Greens elected in unopposed races

At least 481 Greens have been elected in unopposed races (see list below.) An ‘unopposed race’ can mean either (i) a single candidate is running with no competition, or (ii) where there are multiple candidates running for the same number of seats, or  (iii) where there are fewer candidates running than there are seats to be elected — and therefore in all three cases, there would be no effective competition, because all candidates would get elected (as long as they each receive at least one vote.)

In some states such unopposed races go onto the ballot, in order to give voters an opportunity to express their preferences, even if all candidates will be elected if they receive at least one vote.  In some of these cases, but not all, there is the possibility of write-in candidates competing against the candidates on the ballot; and sometimes in cases where there are fewer candidates than seats, write-in candidates get elected to the seats that would otherwise have been unfilled because there were not enough candidates on the ballot to fill them.

In some other states, ‘ unopposed’ candidates do not go onto the ballot but are either automatically deemed elected, or are de facto deemed elected after a ministerial appointment by a local elected body like the local county supervisors.

(Last updated July 14, 2024)

Loading

481 Unopposed Races
NameOfficeLocationElection Date
Kim O’ConnorSoil and Water Conservation DistrictLeon County, FL
11/2024
Alexander ZukasCommunity Planning CommitteeSan Diego, CAElected Elected
06/2024
Lindsey SavagePark CommissionRangeley, MEElected Elected
06/2024
Nat FortuneTown ModeratorWhately, MAElected Elected
06/2024
Samuel PfeifleSchool BoardGray, MEElected Elected
06/2024
Daniel LutzConservation DistrictJefferson County, WVElected Elected
05/2024
John W. FarrellConservation DistrictWVElected Elected
05/2024
Ann IngersollSchool BoardMoscow, MEElected Elected
03/2024
Jamie CooneyVillage TrusteeSouth Corning , NYElected Elected
03/2024
Jennifer KenneyCemetery Trust Fund CommitteeBrooks, MEElected Elected
03/2024
Daniel PhippsBoard of Assessment AppealsWindham, CTElected Elected
11/2023
Douglas LaryTaxing District BoardWindham, CTElected Elected
11/2023
Fred McCannWater District Board of TrusteesPortland, MEElected Elected
11/2023
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2023
Leif SmithZoning Board of Appeals AlternateRedding, CTElected Elected
11/2023
Michael Bagdes-CanningMayorCherry Valley Borough, PAElected Elected
11/2023
Michael WesterfieldTaxing District BoardWindham, CTElected Elected
11/2023
Tara YaneyBorough CouncilEdgewood, PAElected Elected
11/2023
Katherine DaySelect BoardPownal, MEElected Elected
06/2023
Erin Libby LoikoSchool BoardVassalboro, MEElected Elected
06/2023
Nat FortuneTown ModeratorWhately, MAElected Elected
06/2023
John VangelistiNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
05/2023
David ShannonFire District Board of DirectorsCorbett, ORElected Elected
05/2023
Jonathan BeanTransportation DistrictTillamook County, ORElected Elected
05/2023
Richard SeebergerWater District Board of CommissionersLincoln County, ORElected Elected
05/2023
Peter BaldwinCemetery Trust Fund Committee Brooks, MEElected Elected
03/2023
Ilene McKenneySelect BoardPalermo, MEElected Elected
03/2023
Anna RoblinAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2022
Bruce DelgadoMayorMarina, CAElected Elected
11/2022
Daniel KramerCommunity Services DistrictEl Dorado County, CAElected Elected
11/2022
Fred McCannWater District Board of TrusteesCumberland County, MEElected Elected
11/2022
John BaileyFlood Control and Water Conservation Improvement DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2022
Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2022
Kimory OrendoffAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2022
Miguel GuillenSchool BoardTulare County, CAElected Elected
11/2022
Robert ‘Bob’ WichertWater District Board of DirectorsSacramento County, CAElected Elected
11/2022
Ashlee ChaineSchool BoardFryeburg, MEElected Elected
06/2022
Andrea WinnSchool BoardMechanic Falls, MEElected Elected
06/2022
Jessica SmithSchool BoardMechanic Falls, MEElected Elected
06/2022
Jill BouchardSchool BoardLitchfield, MEElected Elected
06/2022
Nat FortuneTown ModeratorWhately, MAElected Elected
06/2022
Rebecca HennesseySchool CommitteeNorthfield , MEElected Elected
06/2022
Elizabeth Orndoff-SayersMayorWardenville, WVElected Elected
