Summary

2003 Stats

279 Races in 2003

StateCandidateOffice
AK Della CoburnTribal Council
AK Soren WuerthTown Supervisor
CAElected Deacon AlexanderNeighborhood Council
CAElected Sara BasslerCommunity Council
CAElected Sheila BernardNeighborhood Council
CAElected Tom BolemaTown Council – Advisory
CAElected Larry BragmanTown Council
CA Peter Miguel CamejoGovernor
CA Robert CawleyCity Council
CAElected Matthew ClarkSanitary District Board
CA James GeraghtyCommunity College District
CA Matt GonzalezMayor
CA Ivan Alexander HallGovernor
CA Bob HansenCity Council
CAElected Rodney JonesSchool Board of Trustees
CA Philip KoebelMayor
CA George KranenCity Council
CA Eva LettneckerSchool Board
CA James MarshWater District
CAElected Bill MeyersSchool Board
CA Bill MeyersU.S. House of Representatives
CA Derek MilosavljevicCity Council
CA Susan NashCity Council
CAElected Rocky NeptunPlanning Group
CA Brian Lee RencherCity Council
CA Chuck ReutterCommunity College District
CA David SanchezCommunity College District
CAElected Lew TremaineTown Council
CAElected Sabrina VenskusNeighborhood Council
CA Maurice WalkerGovernor
CA Donna WarrenCommunity College District
CA Daniel T. WattsGovernor
CT John AmariliosSelectman
CT Colin BennettBoard of Education
CTElected Joyce ChenBoard of Alders
CT Jean de SmetSelectman
CT Andy DerrCity Council
CT Vic EdgertonBoard of Alders
CT Kenric HansonBoard of Education
CT Allen (Kim) HerkimerPark and Recreation Board
CT Matt HoegemannBoard of Education
CTElected Elizabeth Horton SheffCity Council
CT Brooks KellyBoard of Education
CTElected Ken KeskinenSelectman
CT Earl LeightonTown Council
CTElected Juan PerezSelectman
CT Charlie PillsburyBoard of Alders
CT Robert StullerCity Council
CT Amy Vas NunesBoard of Education
CT Michael WesterfieldBoard of Finance
FL Rob BrinkmanCity Commission
FLElected Nadine BurnsCity Council
GA Hugh EscoState House of Representatives
GA Reverend Zack LydeCity Commission
HI Nick NikhilanandaU.S. House of Representatives
IA Matthew DennerCity Council
IAElected Tim HarthanCity Council
IAElected Eric KinmanCity Council
IA Steve WielandCity Council
IDElected Larry BaggettSchool Board
ID Robert BlurtonCity Council
IDElected Selene HallSchool Board
IL Marc SansonAlderman
IL Ken UrbanCity Council
LA Les EvenchickState House of Representatives
LA Jason NevilleState Senate
LA Dan ThompsonState House of Representatives
MA Owen BroadhurstCity Council
MA Michael CastronovaSchool Committee
MAElected Miriam DaytonTown Meeting Member
MAElected Tom FlittieTown Meeting Member
MAElected Nat FortuneSchool Committee
MA Frank GattiTown Meeting Seat
MA Dan KontoffCity Council
MAElected Emily LewisTown Meeting Member
MA Sharon NietscheCity Council
MA Martina RobinsonBoard of Selectman
MA Aimee SmithCity Council
MAElected Chuck TurnerCity Council
MA Keith WrightTown Council
MA Rich ZitolaCharter Commission
MD Dan RobinsonTown Council
MEElected Erek GainesWater District
ME Rob HoytCity Council
ME Dorothy LaFortuneCity Council
MEElected Stephen SpringBoard of Education
MEElected Elizabeth TriceCharter Commission
MI Adrianna BuonarrotiCity Council
