Greens holding elected office, U.S. October 1, 2021 — (95)

At least 95 Greens holding elected office across the United States as of October 1, 2020, according to these criteria of who qualifies for inclusion in this list.


California (24) 

Mayor (2)
Bruce Delgado, Mayor, Marina (Monterey County) term through Nov 2022
Emmanuel Estrada, Mayor, Baldwin Park (Los Angeles County) term through Nov 2022

City Council (3)
Sylvia Chavez
, City Council, Calipatria (Imperial County) term through Nov 2024
Dave Grover, City Council, Trinidad (Humboldt County) term through Nov 2024
Quincy McCourt, City Council, Susanville (Lassen County) term through March 2024

School Districts (6)
David Clark, Governing Board Member, Cardiff School District, Cardiff-By-The-Sea (San Diego County) term though Nov 2022
Jacob Coan, Governing Board Member, South Bay Union School District, Eureka (Humboldt County) term through Nov 2022
Carolyn Dixon, Governing Board Member, Wright Elementary School District, Santa Rosa (Sonoma County) term through Nov 2022
Mark Dyken, Governing Board Member, Vallecito Union School District (Calaveras County) term through Nov 2022
Laura Esperanza Surls, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022
Dana Silvernale, Governing Boardmember, North Humboldt Union High School (Humboldt County) term through Nov 2022

Fire Districts (1)
John Abraham Powell, Board of Directors, Montecito Fire District, Montecito (Santa Barbara County) term through Nov 2024

Water Districts (4)
Jane Jarlsberg, Joshua Basin Water District (San Bernardino County) term through Nov 2024 
Randy Marx, Board of Directors, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) term through Nov 2024 
William Stokem
, Board of Directors. Mendocino County Waterworks District II Granite Bay (Mendocino County) term through June 2024
Robert “Bob” Patrick Wichert, Director, Sacramento Suburban Water District; Division 3 (Sacramento County) term through Nov 2022

Community Service Districts (2)
Matthew Clark,
Board of Directors, Grenada Community Services District (San Mateo County) term through Nov 2024 
Sharron Parra, Hyampom Community Service District (Trinity County)  term through Nov 2024

Neighborhood Councils (6) all terms through spring 2023
Hugh Moore, Area 2 Resident Representative – Seat 2 (Group B), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Mireira Alejandra Moran , Renter Representative Pacioma Neighborhood Council Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Carl Petersen, Resident Boardmember, Northridge East Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Alexander Robinson, Resident Boardmember, Westlake South Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)


Colorado (2)

Timothy Barnes, City Council, Lafayette (Boulder County) term through November 2023
Matt Keefauver, City Council, Cortez (Montezuma County) term through April 2022 (appointed June 2021)

Connecticut (11)

Eric Bergman, Town Council, Clinton, term through Nov 2021
Dagmar Noll
, Town Council, Willimantic, term through Nov 2021
Daphne Dixon, Zoning Board of Appeals, Fairfield (alternate), term through Nov 2021
Darcy Van Ness, Zoning Board of Appeals Alternate, Waterford, term through Nov 2021
Colin Cogle, Zoning Board of Appeals Alternate, New Milford, term through Nov 2021 (appointed Nov 2019)
Enevia Baidoo Keene
, Zoning Board of Assessment Appeals, Windham, term through Nov 2023
Cassandra Martineau
, Zoning Board of Appeals Alternate, Willimantic, term through Nov 2021
Douglas Lary, Board of Finance, Windham, term through Nov 2021
Ed Heflin, Constable, Greenwich, term through Nov 2023
Leif Smith
, Constable, Redding, term through Nov 2023
Rob Derry, Police Commission, Clinton, term through Nov 2023


Delaware (1)

Adriana Bohm, Boardmember, Election District A, Red Clay School District (New Castle) term through May 2023 


lllinois (5)

Peter Schwartzman, Mayor, Galesburg, 5 term through April 2025
Kyle Taylor
, Kane County Regional Board of School Trustees, St. Charles Township (Kane County) term through April 2025
Don Crawford
, Board of Trustees, St. Elmo Public Library District (Fayette County) term through April 2023
Sandy Lezon, Library Board of Trustees, Warrenville Public Library District, Warrenville, term through April 2025
Steve De La Rosa, Library Board of Trustees, Villa Park (Dupage County) term through April 2025


Maine (4)

Sam Pfeiffle,  School Boardmember, Maine School Administrative District (MSAD 15), Gray/New Gloucester term through June 2025
Desiree Scorcia, Selectboard, Boothbay (Lincoln County) term through June 2022
Jessica Smith, School Boardmember,  RSU District 16 School Board (Androscoggin County), term through Nov 2022 (appointed August 2021)
Anna Trevorrow, Board of Education, At-large, Portland (Cumberland County) term through Nov 2023