05/2022
Tasha PerkinsSchool BoardLawrence , MEElected Elected
04/2022
Valerie SilvaSchool BoardLee, MEElected Elected
03/2022
Jamie CooneyVillage Board of TrusteesSouth Corning (Village), NYElected Elected
03/2022
Casey CoteSchool BoardStratton, MEElected Elected
03/2022
Andrew Moses Yanez OlivaJudge of ElectionsReading, PAElected Elected
11/2021
Cassandra MartineauTaxing DistrictWindham, CTElected Elected
11/2021
Charles KrichTaxing DistrictWillimantic, CTElected Elected
11/2021
Emery NgZoning Board of Appeals AlternateWindham, CTElected Elected
11/2021
Jay SweeneyCity AuditorFalls Township, PAElected Elected
11/2021
Jay Ting WalkerJudge of ElectionsPittsburgh, PAElected Elected
11/2021
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2021
Michael WesterfieldBoard of Assessment AppealsWindham, CTElected Elected
11/2021
Scott HarrimanCity CouncilLewiston, MEElected Elected
11/2021
William PilkonisJudge of ElectionsScranton, PAElected Elected
11/2021
Danielle GraySchool BoardSangerville, MEElected Elected
08/2021
Samuel PfeifleSchool BoardGray, MEElected Elected
06/2021
Christopher RoyWater DistrictSomerset County, MEElected Elected
06/2021
Desiree BaileySchool BoardWiscasett, MEElected Elected
06/2021
Lindsey SavagePark CommissionRangely, MEElected Elected
06/2021
Nat FortuneTown ModeratorWhately, MAElected Elected
06/2021
Abe CurrinCommunity College Board of EducationUmatilla County, ORElected Elected
05/2021
Alex PolikoffFire DistrictCorvalis, ORElected Elected
05/2021
Brian PowersFire Protection DistrictHubbard, ORElected Elected
05/2021
Chloe FloraHealth DistrictBaker County, ORElected Elected
05/2021
Mireira Alejandra MoranNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
04/2021
Rebecca HelmNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
04/2021
Brian BenfordCommon CouncilDane County, WIElected Elected
04/2021
Danielle MeadNeighborhood CouncilLos Angeles , CAElected Elected
04/2021
Steve De La RosaLibrary BoardVillage of Villa Park, ILElected Elected
04/2021
Adam HarkinsSchool CommitteeSouthport, MEElected Elected
04/2021
Kyle CadmanNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
04/2021
Matthew GlaserNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
03/2021
Ann IngersollSchool BoardMoscow, MEElected Elected
03/2021
Jennifer BillingsSelect BoardWest Paris, MEElected Elected
03/2021
Robert LindblomSchool BoardSolon, MEElected Elected
03/2021
Jeremy PettyBoard of SelectmenSabattus, MEElected Elected
11/2020
Josiah DeanCity CouncilDufur, ORElected Elected
11/2020
Kade KatrakTownship Board of TrusteesFenton Township, MIElected Elected
11/2020
Matthew ClarkCommunity Services DistrictSan Mateo County, CAElected Elected
11/2020
Randy MarxWater District Board of DirectorsSacramento County, CAElected Elected
11/2020
Sharron ParraCommunity Services DistrictHyampom, CAElected Elected
11/2020
Scott AverySelect BoardCasco, MEElected Elected
11/2020
Jamie CooneyVillage Board of TrusteesSouth Corning (Village), NYElected Elected
09/2020
Stephanie HagenbuchSchool BoardLebanon, MEElected Elected
07/2020
Erin Libby LoikoSchool BoardVassalboro , MEElected Elected
07/2020
Jeff ManterTown CouncilVeazie, MEElected Elected
07/2020
Daniel LutzConservation DistrictJefferson County, WVElected Elected
06/2020
Nat FortuneTown ModeratorWhately, MAElected Elected
06/2020
Nicole SpringerSchool BoardPassadumkeag, MEElected Elected
06/2020
Matt DonohueCircuit Court JudgeORElected Elected
05/2020
Bob GiffordCounty Board of SupervisorsPortage County, WIElected Elected
04/2020
Anna TrevorrowSchool BoardPortland, MEElected Elected
11/2019
Ed HeflinConstableGreenwich, CTElected Elected
11/2019
Ira RichardsSoil and Water Conservation DistrictWarren County, VAElected Elected
11/2019
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2019
Rick DuffTownship Fiscal OfficerMifflin, OHElected Elected
11/2019
Jeffrey WhitehouseWater BoardWestport, CAElected Elected
08/2019
William StokemWater BoardMendocino County, CAElected Elected
08/2019
Ivy TurnerSchool BoardPerry , MEElected Elected
08/2019
Hugh MooreNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
06/2019
Danny JacksonSchool BoardWaldoboro, MEElected Elected
06/2019
Rachel BruhnkeNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
06/2019
Derek IversenNeighborhood CouncilLos Angeles , CAElected Elected
05/2019
Desiree ScorciaSelectmanBoothbay, MEElected Elected
05/2019
Lisa JohnsonNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
