Summary

2001 Stats

283 Races in 2001

StateCandidateOffice
AKElected Soren WuerthTown Supervisor
AR Sarah MarshU.S. House of Representatives
AZ Ted O’NeilCity Council
AZ Kyrsten SinemaCity Council
CA Gregory P. AllenSchool Board
CA Medea BenjaminMunicipal Utility District
CA Robert BernsteinCity Council
CA Ralph ColeSchool Board
CA Ron DicksMunicipal Utility District
CA Dana DillworthCity Council
CA Charles DouglasSchool Board
CAElected Sandy EmersonCommunity Council
CAElected Robert KerekesTown Council – Advisory
CA Sarah LindauerSchool Board
CAElected James MarshWater District
CAElected Bill MeyersSchool Board
CAElected George Nelson, Jr.Community Service Area
CAElected Nancy PearlmanCommunity College District
CAElected Paul PerkovicCommunity Council
CA Christian RamirezCity Council
CA Brian Lee RencherCity Council
CAElected Jose Octavio RivasBoard of Education
CA Denise RobbCity Council
CA David SanchezCity Council
CAElected Heidi SilvaSchool Board
CAElected Jim SmithSchool Board of Trustees
CAElected Karl WarkomskiCity Council
CA Donna WarrenU.S. House of Representatives
CA Nancy WykoffTax Collector
CO Ernest Eich IVTown Council
COElected Pete GleichmanTown Council
COElected Richard HamiltonPark and Recreation District
CO Keith LangleyCity Council
CO Alice RuppCity Council
COElected Mark RuzzinCity Council
CO Lynn SegalCity Council
CO Fred SmithCity Council
COElected Hilary WhiteTown Council
CT Allan BrisonBoard of Alders
CT Kevin BurkeSelectman
CTElected Joyce ChenBoard of Alders
CT Glenn CheneySelectman
CT Bruce CrowderBoard of Alders
CT Jean de SmetSelectman
CT Andy DerrCity Council
CT Cliff GlassbergTown Council
CTElected John HalleBoard of Alders
CTElected John HalleBoard of Alders
CTElected Elizabeth Horton SheffCity Council
CT John KilburnConstable
CT David NelsonConstable
CT Calvin NicholsonBoard of Alders
CT Robert StullerCity Council
CT Amy Vas NunesSchool Board
CT Cathy WhitePlanning and Zoning Board
CT Susan YeSchool Board
GA Marvin CrafterMayor
IA Brian DavisCity Council
ID Jeremy MaxandMayor
ID Jason ShawCity Council
IL Albert WeissMayor
IL Steve WilliamsBoard of Trustees
MAElected Michael CastronovaSchool Committee
MA Dan CorriganCounty Commissioner
MAElected Kate HarrisTown Meeting Member
MAElected Howard HaywardWater Board of Health
MAElected Sally HuntingtonSchool Committee
MA Steve IskovitzCity Council
MAElected Matt KellySelectman
MA Tennis LillySchool Committee
MAElected Bruce MeninSchool Committee
MA Peter WhiteSelectman
MD Isaac OpalinskyCity Council
MEElected Sarah BrownTown Council
MEElected Daniel JenkinsYouth Advisory Council
MEElected Alice KnappSelectman
ME Alice KnappSelectman
MEElected Benjamin MeiklejohnBoard of Education
MEElected Nancy RandolphTown Council
MEElected Jane SceaseSelectman
ME Bill ThomasCity Council
ME Matt TilleyCity Council
MI Carolyn DulaiState Senate
MI Elizabeth ForestCity Commission
MIElected Jim MorenoCity Commission
MI Mike NowakCity Council
MN Fran DassierPark and Recreation Board
MN Cam GordonCity Council
MNElected Natalie Johnson LeeCity Council
MN Dan KimmelSchool Board
MN Mark KnappCity Council
MN Lynn LevinePark and Recreation Board
MN Nancy NelsonCity Council
