Summary

2016 Stats

310 Races in 2016

StateCandidateOffice
ARElected Sarah MarshCity Council
AZ Beryl BakerConstable Justice
AZ Martin BastidasCounty Board of Supervisors
AZ Leo BiasiucciState House of Representatives
AZ Mike CeaseRecorder
AZ Edward ‘Trey’ CizekState House of Representatives
AZ Haryaksha KnauerState House of Representatives
AZ Nancy Knox-BiermanJustice of the Peace
AZ Linda MaciasState House of Representatives
AZ Ray ParrishU.S. House of Representatives
AZ Joshua ReillyCounty Board of Supervisors
AZ Mark SalazarU.S. House of Representatives
AZ Gary SwingU.S. Senate
AZ Angel TorresState Senate
AZ Cara Nicole TrujilloState House of Representatives
AZ Cyndi TuellCounty Attorney
CA Jon (Stevens) MannCity Council
CA Alfonso AlmendarizCity Council
CAElected Amelia AndersonNeighborhood Council
CAElected Jennifer BakerBoard of Trustees
CAElected Ruscal CayangyangBoard of Education
CAElected Jessica CeballosNeighborhood Council
CAElected Matthew ClarkCommunity Services District
CA Ian DaelucianCity Council
CAElected Bruce DelgadoMayor
CA Bridget DuffyCity Council
CA Pamela ElizondoU.S. Senate
CAElected Natalie FreidbergNeighborhood Council
CA Richard GomezU.S. House of Representatives
CA Laura GonzalezGoverning Board Member
CAElected William GreenfieldNeighborhood Council
CA Rex GressettCity Council
CA Barry HermansonU.S. House of Representatives
CA Francisco HerreraBoard of Supervisors
CAElected Bastiaan HoeksCommunity Services District
CA Jane JarlsbergCity Council
CAElected Jason JonesGoverning Board Member
CA Ron KaylorBoard of Supervisors
CA Bryan KretschPort District
CA Mercedes MaciasCity Council
CA Jordan MackCity Council
CA Don MacleaySchool Board
CA Christine MalanBoard of Supervisors
CA Jackie MartensonCity Council
CAElected Randy MarxWater District Board
CAElected Danielle MeadNeighborhood Council
CA Scott MenziesCity Council
CA Phillip MurphyBoard of Supervisors
CA Jesse OrnelasCity Council
CA Laura PetersIrrigation District Board
CAElected Kimberly Ann PetersenBoard of Education
CAElected Paul PitinoCity Council
CAElected John Abraham ‘Abe’ PowellFire Protection District
CA Jane RandsCity Council
CA Brian Lee RencherCity Council
CAElected James RhodesBeach Recreation District
CA Brian RingCity Council
CA Valerie Rose-CampbellCity Council
CAElected Marisol SanchezNeighborhood Council
CA Mende SmithCity Council
CA Susan SonneCity Council
CA Angel VanStarkCity Council
CA Jack WagnerCity Council
CA Max WallerNeighborhood Council
CA Howard WuCity Council
CAAppointed Kenneth MejiaNeighborhood Council
CAElected Angelica DueñasNeighborhood Council
CAElected Lawrence ZieseNeighborhood Council
CAElected Carl PetersenNeighborhood Council
CO Jenice DoveState House of Representatives
CO Arn MenconiU.S. Senate
CO Robert Lee WortheyState House of Representatives
CT Eumir Antonio AbelaBoard of Education
CTElected John AmariliosRegistrar of Voters
CT Ian BarronState House of Representatives
CT Barbara BarryState Senate
CT David BedellState Senate
CT Colin BennettState Senate
CTElected Colin BennettRegistrar of Voters
CT Angela CapineraState House of Representatives
CT Cynthia DayState House of Representatives
CT Mike DeRosaU.S. House of Representatives
CT Edward HeflinState Senate
CT Martha KellyState Senate
CT Martha KellyState House of Representatives
CT Hector LopezState House of Representatives
CT Rolf MaurerRegistrar of Voters
CT Brian MerlenState House of Representatives
CT Stephen MillerRegistrar of Voters
CT Dagmar NollRegistrar of Voters
CT Jonathan PeltoU.S. House of Representatives
CT Jeff RussellU.S. Senate
CT Cora SantaguidaState Senate
CT Lauren ShawState House of Representatives
CT Ronna StullerState House of Representatives
CT Bonnie TroyState House of Representatives
CT Matt WentState House of Representatives
DC G. Lee AikinCity Council
DC Perry ReddAdvisory Neighborhood Commission
DC Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to U.S. House of Representatives
DE Bernard AugustState House of Representatives
DE David ChandlerState Senate
DE Alex DurnanCounty Council
DE Andrew GroffGovernor
DE Ruth Ann JamesState House of Representatives
