Summary

1997 Stats

74 Races in 1997

StateCandidateOffice
CA Glynn BakerMayor
CAElected Ted BertschBoard of Education
CAElected David DiehlPlanning Group
CA Brian DonahueCity Council
CA Donley FalkensteinCity Council
CA Rex FrankelCharter Commission
CA Fred GuajardoBoard of Education
CA Dennis KortheuerCity Council
CAElected Bonnie Bade MarchPlanning Group
CA James MarshCommunity Council
CA Chris PatrouchCity Council
CA Nancy PearlmanCommunity College District
CAElected Paul PerkovicCommunity Council
CAElected Paul PerkovicWater and Sanitary District
CA Brian Lee RencherCity Council
CA Andrew TillesCharter Commission
CA Lew TremaineTown Council
CAElected Aaron WilletPlanning Group
CT Paul BasslerCity Council
CT Kevin BurkeSelectman
CT Glenn CheneyBoard of Education
CT Walton GreenSelectman
CT Jack HennessyCity Council
CT Elizabeth Horton SheffCity Council
CT David IonnoCity Council
CT Steve MayCity Council
CT John MozzicatoCity Council
CTElected Karin NortonConstable
CT Adam ShopisTown Council
CTElected Amy Vas NunesConstable
IA John JonesCity Council
IA Russell LovetinskyCity Council
MN Nikki Denise BakerCity Council
MN Joshua DavisCity Council
MN Deb KeeferLibrary Board
MN David LucePark and Recreation Board
MN George PuzakPark and Recreation Board
MN Tom TaylorPark and Recreation Board
MNElected Annie YoungPark and Recreation Board
MNElected Dean ZimmermannPark and Recreation Board
NCElected Joyce BrownTown Council
NJ Steve BauerCounty Sheriff
NJ Edith GburState Senate
NJ Madelyn HoffmanGovernor
NJ Nick MellisTownship Supervisor
NM Abraham GuttmanCity Council
NM David HuttSchool Board
NM Carol MillerU.S. House of Representatives
NY Henry (Hank) BardelCity Council
NY Jolie CameronBoard of Education
NY Millicent CollinsBoard of Education
NY Howie HawkinsMayor
NY Peter HealyCounty Legislature
NY Dale HughesTown Board
NY Charles KahlCounty Legislature
NY Albert MitchellCommon Council
NY Craig SeemanState Assembly
NY Dania VegaCounty Legislature
OH Rick Van LandinghamCity Council
OH Stephen VinesSchool Board
PA Thomas Alan LinzeyTownship Supervisor
PA Larry ZalewskiTownship Supervisor
TX Karen HaddenCity Council
VA Dale Anne DiazHouse of Delegates
VA Eli FishpawHouse of Delegates
VA Charles JordanHouse of Delegates
VA Daniel MetrauxHouse of Delegates
VA Kathy O’HaraSoil and Water Conservation District
VAElected Stephanie PorrasSoil and Water Conservation District
VA Sherry StanleyHouse of Delegates
VAElected Phil WelchSoil and Water Conservation District
WI Amand CookCity Council
WI Dan HerberMayor
WI Bill HormanCity Council