MN Shane PriceCity Council
MN Michael SumnerPark and Recreation Board
MN Audrey ThayerCounty Commissioner
MN Scott VreelandPark and Recreation Board
MN Freeman WicklundBoard of Education
MNElected Annie YoungPark and Recreation Board
MN Frank ZaragozaBoard of Education
MNElected Dean ZimmermannCity Council
MO Robert McFallState Senate
MT David MaxCity Council
MTElected David MerrillSchool Board
NJ David AlcantaraState Senate
NJ Jerry L. ColemanGovernor
NJ Emily CookTownship Committee
NJ Robert (Gabe) GabrielskyState Assembly
NJ Jeff GormanTownship Committee
NJ Ray HigbeeFreeholder
NJ Mary A. SnyderFreeholder
NMElected Gary ClaussCity Council
NY Michael AccursoTown Council
NY Henry (Hank) BardelCity Council
NY Robin BarkenhagenCounty Supervisor
NY Christina BedocsCounty Board of Supervisors
NY Elmer BertschCounty Legislature
NY John Bisgrove IIITown Council
NY Norah BrennanCounty Legislature
NY Karl BreymanCounty Legislature
NY Chris BrodeurMayor
NY James Brown IIICity Council
NY James CaldwellCounty Sheriff
NY Bonnie CannanCity Council
NY Todd CarmodyTown Council
NY Salvatorre CassisiCounty Legislature
NY Evergreen ChouCity Council
NY Martha ClarvoeTown Board
NY Keegan CoxCounty Legislature
NY Robert CurranCity Council
NY Eric DaillieCity Council
NY Jennifer DanielsMayor
NY Donald J. DeBerardinisBoard of Trustees
NY Thomas M. DeganTown Supervisor
NY Lorraine Donald-VitalMayor
NY Ann EaganCity Council
NY Marilyn EllieCounty Legislature
NY Max J. EllisTown Council
NY Mike EmperorCity Council
NY Robert EvansMayor
NY Dennis FagenTown Assessor
NY Leslie FarneyTown Supervisor
NY Vincent A. FerriTown Supervisor
NY Alan FisherCommon Council
NY Deborah GeorgeTown Council
NY Gregory S. GeorgeTown Council
NY Nancy GilbertsonCounty Legislature
NY Barton GoftCity Council
NY Paul GrazianoCity Council
NY Howie HawkinsCommon Council
NY Neil MacDonald HickokCounty Executive
NY Linda HolzbaurTown Board
NY David HurshSchool Board
NY Janet JamisonCommon Council
NY Robert JereskiCity Council
NY Gerald KannCity Council
NY Michael G. KasenterBorough President
NY John KeenanTown Council
NY Robert KingTown Trustee
NY Loralynne KrobetzkyCity Council
NY Steven KrulickCounty Legislature
NY Joseph LangoneTown Council
NY Margaret LaupheimerCounty Legislature
NY Chester Le BaronReceiver of Taxes
NY Rosa LeeTown Council
NY Jesse LenneyCity Council
NY Joshua LiebersonCommon Council
NY Dennis LynsterCounty Clerk
NY Carl MahlerCity Council
NY Judy Tyner MalstromCounty Legislature
NY Ralph ManfredoniaCounty Legislature
NY Jason MartinCity Council
NY Phil MartinCounty Legislature
NY Gloria MatteraCity Council
NY Christopher McGlynnCounty Legislature
NY Kenneth R. McHaleCounty Legislature
NY Sue MihalyiCity Council
NY David MooreMayor
NY Eric MorganCounty Legislature
NY Dawn MurrayTown Council
NY Mark NaefCounty Legislature
NY Robert NegronCity Council
NY Michael NepplTown Supervisor
NY Pauolo Nunes-UenoBorough President
NY Elizabeth PearsonMayor
NY Francisco PenaCity Council
NY Sharain PereiraCity Council
NY Ron RingCity Council
NY Aida RiveraTown Council
NY Keren N. RosnerTown Council
NY Carol SchlauchCounty Comptroller
NY Michael SchulzeMayor
NY Dan SearlesCity Council