04/2019
Tom KingCommunity CouncilSalt Lake City, UTElected Elected
04/2019
Peter SchwartzmanCity CouncilGalesburg, ILElected Elected
04/2019
Edward Tar LarnerHousing AuthorityConcord, MAElected Elected
03/2019
Casey CoteSchool BoardStratton, MEElected Elected
03/2019
Deron WhittemoreSchool CommitteeSolon, MEElected Elected
03/2019
Carolyn DixonGoverning Board MemberSanta Rosa, CAElected Elected
11/2018
Cynthia ReplogleCommunity Services DistrictOceano, CAElected Elected
11/2018
Dana SilvernaleSchool BoardHumboldt County, CAElected Elected
11/2018
David ClarkSchool Board of TrusteesCardiff By-the-Sea, CAElected Elected
11/2018
Evelyn PridemoreSchool BoardRedford Township, MIElected Elected
11/2018
Jacob CoanGoverning Board MemberEureka, CAElected Elected
11/2018
Jim SmithSchool Board of TrusteesCanyon Township, CAElected Elected
11/2018
John RoushRegistrar of VotersUnion, CTElected Elected
11/2018
Kim TaylorRecreation DistrictGreenwood, CAElected Elected
11/2018
Larry BragmanWater District Board of DirectorsMarin County, CAElected Elected
11/2018
Laura Esperanza SurlsSchool Board of TrusteesCanyon Township, CAElected Elected
11/2018
Robert ‘Bob’ WichertWater District Board of DirectorsSacramento County, CAElected Elected
11/2018
Ryan O’NeilSchool Board of TrusteesMarin County, CAElected Elected
11/2018
Scott SchneiderSchool Board of TrusteesFt. Bragg, CAElected Elected
11/2018
Samuel PfeifleSchool BoardGray, MEElected Elected
06/2018
Adriana BohmSchool BoardNew Castle County, DEElected Elected
05/2018
Bob GiffordCounty Board of SupervisorsPortage County, WIElected Elected
04/2018
Gilbert HarrisBoard of SelectmanLimerick, MEElected Elected
03/2018
Adam HarkinsSchool CommitteeSouthport, MEElected Elected
03/2018
Angelia HillmanSchool Board of TrusteesHumboldt County, CAElected Elected
11/2017
Cam GordonCity CouncilMinneapolis, MNElected Elected
11/2017
Jay Ting WalkerInspector of ElectionsPittsburgh, PAElected Elected
11/2017
Jeffrey Dean SchwartzSchool BoardArcata, CAElected Elected
11/2017
Kerry FooseJudge of ElectionsLenox Township, PAElected Elected
11/2017
Kristin CombsInspector of ElectionsPhiladelphia, PAElected Elected
11/2017
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2017
Olivia FaisonInspector of ElectionsPhiladelphia, PAElected Elected
11/2017
Rama ZarcufskySchool Board of TrusteesHumboldt County, CAElected Elected
11/2017
Ronald Scott KenderCommunity Services DistrictHumboldt County, CAElected Elected
11/2017
Stuart Chen-HayesJudge of ElectionsNewtown, PAElected Elected
11/2017
Timothy RunkleJudge of ElectionsElizabethtown, PAElected Elected
11/2017
Valery LarsonRecreation and Park DistrictSonoma County, CAElected Elected
11/2017
William StokemWater District Board of DirectorsMendocino County, CAElected Elected
08/2017
Jeff ManterTown CouncilVeazie, MEElected Elected
07/2017
Joseph YoungBoard of SelectmanFayette, MEElected Elected
06/2017
Patricia JacksonSelect BoardMount Vernon, MEElected Elected
06/2017
Peter StarosteckiTown CouncilStandish, MEElected Elected
06/2017
Alex PolikoffFire DistrictCorvalis, ORElected Elected
05/2017
Cindy JohnsenWater District Board of CommissionersAstoria, ORElected Elected
05/2017
Charlene DiCalogeroLibrary Board of TrusteesBerlin, MAElected Elected
05/2017
Ronald Scott KenderCommunity Services DistrictHumboldt County, CAElected Elected
05/2017
Kyle TaylorSchool BoardSt. Charles Township, ILElected Elected
04/2017
Robert BraamLibrary BoardManhattan, ILElected Elected
04/2017
Steve De La RosaLibrary BoardVilla Park, ILElected Elected
04/2017
Justin ReinhardtBudget CommitteeLimerick, MEElected Elected
03/2017
Bastiaan HoeksCommunity Services DistrictNevada County, CAElected Elected
11/2016
Chad Franklin SpringerTown CouncilForrest, LAElected Elected
11/2016
Colin BennettRegistrar of VotersWestbrook, CTElected Elected
11/2016
Gwyan RhabytSchool Board of TrusteesSanta Cruz, CAElected Elected
11/2016
James RhodesBeach Recreation DistrictSanta Cruz, CAElected Elected
11/2016
John Abraham Abe PowellFire Protection DistrictMontecito, CAElected Elected
11/2016
John AmariliosRegistrar of VotersNew Canaan, CTElected Elected
11/2016
Kimberly Ann PetersenBoard of EducationSonoma County, CAElected Elected
11/2016
Korine BlyveisTownship ClerkNewberg Township, MIElected Elected
11/2016
Matthew ClarkCommunity Services DistrictSan Mateo County, CAElected Elected
11/2016
Randy MarxWater District Board of DirectorsSacramento County, CAElected Elected