MIElected Don CooneyCity Commission
MI Elizabeth ForestCity Commission
MI Rob HaugCity Council
MIElected Melissa Hohausher-ThatcherSchool Board
MIElected David JuarezCity Commission
MI Roger McClaryLibrary Board
MI Scott TrudeauCity Council
MI Richard WunschState House of Representatives
MN Richard BroderickSchool Board
MN Elizabeth DickinsonCity Council
MN Peggy MarrinCity Council
MN Garner MoffatCity Council
MNElected Russ StewartCity Council
MN Kathleen VadnaisState House of Representatives
MO Donald E. De VivoAlderman
MO Leon B. DerapsAlderman
MS Sherman Lee DillonGovernor
NC Denny BestCity Council
NJ Matt AhearnState Assembly
NJ Patricia AlessandriniState Assembly
NJ Elizabeth ArnoneGeneral Assembly
NJ Thomas AulettaState Assembly
NJ Barbara BriemerFreeholder
NJ Russell CullenState Assembly
NJ George DeCarloState Assembly
NJ Marlene DembinCity Council
NJ Rosalie DonatelliState Assembly
NJ Jaime DonnellyState Assembly
NJ Paul ForsteFreeholder
NJ Robert (Gabe) GabrielskyState Senate
NJ Timothy A. Gaylord, Jr.State Assembly
NJ Josephine M. GiaimoState Assembly
NJ Patrick GoldsmithTownship Committee
NJ Earl GrayState Senate
NJ Thomas R. GreggState Assembly
NJ Mike HallState Assembly
NJ Mark HeacockBorough Council
NJ Ray Higbee Jr.State Assembly
NJ David HochfelderState Assembly
NJ Jane HunterState Assembly
NJ Beresford JonesState Senate
NJ Kevin MaddenState Assembly
NJ Carly R. MasseyFreeholder
NJ Carly R. MasseyState Assembly
NJ Ken McGillTownship Committee
NJ Teresa Migliore-DiMatteoState Senate
NJ Peggy MurphyState Assembly
NJ Irwin NackFreeholder
NJ Ruth B. NeustadterState Assembly
NJ Martin NolanState Assembly
NJ Eric OlsenState Senate
NJ Pamela OlsenState Assembly
NJ Jonathan J. OrioleState Assembly
NJ Greg OrrState Senate
NJ Philip PassantinoState Assembly
NJ Jill PennState Assembly
NJ Ryan Pesigan ReyesState Assembly
NJ Harold RelkinState Assembly
NJ Maria M. RiosState Assembly
NJ Scott SchusterCity Council
NJ Meredith SlotoroffState Assembly
NJ Mary A. SnyderState Assembly
NJ Lynn SurgallaState Assembly
NJ Steven SyrekMayor
NJ David ThompsonFreeholder
NJ Steven ThonusCounty Executive
NJ Brian UngerState Senate
NJ Toy-Ling WashingtonState Senate
NJ Charles WoodrowState Assembly
NM Robert AndersonCity Council
NMElected Gary ClaussCity Council
NY David AtiasSchool Board
NY Robin BarkenhagenCounty Supervisor
NY Jason CraneCity Council
NY Jim FarneyTown Council
NY Leslie FarneyTownship Supervisor
NY Don FerrugiaTown Council
NY April GarlowTown Board
NY Paul GloverMayor
NY Manna Jo GreeneCounty Legislature
NY Steven GreenfieldCounty Legislature
NY R. Daniel HurwitzCommissioner of Public Safety
NY Gerald KannCity Council
NY Steven KrulickCounty Legislature
NY Jamie LevatoCounty Legislature
NY Gloria MatteraCity Council
NY Edwin PellMayor
NY Jeffery PeressCity Council
NY Samina QuraishiTown Clerk
NY Darrin RobbinsAlderman
NYElected Rebecca RotzlerVillage Trustee
NY Dan SearlesMayor
NY Barton SmithCommon Council
NY Barbara TrypalukCounty Board of Supervisors
NYElected Jason WestMayor
OH Bob FitrakisBoard of Education
OH Bob FitrakisCity Council
OH Julie GumermanCity Council
