Education
CA Hilary Bradbury-HuangCommunity College District
CAElected Jeff ChapmanNeighborhood Council
CA Ted CrisellMayor
CA KCM CurryCity Council
CA Dana DillworthCity Council
CA Patrick DriscollU.S. House of Representatives
CAElected Joseph GauderCommunity Services District
CA Victor GonzalezSchool Board
CAElected James HarveyWater and Sanitary District
CAElected Madeline HopeSchool Board of Trustees
CA James MarshWater District
CA Felicia MollinedoCity Council
CAElected Paul PerkovicWater and Sanitary District
CA Brian Lee RencherCity Council
CAElected Curtis RobinsonBoard of Education
CA Bea Tomaselli TiritilliU.S. House of Representatives
CAElected Nicole VigeantCommunity Services District
COElected Thom CarnevaleTown Moderator
COElected Charlie GreenSchool Board
CT David BedellConstable
CT Joshua BroekstraCity Council
CT Eric BrownMayor
CT Jean de SmetSelectman
CT Andy DerrCity Council
CT Trish Haines DayanBoard of Education
CT Kenric HansonBoard of Education
CT David HegBoard of Education
CT David IonnoBoard of Education
CTElected Hector LopezConstable
CT Margaret ManionSelectman
CT Kelly McCarthyCity Council
CT Miguel Angel NievesMayor
CT Charlie PillsburyBoard of Alders
CT Thomas SevignyBoard of Finance
CT Darek ShapiroMayor
CT Robert StullerCity Council
CT Amy Vas NunesBoard of Education
FL Patrick JonesCity Commission
GA Elaine BrownMayor
GA Gladys LydeCity Commission
IL David BlackBoard of Trustees
IL Charles HoweCity Council
IL E.G. HugesCity Council
IL Todd KuzmaMayor
ILElected Anna LempartSchool Board of Trustees
ILElected Scott SummersTown Assessor
ILElected Scott SummersCollege Board of Trustees
IL Alfred WiessCollege Board of Trustees
IL David WilcoxPark and Recreation Board
MA Frank GattiSchool Committee
MAElected Frank GattiTown Meeting Member
MA Dan KontoffState Assembly
MA Dan KontoffCity Council
MA Dan KontoffState Assembly
MAElected Eleanor Manire-GattiTown Meeting Member
MAElected Bruce MeninSchool Committee
MAElected Vincent O’ConnorTown Meeting Member
MAElected Luc SchusterSchool Committee
MAElected Jill SteinTown Meeting Seat
MA Gerald SykesSchool Board
MAElected Chuck TurnerCity Council
MD Joanne IvancicAlderman
ME Peter ColmanSelectman
ME David HomaTown Council
MEElected Susan HopkinsBoard of Public Education
ME Richard (Angelo) HowlandCity Council
MEElected Robert LaVangieSchool Board
MEElected Jane MeisenbachSchool Board
ME Carol SchillerCity Council
ME Lester TimofeevTown Board
MIElected Rob CedarCity Council
MIElected Don CooneyCity Commission
MIElected Scott KleinCity Council
MIElected Karen MajewskiMayor
MI Lisa WeltmanSchool Board
MN Dave BergerBoard of Estimation and Taxation
MN Dave BickingCity Council
MN Reggie BirtsCity Council
MN Elizabeth DickinsonMayor
MNElected Cam GordonCity Council
MN Farheen HakeemMayor
MN Natalie Johnson LeeCity Council
MN Aaron NeuwmannCity Council
MN Ian StadeLibrary Board
MN Ann ThomasCity Council
MNElected Annie YoungPark and Recreation Board
MN Dean ZimmermannCity Council
MT William NigroCity Council
NE Mike FloydCity Council
NJ Thomas AulettaState Assembly
NJ Richard GiovanoniGeneral Assembly
NJ Mike HallGeneral Assembly
NJ Bessie HalseyState Assembly
NJ Mark HeacockGeneral Assembly
NJ Stewart KautschGeneral Assembly
NJ Natalie KochlarBorough Council
NJ Irwin NackFreeholder