11/2016
Lindsey SavagePark CommissionRangeley, MEElected Elected
06/2016
Daniel LutzConservation DistrictJefferson County, WVElected Elected
05/2016
M.K. MereliceTown Meeting MemberBrookline, MAElected Elected
05/2016
Robyn SumnersNeighborhood CouncilLos Angeles , CAElected Elected
04/2016
Bob GiffordCounty Board of SupervisorsPortage County, WIElected Elected
04/2016
Heidi WegleitnerCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2016
Casey CoteSchool BoardStratton, MEElected Elected
03/2016
Avito MirandaGoverning Board MemberMarin County, CAElected Elected
11/2015
Chris SkyhawkFire DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2015
Deborah RogersFire DistrictSanta Rosa, CAElected Elected
11/2015
Giannina FrantzSoil and Water Conservation DistrictFredericksburg, VAElected Elected
11/2015
Holly SeeligerBoard of EducationPortland, MEElected Elected
11/2015
Ira RichardsSoil and Water Conservation DistrictWarren County, VAElected Elected
11/2015
Jacob CoanGoverning Board MemberEureka, CAElected Elected
11/2015
James Clay CarverSchool Board of TrusteesEureka, CAElected Elected
11/2015
John AmariliosConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2015
Renee GoddardTown CouncilFairfax, CAElected Elected
11/2015
Sean FrameGoverning BoardPlacerville, CAElected Elected
11/2015
Wendy Hageman SmithSchool BoardAppomattox County, VAElected Elected
11/2015
Jeffrey WhitehouseWater BoardWestport, CAElected Elected
08/2015
Patricia JacksonSchool BoardMount Vernon, MEElected Elected
06/2015
Marsha RummelCommon CouncilMadison, WIElected Elected
04/2015
Alex ShantzSchool Board of TrusteesNapa County, CAElected Elected
11/2014
Carolyn DixonGoverning Board MemberSanta Rosa, CAElected Elected
11/2014
David ClarkSchool Board of TrusteesCardiff By-the-Sea, CAElected Elected
11/2014
Gerald EppersonCommunity Services DistrictContra Costa County, CAElected Elected
11/2014
James BaronePark and Recreation BoardContra Costa County, CAElected Elected
11/2014
Jim KellerSchool Board of TrusteesSanta Cruz County, CAElected Elected
11/2014
Jim SmithSchool Board of TrusteesCanyon Township, CAElected Elected
11/2014
Logan Blair SmithSchool Board of TrusteesMontague, CAElected Elected
11/2014
Robert CampbellFire DistrictSanta Cruz County, CAElected Elected
11/2014
William BretzPlanning GroupSan Diego County, CAElected Elected
11/2014
Joseph YoungBoard of SelectmanFayette, MEElected Elected
06/2014
Dan HamburgBoard of SupervisorsMendocino County, CAElected Elected
06/2014
Gail GarrettTown ClerkMount Washington, MAElected Elected
05/2014
David SpanagelTown ModeratorLancaster, MAElected Elected
05/2014
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2014
Heidi WegleitnerCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2014
Ron HardyCounty Board of SupervisorsWinnebago County, WIElected Elected
04/2014
Annette KeenbergTown Council – AdvisoryLos Angeles County, CAElected Elected
03/2014
Angelia HillmanSchool Board of TrusteesHumboldt County, CAElected Elected
11/2013
Brigitte KubackiGoverning Board MemberBlue Lake, CAElected Elected
11/2013
Christopher SabecSchool District Board of TrusteesMarin County, CAElected Elected
11/2013
Curtis RobinsonBoard of EducationMarin County, CAElected Elected
11/2013
Douglas MasonInspector of ElectionsState College, PAElected Elected
11/2013
Illijana AsaraCommunity Services DistrictHumboldt County, CAElected Elected
11/2013
James Duffy GriffinCommunity Services DistrictHumboldt County, CAElected Elected
11/2013
Jeffrey Dean SchwartzSchool BoardArcata, CAElected Elected
11/2013
Joseph GauderCommunity Services DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2013
Katherine SalinasSchool BoardArcata, CAElected Elected
11/2013
Neil HaagenBorough CouncilSnowshoe Borough, PAElected Elected
11/2013
Rama ZarcufskyBoard of EducationHumboldt County, CAElected Elected
11/2013
Russell PaceFire Protection DistrictHumboldt County, CAElected Elected
11/2013
Tausif KhanJudge of ElectionsFalls Township, PAElected Elected
11/2013
William LemosFire Protection DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2013
Danny JacksonSchool BoardWaldoboro, MEElected Elected
06/2013
Malorie PastorTown CouncilOld Orchard Beach, MEElected Elected
06/2013
Ruscal CayangyangCollege Board of TrusteesNapa County, CAElected Elected
05/2013
M.K. MereliceTown Meeting MemberBrookline, MAElected Elected
04/2013
Sandy LezonLibrary BoardWarrenville, ILElected Elected