NY Craig SeemanCity Council
NY Robert SharpeCounty Legislature
NY Michael SheridanCounty Legislature
NY Roger SnyderCounty Legislature
NY Ron StanchfieldTown Trustee
NY Kathleen Van VlackTown Supervisor
NY Brett Van ZandtMayor
NY Jeffrey Van ZandtCounty Legislature
NY Michael G. VercolenMayor
NY Robert E. WaltersTown Clerk
NY Robert E. WaltersCity Council
NY James Watson Jr.City Council
NY Michael WelchCounty Legislature
NY Joe WetmoreTown Board
NY Ian WilderTown Supervisor
NY Kimberly WilderCounty Legislature
NY Julia WillebrandMayor
NY Jacquline WilliamsCounty Legislature
NY Dorothy Williams-PereiraBorough President
NY Todd WilsonCounty Legislature
NY Jesse YorkCounty Legislature
NY Lori ZettCity Council
NY AnneMarie ZwackCommon Council
NY Ben ZwirnTown Trustee
OH Alan AmstutzCity Council
OH Paul DumouchelleCity Council
OH Wes FlinnCity Council
OH Patricia A. FridrichCity Council
OH Bob GragsonSchool Board
OH John McGovernCity Council
OH Greg RicheyCity Council
OH Steve SteelBoard of Education
OH Cindy Dubielak YeagerSchool Board
OR Tom CrimminsTransportation District
OR Stan DrubenTransportation District
ORElected Susan MacKenzieTransportation District
ORElected Sheila McIlrathWater District
ORElected Lisa MeylanWater District
PA Richard A. AshDistrict Attorney
PAElected Colleen C. BognerSchool Director
PA Gregory E. BonesJudge of Elections
PAElected Daniel E. Brannen, Jr.Board of Supervisors
PAElected Nazeer ChaudhryJudge of Elections
PAElected Robert CoganInspector of Elections
PA Joseph DeRaymondCounty Council
PAElected Phyllis DurnellInspector of Elections
PAElected Kathleen EdwardsAuditor
PA Corbin FowlerSchool Director
PA Alanna K. HartzokU.S. House of Representatives
PA Stephen Keppel IIIBoard of Supervisors
PA Curt LarsonBorough Council
PAElected Brian LavertyBorough Council
PA Matthew MannCity Council
PA Nick MarinelliBoard of Supervisors
PA Michael MarshallJudge of Elections
PAElected Jerry MarshallCity Council
PA David MartinDistrict Justice
PA Douglas McConathaMayor
PA Stephen MoyerBoard of Supervisors
PAElected Arthur R. PalumboMayor
PAElected Ben PriceAuditor
PA Eric PrindleBorough Council
PA Larry SawdyJudge of Elections
PAElected Aaron C. TedjeskeBorough Council
PAElected Aaron C. TedjeskeBorough Council
PAElected Heather UrkuskiAuditor
PA Diane WhiteMayor
TXElected John D. SchlidtWatershed District Board
VA D.C. AmarasingheU.S. House of Representatives
VA Jim LowensternHouse of Delegates
VAElected S. Ann RobinsonSoil and Water Conservation District
VA Chris SimmonsSoil and Water Conservation District
WA Michael BakerPort Commissioner
WA Bryn BarnardSchool Board
WA Curt FirestoneCity Council
WA Bob GamblePort Commissioner
WA Young HanState House of Representatives
WA David HedglinCity Council
WA Steve HughesCity Council
WA Michael KaillPark and Recreation District
WA Tom MunseyPark and Recreation District
WA Wilma MunseySchool Board
WAElected James Alfred SmithSchool Board
WAElected Tim WhiteCemetery District
WIElected Matt FilipiakCity Council
WIElected Todd JarrellCommon CO
WIElected Brenda KonkelCommon Council
WIElected Robert MirandaSocial Development Commission
WIElected Scott TiceSchool Board
WIElected Shwaw VangSchool Board