NJ Ann NapolitanoGeneral Assembly
NJ Gary NovosielskiBorough Council
NJElected Gary NovosielskiBoard of Education
NJ Greg OrrGeneral Assembly
NJ Michael SpectorMayor
NJ Judith StantonGeneral Assembly
NJ Matthew ThiekeGovernor
NJ Brian UngerFreeholder
NJ Toy-Ling WashingtonCity Council
NJ Charles WoodrowFreeholder
NY Fed BaysCounty Legislature
NY Gary BonaparteCommon Council
NY Aleese CodyCounty Legislature
NY Pete CodyCounty Legislature
NY Joseph DuffyMayor
NY Judith EinachMayor
NY Cosmo Fanizzi IIICounty Legislature
NY Alice GreenMayor
NY Anthony GronowiczMayor
NY Howie HawkinsMayor
NY Laura HeadyCounty Legislature
NY Chris HilderbrantCounty Legislature
NY Gerald KannCity Council
NYElected Steven KrulickVillage Trustee
NY David LintonCounty Legislature
NY Jenny LoebCounty Legislature
NYElected Mary Jo LongTown Council
NY David LussierCommon Council
NY Will MaksutaTown Clerk
NY Gloria MatteraBorough President
NY Darrin RobbinsAlderman
NYElected Edgar RodriquezBoard of Education
NYElected Rebecca RotzlerSchool Committee
NY Kathy SchlidtTown Board
NYElected Mike SellersMayor
NY Robyn SklarCity Council
NY Dan SpilmanTown Council
NY Russell ZiembaCounty Legislature
OH David BallCity Council
OH Mitch BalonekCity Council
OHElected Dennis SpisakBoard of Education
ORElected Ruth AlexanderSchool Board
ORElected Matt DonohueSchool Board
ORElected Mat MarrSchool Board
OR Lisa MelyanWater Board
OR Aria SeligmannSchool Board
PA Guy AnthonyMayor
PAElected Mathew AshMayor
PA Merritt BaileySchool Director
PAElected Steve BakerInspector of Elections
PA Danelle BowersSchool Board
PAElected Shawnya CalpInspector of Elections
PA Wanda DavilaCity Council
PA Mike FarleyInspector of Elections
PA Mario FiorucciMayor
PA Andrea JeffersonCity Council
PAElected Robert KlunckBorough Council
PA Sam KrakowSchool Board
PAElected Derf MaitlandAuditor
PAElected Mike ManglesInspector of Elections
PA Thom MartiTownship Supervisor
PA Lawrence MaxtedSchool Board
PAElected Andrew McDowellJudge of Elections
PA Michael MorrillBorough Council
PA Titus NorthMayor
PA Jennaro PullanoCity Council
PAElected Marty QuallyBorough Council
PAElected Brenda Jo SamrykInspector of Elections
PA Marlene SantoyoState Assembly
PA Mary Gay ScallionSchool Board
PA Walter ScheirerState House of Representatives
PA Jake SchindelBorough Council
PA Phil SchindelTownship Supervisor
PA Bob SmallJudge of Elections
PA Lynn SmallwoodBorough Council
PA Courtney WegeSchool Board
PAElected Diane WhiteInspector of Elections
PAElected Diane WhiteJudge of Elections
PAElected Leif WinterAuditor
PA Eric WolfeCity Council
TX Bob BrewerCity Council
TX Dennis CarterCity Council
TXElected David LanmanMayor
TXAppointed Bob BrewerCity Council
VT Owen MulliganInspector of Elections
WA Stonewall Jackson BirdCity Council
WA Angel BolanosCity Council
WA Dave EwoldtCounty Council
WA Gentry LangeCounty Executive
WA Alan LloydSchool Board
WA Steve LudwigCounty Commissioner
WAElected Joe MarinoCemetery District
WIElected Brian BenfordCommon Council
WIElected Pete KarasCommon Council
WIElected Austin KingCommon Council
WI Sarah KingCommon Council
WIElected Brenda KonkelCommon Council
WI Chris KratochwillCommon Council
WI Maud LaMarcheCity Council
WI Lori NitzelCommon Council
WI Bob PoeschlCommon Council
WI Jenni RyanCommon Council
WI Doug StingleCommon Council