04/2013
Jon MurrayVillage Board of TrusteesMount Morris, ILElected Elected
04/2013
Gilbert HarrisBudget CommitteeLimerick, MEElected Elected
03/2013
Kaitlin Sopoci-BelknapWater BoardEureka, CAElected Elected
11/2012
Karen PickettBoard of EducationContra Costa County, CAElected Elected
11/2012
Kimberly Ann PetersenBoard of EducationSonoma County, CAElected Elected
11/2012
Korine Elizabeth BachledaTownship ClerkNewberg Township, MIElected Elected
11/2012
Richard HerveyCity CouncilCorvallis, ORElected Elected
11/2012
Sarah MarshCity CouncilFayetteville, ARElected Elected
11/2012
Jack LindbladNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
08/2012
Joyce Palmer-FortuneSelect BoardWhately, MAElected Elected
06/2012
James WilkinsonTown CouncilBerwyn Heights, MDElected Elected
05/2012
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2012
John HendrickCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2012
Kyle RichlondCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2012
Ron HardyCounty Board of SupervisorsWinnebago County, WIElected Elected
04/2012
Gilbert HarrisBudget CommitteeLimerick, MEElected Elected
03/2012
Chris SimmonsSoil and Water Conservation DistrictLoudon County, VAElected Elected
11/2011
Crispin LittlehalesCommunity Services DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2011
Ira RichardsSoil and Water Conservation DistrictWarren County, VAElected Elected
11/2011
Jeffrey Dean SchwartzSchool BoardArcata, CAElected Elected
11/2011
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2011
Matthew ClarkSanitary District BoardSan Mateo County, CAElected Elected
11/2011
Sean FrameGoverning BoardPlacerville, CAElected Elected
11/2011
William HayesPark and Recreation DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2011
David SpanagelTown ModeratorLancaster, MAElected Elected
05/2011
Don CrawfordLibrary BoardSt. Elmo, ILElected Elected
04/2011
Michael DrennanPark and Recreation BoardEvanston, ILElected Elected
04/2011
Enrique ValdiviaAquifer Authority BoardSan Antonio, TXElected Elected
11/2010
JB ShoatzAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2010
Jim SmithSchool Board of TrusteesCanyon Township, CAElected Elected
11/2010
Lauren SinnottCity CouncilPoint Arena, CAElected Elected
11/2010
Patricia HilesSchool BoardSanta Barbara County, CAElected Elected
11/2010
Raymond MeyerHospital Board of TrusteesLucas County, IAElected Elected
11/2010
Adam PergamentNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
05/2010
Bob SiebelSoil and Water Conservation DistrictPutnam County, WVElected Elected
05/2010
Antonio BlasiPlanning BoardHancock, MEElected Elected
05/2010
Barbara VedderCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2010
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2010
John HendrickCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2010
Jennifer GillNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
03/2010
Cliff HannaPlanning BoardSan Diego, CAElected Elected
03/2010
Bill SmedleyConstableJersey Shore, PAElected Elected
11/2009
Charlie GreenSchool BoardFremont County, COElected Elected
11/2009
Cole StanglerConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2009
David MarshallCity CouncilPortland, MEElected Elected
11/2009
Estela LopezConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2009
Hector LopezConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2009
James HarveyWater and Sanitary DistrictSan Mateo County, CAElected Elected
11/2009
Jay SweeneyCity AuditorFalls Township, PAElected Elected
11/2009
Jennifer DotsonCommon CouncilIthaca (city), NYElected Elected
11/2009
Joseph GauderCommunity Services DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2009
Leif SmithConstableRedding, CTElected Elected
11/2009
Paul PerkovicWater and Sanitary DistrictSan Mateo County, CAElected Elected
11/2009
Randi PetersAuditorMaidencreek Township, PAElected Elected
11/2009
Raymond MeyerCity CouncilChariton, IAElected Elected
11/2009
William LemosFire Protection DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2009
Joyce Palmer-FortuneSelect BoardWhately, MAElected Elected
06/2009
Nat FortuneSchool CommitteeWhately, MAElected Elected
06/2009
John JonesFire Protection DistrictCoos County, ORElected Elected
05/2009
David SpanagelTown ModeratorMAElected Elected
05/2009
JoEllen GramlingTown ClerkSchleswig, WIElected Elected
04/2009
Marsha RummelCommon CouncilMadison, WIElected Elected
04/2009