Massachusetts (7)

Bryan Moss, Town Meeting Seat, Precinct 8, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2024
Sharon Moss, Town Meeting Representative, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2023 
Edward Tar Larner, Housing Board, Concord (Middlesex County) term through March 2024
Matthew Moncreaff, Board of Selectman, Princeton (Worcester County) term through May 2022
Joyce Palmer-Fortune, Select Board, Whately (Franklin County) term though May 2023 
Nat Fortune
, Town Moderator, Whately (Franklin County) term though May 2023  
David Spanagel
– Lancaster Library Trustee, term through May 2024


Michigan (3)

Kat Bruner James, City Council, Ferndale (Oakland County) term though Nov 2023
Cliff Yankovich, City Council, Lowell (Kent County) term though Nov 2023
Evelyn Pridemore
, Redford Union School District, Redford (Wayne County) term though Nov 2022


Missouri (1)

Ed Williamson, Texas County Health Board (Texas County) term through May 2023


Minnesota (2)

Cam Gordon, City Council, Ward 2, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2021
Audrey Thayer, City Council, Ward 1, Bemidji (Hennepin County) term though Nov 2025


New York (4)

Jamie Cooney, Village Trustee, South Corning Village (Steuben County), term through September 2024 
Anthony Del Plato
, Village Trustee, Village of Interlaken (Seneca County) term through March 2025
Daniel Welsh
, Town Board, Lewisboro (Westchester County) term through Nov 2023
Joseph Wetmore
, Town Board, Lansing (Tompkins County) term through Nov 2021


Ohio (1)

Rick Duff, Township Fiscal Officer, Mifflin (Ashland County), term though Nov 2023


Oregon (6)

Josiah Dean, City Council, Dufur (Wasco County) term through Nov 2024
Shauleen Higgin, City Council, Lakeside (Coos County) term through November 2022 (joined Green Party in 2020 after elected in 2018)
Michael Sonnleitner, Portland Community College Board of Directors, Zone 3, Portland, term through May 2023
Michael Clary, Coos Soil and Water Conservation District, Zone 4 (Coos County) term though November 2024
Alex Polikoff, Corvallis Rural Fire Protection District (Benton County), term through May 2021
Chloe Flora, Pine Eagle Health District , Position 1 (Baker County), term through May 2025

Matt Donahue, Circuit Court Judge (Benton County), term though May 2026   RE-ELECTED IN MAY UNCONTESTED


Pennsylvania (17)

Tara Yaney, Borough Council, Edgewood (Allegheny County) term through Nov 2023
Michael Bagdes-Canning
, Borough Council, Cherry Valley Borough (Butler County) term through Nov 2023
Dave Ochmanowicz, Board of School Directors, Region 1, Quakertown Community School Board (Bucks County) term through Nov 2021
Cem Zeytinoglu
, Board of School Directors, Stroudsburg Area School Board (Monroe County) term through Nov 2021
Kristin Combs, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Kerry Foose
, Judge of Elections, Lenox Twp (Susquehanna County) term through Nov 2021
Jim Keller, Judge of Elections, West Reading Borough (Berks County) term through Nov 2021
Tausif Khan, Judge of Elections, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021 (appointed in spring 2018)
David Kurzweg, Judge of Elections, Cumru Townhip (Berks County) term through November 2021
Ethan Leatherbarrow, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
William Pilkonis, Judge of Elections, Scranton (Lackawanna County) term through Nov 2021
Tim Runkle, Judge of Elections, Elizabethtown (Lancaster County) term through Nov 2021
Jay Ting Walker, Inspector of Elections, Pittsburgh (Allegheny County) term through Nov 2021
Olivia Faison
, Inspector of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Joseph Reeves,
Inspector of Elections, City of Reading (Berks County) term through Nov 2021 (appointed May 2019 to fill vacancy)
Jay Sweeney
, Auditor, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021
David Kennedy, Auditor, Overfield Township (Wyoming County) term through Nov 2021


South Carolina (1)

Michael Stewart, Soil and Water Commission (Greenville County) term through Nov 2022


Virginia (2)

Thomas Adams, Soil & Water Conservation Board, Skyline District (Montgomery County) term through Nov 2023
Ira Richards III
, Soil & Water Conservation Board, Lord Fairfax District (Warren County) term through Nov 2023


West Virginia (2)

John W. Farrell, Supervisor, Southern Conservation District, West Virginia Conservation Agency term through May 2024 
Daniel Lutz
, Eastern Panhandle Conservation District, District 19 (Jefferson County) term through May 2024


Wisconsin (2)

Bob Gifford, County Board of Supervisors, District 10 (Portage County) term through Apr 2022 
Barbara Dahlgren, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term through April 2023