DE David McCorquodaleState House of Representatives
DE Mark PerriU.S. House of Representatives
FL Oliver KofoidMosquito Control Board
FLElected Kim O’ConnorSoil and Water Conservation District
HI Nick NikhilanandaState House of Representatives
HI Kealoha PisciottaState Senate
IA Raymond MeyerCounty Supervisor
IL Christopher AnthonyWater Reclamation District
IL Randall AuxierCounty Board
IL Paula BradshawU.S. House of Representatives
IL Tim CurtinState Comptroller
IL Charles HoweCounty Board
IL George MilkowskiWater Reclamation District
IL Karen RoothaanWater Reclamation District
IL Rob ShermanU.S. House of Representatives
IL Michael SmithWater Reclamation District
IL Scott SummersU.S. Senate
IL Rich WhitneyCounty Board
KY Don EllisState House of Representatives
LA Eliot BarronU.S. House of Representatives
MA Charlene DiCalogeroState House of Representatives
MA Daniel FactorState House of Representatives
MA Vincent O’ConnorSchool Committee
MAElected M.K. MereliceTown Meeting Member
MD Kamesha ClarkU.S. House of Representatives
MD Nnabu EzeU.S. House of Representatives
MD Margaret FlowersU.S. Senate
MD Jamie FriersonCity Council
MD George GluckU.S. House of Representatives
MD Joshua HarrisMayor
MD Myles HoenigU.S. House of Representatives
MD Amanda MaminskiCity Council
MD Connor MeekCity Council
MD Ian SchlackmanCity Council
MD Anthony ‘Spilly’ SpiiadisCity Council
MD Nancy WallaceU.S. House of Representatives
MD Richard T. WhiteCity Council
ME Seth BakerState Senate
MEElected Gilbert HarrisBudget Committee
MEElected Anna TrevorrowBoard of Education
MI Michael AndersonState House of Representatives
MI Veda BellaCounty Commissioner
MIElected Korine BlyveisTown Clerk
MI Ellis BoalU.S. House of Representatives
MI Celeste BondieCounty Board of Supervisors
MI Eric BorregardState House of Representatives
MI Matthew A. BradyU.S. House of Representatives
MI Deena Marie BruderickState House of Representatives
MI Dylan CalewartsU.S. House of Representatives
MIElected Stuart CollisPark Commissioner
MI Dan FinnState House of Representatives
MI Maria GreenU.S. House of Representatives
MI Derek GrigsbyState Board of Education
MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
MI John Anthony La PietraState House of Representatives
MI Artelia Marie LeakState House of Representatives
MIElected Tom MairCounty Commissioner
MI John McDermottU.S. House of Representatives
MIElected Shauna McNallyPark Commissioner
MI Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MI Benjamin NofsU.S. House of Representatives
MI Latham ReddingUniversity Board of Regents
MI Wade RobertsState House of Representatives
MI Jordan SalviU.S. House of Representatives
MI Fran ShorUniversity Board of Governors
MI Eric SiegelBoard of Trustees
MI Marcia SquierU.S. House of Representatives
MI Joseph StevensState House of Representatives
MIElected Jesse TorresPark Commissioner
MI Wayne VermilyaCounty Board
MI Sherry WellsState Board of Education
MI Will Tyler WhiteUniversity Board of Trustees
MI Cliff YankovichState House of Representatives
MN Gabe BarnettState House of Representatives
MN Dennis BarsnessState House of Representatives
MNElected Lena BuggsSoil and Water Conservation District
MN Ianni HoumasSoil and Water Conservation District
MN AJ JanssenCity Council
MNElected Steve LaitinenSoil and Water Conservation District
MNElected Sharon LeMaySoil and Water Conservation District
MN Doug MannBoard of Education
MN Wayne PaulukCounty Commissioner
MN Mel ThoresenSoil and Water Conservation District
MN Janice WardSoil and Water Conservation District
MO David ArnoldU.S. House of Representatives
MO Jerome BauerCity Treasurer
MO Dr. Robert DebbautState House of Representatives
MO Mike DielU.S. House of Representatives
MO Valorie EngholmState House of Representatives
MO Teressa EzellState House of Representatives
MO Don FitzGovernor
MO Tim HammackState House of Representatives
MO Carol HexemState Treasurer
MO Jennifer LeachLieutenant Governor
MO Stacy LindgrenCounty Executive
MO Jonathan McFarlandU.S. Senate
MO Ellen SkiljanState House of Representatives
MO Edward WeisslerState Senate
NJ Gary FrazierCity Council