Pete GleichmanMayorWard, COElected Elected
04/2009
Frank GattiTown Meeting MemberAmherst, MAElected Elected
03/2009
Bryan WeaverAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2008
Chris OttenAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2008
Dan AsherCommunity CouncilKing County, WAElected Elected
11/2008
David BossermanAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2008
Korine Elizabeth BachledaTownship ClerkNewberg Township, MIElected Elected
11/2008
Nancy ShiaAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2008
Randy MarxWater District Board of DirectorsSacramento County, CAElected Elected
11/2008
Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2008
Robert DeutschHealthcare DistrictAlameda, CAElected Elected
11/2008
David SpanagelTown ModeratorLancaster, MAElected Elected
05/2008
Barbara VedderCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2008
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2008
Greg DavidCounty Board of SupervisorsJefferson County, WIElected Elected
04/2008
John HardinCounty Board of SupervisorsBarron County, WIElected Elected
04/2008
Kathryn KienholzCounty Board of SupervisorsPolk County, WIElected Elected
04/2008
Kyle RichlondCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2008
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2008
Robert CrownerTown Meeting MemberAmherst, MAElected Elected
04/2008
Vincent O’ConnorTown Meeting MemberAmherst, MAElected Elected
04/2008
Jane MeisenbachSchool BoardHarpswell, MEElected Elected
03/2008
Erik EisenbergConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2007
Hector LopezConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2007
Kathleen HarriganSoil and Water Conservation DistrictFredericksburg, VAElected Elected
11/2007
Kathryn MarandoCommunity Services DistrictMarin County, CAElected Elected
11/2007
Matthew ClarkSanitary District BoardSan Mateo County, CAElected Elected
11/2007
George SullivanTown CouncilYarmouth, MEElected Elected
06/2007
Rome CelliBoard of EducationBrighton, NYElected Elected
05/2007
Antonio BlasiPlanning BoardHancock, MEElected Elected
05/2007
Carol LarsonSchool BoardCook County, ILElected Elected
04/2007
Amy HeartCommon CouncilStevens Point, WIElected Elected
04/2007
Brenda KonkelCommon CouncilMadison, WIElected Elected
04/2007
Pete GleichmanMayorWard, COElected Elected
04/2007
Hillary WeeksInspector of ElectionsBurlington, VTElected Elected
03/2007
Alex HoganAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
Alice HardestyCity CouncilAshland, ORElected Elected
11/2006
Bryan WeaverAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
Cameron MillerWater Conservation District BoardSanta Barbara County, CAElected Elected
11/2006
David BossermanAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
David Margolis-PineoWater District Board of TrusteesPortland, MEElected Elected
11/2006
George RiceAquifer Authority BoardSan Antonio, TXElected Elected
11/2006
Howard ChongRent Stabilization BoardBerkeley, CAElected Elected
11/2006
Jane ZaraAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
Jim SmithSchool Board of TrusteesCanyon Township, CAElected Elected
11/2006
Larry RobinsonCity CouncilSebastopol, CAElected Elected
11/2006
Michael BeilsteinCity CouncilCorvallis, ORElected Elected
11/2006
Renee BowserAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2006
Steve LarrickNatural Resources DistrictNEElected Elected
11/2006
Vic OrmsbySoil and Water Conservation DistrictWinona County, MNElected Elected
11/2006
William BretzPlanning GroupDehesa, CAElected Elected
11/2006
Jeffrey HorneNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
06/2006
Nat FortuneSchool CommitteeWhately, MAElected Elected
05/2006
Barbara VedderCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2006
Ben FarrellCounty Board of SupervisorsWinnebago County, WIElected Elected
04/2006
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2006
John HardinCounty Board of SupervisorsBarron County, WIElected Elected
04/2006
John HendrickCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2006
Kathryn McKenzieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2006
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2006
Brenda Jo SamrykInspector of ElectionsYork Township, PAElected Elected
11/2005
Chuck TurnerCity CouncilBoston, MAElected Elected
11/2005
Curtis RobinsonBoard of EducationMarin County, CAElected Elected
11/2005
Derf MaitlandCity AuditorUnion Township, PAElected Elected