OH Alan ScanlonCity Council
OR Jon JacobSchool Board
OR Dave MazzaPublic Power District
OR Nancy NewellPublic Power District
OR Alexander PattersonPublic Power District
OR Fillard RhynePublic Power District
OR Shantu ShahWater District
OR Trey SmithTransit Board
OR Myles TwetePublic Power District
PAElected Mary Lou AlsentzerAuditor
PA Richard AwaltTownship Supervisor
PA Beth BonnerState House of Representatives
PAElected David BrooksAuditor
PA Nazeer ChaudhrySchool Director
PAElected Robert CoganBorough Council
PAElected Tom DavidockBorough Council
PAElected Frank Divonzo Jr.Auditor
PA Chris FegleyCity Council
PAElected Edward Gately, Sr.Auditor
PAElected Phil GettyAuditor
PA Greg GilliganSchool Director
PA Brad HastingsSchool Director
PA Marci HenziSchool Director
PAElected Dean HornbergerAuditor
PA Tom HuttCity Council
PAElected John IrwinAuditor
PA Curtis JeffersonSchool Director
PA Scott KenderCounty Commissioner
PAElected Mike KorsakAuditor
PA Mitchel J. LaabsDistrict Judge
PA Thom MartiTownship Supervisor
PA Larry MeglatheryBorough Council
PAElected Kerry NeeBorough Council
PA Kayly NewcomerSchool Director
PA Kayly NewcomerSchool Director
PA Shane NovakTownship Commissioner
PAElected Michael OMalleyBorough Council
PAElected Kurt Reichenbach IIAuditor
PA Marakay RogersDistrict Judge
PA Larry SawdyState House of Representatives
PAElected Catherine ScheibBorough Council
PA Jake SchindelBorough Council
PAElected Nick SeigertConstable
PAElected Nick SeigertConstable
PAElected Bill SmedleyConstable
PA Zachary SmithAuditor
PA Tim SoggsTownship Supervisor
PA Jim SpakBorough Council
PAElected April SullivanAuditor
PA Judith SzelaTownship Supervisor
PA Christopher TlapaSchool Director
PA Heather UrkuskiCounty Commissioner
PA Diane WhiteCity Treasurer
PAElected Mike ZowniriwTownship Supervisor
TX Dennis CarterCity Council
TX Jason LantzCity Council
TX Julia PenelopeU.S. House of Representatives
TX Ruben ReyesCity Council
VAElected Greg Allen (VA)Soil and Water Conservation District
VA Sharon R. BivensHouse of Delegates
VAElected Phil HyreSoil and Water Conservation District
VA Eric SheffieldHouse of Delegates
VA Chris SimmonsSchool Board
VTElected Benjamin ClarkeCity Council
VTElected Rob WilliamsSchool Board
WA Diane BedwellCity Council
WAElected Brita Butler-WallSchool Board
WA Christopher CainPort Commissioner
WA Clint CoppernollCity Council
WA Andrew CottonwoodCity Council
WA Sharon CrozierMayor
WAElected Steve HotchkissCity Council
WA Brent McMillanPublic Development Authority
WAElected Sally SorianoSchool Director
WA Bryan WeinsteinCity Council
WA Julie K. YoungCity Council
WIElected Brian BenfordCommon Council
WI Jill BussiereSchool Board
WI Jim CarpenterState Senate
WI Larry HardingTown Chairperson
WI Amy HeartState House of Representatives
WI Amy HeartMayor
WI Michael HengelsCommon Council
WIElected Pete KarasCommon Council
WI Maureen KeyesSchool Board
WIElected Austin KingCommon Council
WIElected Brenda KonkelCommon Council
WI Bonni MillerCommon Council
WI Jo SeiserState Senate
WI Leon ToddSchool Board
WI Shahla WernerCommon Council
WI Bert ZippererMayor