NJ Erika JachoBoard of Education
NJ Rajit MalliahU.S. House of Representatives
NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
NY Deyva ArthurState Senate
NY Henry (Hank) BardelU.S. House of Representatives
NY Robin BarkenhagenState Assembly
NY Donal ButterfieldState Assembly
NY Manny CavacoState Assembly
NY Patrick DwyerState Assembly
NY Frank Sha FrancoisU.S. House of Representatives
NY Matt FunicielloU.S. House of Representatives
NY Laurence HirshCounty Legislature
NY Scott HutchinsState Assembly
NY Joseph LevyState Senate
NY Carl LundgrenState Senate
NY Joseph NahamState Assembly
NY Jeffery PeressState Assembly
NY Daniel Vila RiveraU.S. House of Representatives
NY Steve RuzbackiState Senate
NY Julia WillebrandState Senate
NY Robin Laverne WilsonU.S. Senate
NY Daniel ZugerState Assembly
OH Joseph DeMareU.S. Senate
OH Bob FitrakisCounty Prosecutor
OH Constance Gadell-NewtonState House of Representatives
OH Joe ManchikU.S. House of Representatives
OH Derrick James HendricksU.S. House of Representatives
OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Josiah DeanCity Council
OR Tim DehneCounty Commissioner
OR Eric NavickasU.S. Senate
OR Alex PolikoffState House of Representatives
OR Joe RoweState House of Representatives
OR Marvin SandnesU.S. House of Representatives
OR Alan ZundelSecretary of State
PA Michael Bagdes-CanningState House of Representatives
PA Kristin CombsState Treasurer
PA Gabe LytleState House of Representatives
PA Jay SweeneyState Auditor General
PA Jay SweeneyState House of Representatives
SC Prince MalloryU.S. House of Representatives
SC Scott WestState Senate
SC Sue EdwardSchool Board
SC Michael StewartSchool Board
SCElected Eugene PlattPublic Service District
TXElected George AltgeltCity Council
TX William BarrDistrict Judge
TX Paul BlairU.S. House of Representatives
TX Michael CaryU.S. House of Representatives
TX Jim ChisholmState Supreme Court
TX Travis ChristalState House of Representatives
TX Joshua DarrU.S. House of Representatives
TX Luis DeckerJustice of the Peace
TX Antonio DiazU.S. House of Representatives
TX James DorseyCounty Sheriff
TX Ashely ‘Flashed’ GordonCounty Commissioner
TX Mary GourdouxU.S. House of Representatives
TX Adam Michael GreeleyState House of Representatives
TX Brian HarrisonState House of Representatives
TX Ona Marie HendricksCounty Commissioner
TX Diana KendallJustice of the Peace
TX Adam King Blackwell ReposaStatewide Court of Appeals
TX Thomas KlevinU.S. House of Representatives
TX Mark LawsonU.S. House of Representatives
TX Arturo Limí¢ IISheriff
TX Kevin McCormickU.S. House of Representatives
TX Joseph McElligottState House of Representatives
TX Emmett MerwinState House of Representatives
TX Rodolfo Rivera MunozState Supreme Court
TX Hugo Noyola JrState Board of Education
TX J.C. OsborneSheriff
TX James Partsch-GalvanU.S. House of Representatives
TX Paul PipkinU.S. House of Representatives
TX Thom PrenticeU.S. House of Representatives
TX Scott PusichState Senate
TX Hal Ridley, JrU.S. House of Representatives
TX Debbie RussellCounty Sheriff
TX Martina SalinasStatewide Railroad Commissioner
TX Judith Sanders-CastroStatewide Court of Appeals
TX Santiago 'Santi' SantosCounty Commissioner
TX Darrel Smith JrUnited States Representative
TX Gary StuardU.S. House of Representatives
TX Kat SwiftState House of Representatives
TX Vanessa TijerinaU.S. House of Representatives
TX H.F. ‘Rusty’ TomlinsonU.S. House of Representatives
TX Scott TrimbleU.S. House of Representatives
TX Natalie UpchurchCounty Assessor
TX Charles WaterburyState Supreme Court
VA Audrey ClementCounty Board
WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
WI Rob Dz FranklinCounty Board of Supervisors
WIElected Bob GiffordCounty Board of Supervisors
WI Angelito TenorioCounty Board of Supervisors
WIElected Heidi WegleitnerCounty Board of Supervisors
WV Alan BaloghHouse of Delegates
WV Bruce BreuingerState Senate
WV Barbara DanielsHouse of Delegates
WV Rodney T. HytonenHouse of Delegates
WV Charlotte PrittGovernor
WV Chris ReedHouse of Delegates
WV Elizabeth RhuleHouse of Delegates
WV Michael SharleyAttorney General