11/2005
Hector LopezConstableNew Canaan, CTElected Elected
11/2005
Joseph GauderCommunity Services DistrictMendocino County, CAElected Elected
11/2005
Mary Jo LongTown CouncilAfton, NYElected Elected
11/2005
Mike ManglesInspector of ElectionsYork City, PAElected Elected
11/2005
Nicole VigeantCommunity Services DistrictMarin County, CAElected Elected
11/2005
Shawnya CalpInspector of ElectionsPenn Township, PAElected Elected
11/2005
Charlie GreenSchool BoardFremont County, COElected Elected
11/2005
John JonesFire Protection DistrictCoos County, ORElected Elected
05/2005
Anna LempartSchool Board of TrusteesPrairie County, ILElected Elected
04/2005
JoEllen GramlingTown ClerkSchleswig, WIElected Elected
04/2005
Alexander HoganAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2004
Alexander PattersonSoil and Water Conservation DistrictMultnomah County, ORElected Elected
11/2004
Bryan WeaverAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2004
Emily HagenCity CouncilCorvallis, ORElected Elected
11/2004
George BryantCounty AssemblyBarnstable County, MAElected Elected
11/2004
George GroschCity CouncilCorvallis, ORElected Elected
11/2004
Renee BowserAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2004
Steve LudwigFreeholderLopez, WAElected Elected
11/2004
Tim DehneSoil and Water Conservation DistrictBenton County, ORElected Elected
11/2004
Sheila BernardNeighborhood CouncilLos Angeles, CAElected Elected
06/2004
Bill O’NeilTown Meeting MemberBraintree, MAElected Elected
04/2004
David ConleyCounty Board of SupervisorsSuperior, WIElected Elected
04/2004
Kathryn McKenzieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2004
Kevin RuehlCounty Board of SupervisorsStevens Point, WIElected Elected
04/2004
Kyle RichlondCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2004
Larry HardingTownship Board of SupervisorsSomers, WIElected Elected
04/2004
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2004
Taniya FatticciCounty Board of SupervisorsStevens Point, WIElected Elected
04/2004
Steven GrossTown Meeting MemberAmherst, MAElected Elected
03/2004
April SullivanCity AuditorHellam Township, PAElected Elected
11/2003
Bill MeyersSchool BoardPoint Arena, CAElected Elected
11/2003
Catherine ScheibBorough CouncilLewisburg, PAElected Elected
11/2003
Chuck TurnerCity CouncilBoston, MAElected Elected
11/2003
David BrooksCity AuditorConnestoga Township, PAElected Elected
11/2003
Dean HornbergerCapital AuditorExeter Township, PAElected Elected
11/2003
Edward Gately, Sr.City AuditorManheim Township, PAElected Elected
11/2003
Frank Divonzo Jr.City AuditorHarrisburg, PAElected Elected
11/2003
John IrwinCity AuditorMartic Township, PAElected Elected
11/2003
Kerry NeeBorough CouncilSinking Spring Borough, PAElected Elected
11/2003
Kurt Reichenbach IICity AuditorEast Buffalo Township, PAElected Elected
11/2003
Mary Lou AlsentzerCity AuditorCodorus, PAElected Elected
11/2003
Michael OMalleyBorough CouncilSinking Spring Borough, PAElected Elected
11/2003
Mike KorsakCity AuditorFranklin Township, PAElected Elected
11/2003
Phil GettyCity AuditorSolebury Township, PAElected Elected
11/2003
Robert CoganBorough CouncilEdinboro, PAElected Elected
11/2003
Rodney JonesSchool Board of TrusteesMendocino County, CAElected Elected
11/2003
Steve HotchkissCity CouncilDuvall, WAElected Elected
11/2003
Tim HarthanCity CouncilEmmetsburg, IAElected Elected
11/2003
Nat FortuneSchool CommitteeWhately, MAElected Elected
05/2003
Rob WilliamsSchool BoardWaitsfield, VTElected Elected
03/2003
Tom BolemaTown Council – AdvisoryLos Angeles County, CAElected Elected
02/2003
DeOnne NoelSchool BoardNevada County, CAElected Elected
11/2002
Gene MeyersSchool BoardNevada County, CAElected Elected
11/2002
George BryantCounty AssemblyBarnstable County, MAElected Elected
11/2002
Herb GuraSchool BoardLower Lake, CAElected Elected
11/2002
Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood CommissionWashington, DCElected Elected
11/2002
Kathy WronskiPark and Recreation DistrictNevada County, CAElected Elected
11/2002
Kevin LeeTownship Board of TrusteesDecorah, IAElected Elected
11/2002
Lauren SinnottCity CouncilPoint Arena, CAElected Elected
11/2002
Rebecca KaplanTransit BoardOakland, CAElected Elected
11/2002
Sandra Ventura ScottSchool BoardNevada County, CAElected Elected
11/2002
Vic OrmsbySoil and Water Conservation DistrictWinona County, MNElected Elected
11/2002
Gerald HoagSelect BoardBeaver Cove, MEElected Elected
05/2002
Jon RomanoTown Meeting MemberPlymouth, MAElected Elected
05/2002
Gary NovosielskiBoard of EducationRutherford, NJElected Elected
04/2002
Al MatanoCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2002
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2002
John HendrickCounty Board of SupervisorsMadison, WIElected Elected
04/2002
Kathryn McKenzieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2002
Kevin RuehlCounty Board of SupervisorsPortage County, WIElected Elected
04/2002
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2002
Doug ZilmPlanning BoardSan Diego, CAElected Elected
03/2002
Kip KruegerPlanning BoardSan Diego, CAElected Elected
03/2002
William BretzPlanning GroupDehesa, CAElected Elected
03/2002
Ben PriceAuditorNorth Middleton Township, PAElected Elected
11/2001
Bill MeyersSchool BoardPoint Arena, CAElected Elected
11/2001
Colleen C. BognerSchool District Board of DirectorsSnyder County, PAElected Elected
11/2001
Daniel E. Brannen, Jr.Township Board of SupervisorsHaines Township, PAElected Elected
11/2001
Heather UrkuskiCity AuditorCentre Township, PAElected Elected
11/2001
Kathleen EdwardsCity AuditorCentre Township, PAElected Elected
11/2001
Nancy RandolphTown CouncilBrunswick, MEElected Elected
11/2001
Nazeer ChaudhryJudge of ElectionsLower Paxton Township, PAElected Elected
11/2001
Paul PerkovicCommunity CouncilSan Mateo County, CAElected Elected
11/2001
Phyllis DurnellInspector of ElectionsWest Chester, PAElected Elected
11/2001
Robert CoganInspector of ElectionsEdinboro, PAElected Elected
11/2001
Sandy EmersonCommunity CouncilSan Mateo County, CAElected Elected
11/2001
Tim WhiteCemetery DistrictSan Juan County, WAElected Elected
11/2001
John JonesFire Protection DistrictCoos County, ORElected Elected
03/2001
Sheila McIlrathWater District Board of CommissionersMarion County, ORElected Elected
03/2001
Heidi SilvaSchool BoardWhitmore, CAElected Elected
03/2001
Craig CombesResource Conservation DistrictNevada and Sierra County, CAElected Elected
11/2000
Cynthia StreckerSchool Board of TrusteesSonoma County, CAElected Elected
11/2000
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2000
John HendrickCounty Board of SupervisorsDane County, WIElected Elected
04/2000
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/2000
Robert OlsgardCounty Board of SupervisorsWashburn County, WIElected Elected
04/2000
David AbazsTownship Board of SupervisorsCrystal Bay, MNElected Elected
03/2000
Kip KruegerPlanning BoardSan Diego, CAElected Elected
03/2000
Sara BasslerCommunity CouncilSan Mateo County, CAElected Elected
03/2000
Sherry TippettSchool BoardSanta Fe, NMElected Elected
04/1999
Glenn BaileyResource Conservation DistrictLos Angeles/Ventura County, CAElected Elected
11/1998
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1998
Kathryn McKenzieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1998
Robert OlsgardCounty Board of SupervisorsWashburn County, WIElected Elected
04/1998
William AndersonCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1998
Krista ParadiseTown Board of TrusteesCarbondale, COElected Elected
04/1998
Kip KruegerPlanning BoardSan Diego, CAElected Elected
03/1998
Paul PerkovicCommunity CouncilSan Mateo County, CAElected Elected
11/1997
Paul PerkovicWater and Sanitary DistrictSan Mateo County, CAElected Elected
11/1997
Cynthia StreckerSchool Board of TrusteesSonoma County, CAElected Elected
11/1996
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1996
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1996
Robert OlsgardCounty Board of SupervisorsWashburn County, WIElected Elected
04/1996
Glenn BaileyResource Conservation DistrictLos Angeles County, CAElected Elected
11/1994
William BretzPlanning GroupDehesa, CAElected Elected
11/1994
Bruce T. CiskieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1994
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1994
Frank KoehnCounty Board of SupervisorsBayfield County, WIElected Elected
04/1994
Kathryn McKenzieCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1994
Robert BrowneCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1994
William AndersonCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1994
James MarshCommunity CouncilSan Mateo County, CAElected Elected
11/1993
David TarrWater BoardRamona, CAElected Elected
11/1992
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1992
David ConleyCounty Board of SupervisorsDouglas County, WIElected Elected
04/1990