Greens holding elected office, U.S. November 2, 2021

At least 111 Greens hold elected office in 18 states across the United States as of November 2, 2021 elections, according to these criteria of who qualifies for inclusion in this list.  Below includes 104 Greens currently serving in elected office, who were elected to those offices. Another four have been appointed to elected office, and three more changed to Green after being elected.


California (24) 

Mayor (1)
Bruce Delgado, Mayor, Marina (Monterey County) term through Nov 2022

City Council (3)
Sylvia Chavez
, City Council, Calipatria (Imperial County) term through Nov 2024
Dave Grover, City Council, Trinidad (Humboldt County) term through Nov 2024
Quincy McCourt, City Council, Susanville (Lassen County) term through March 2024

School Districts (6)
David Clark, Governing Board Member, Cardiff School District, Cardiff-By-The-Sea (San Diego County) term though Nov 2022
Jacob Coan, Governing Board Member, South Bay Union School District, Eureka (Humboldt County) term through Nov 2022
Carolyn DixonGoverning Board Member, Wright Elementary School District, Santa Rosa (Sonoma County) term through Nov 2022
Mark Dyken, Governing Board Member, Vallecito Union School District (Calaveras County) term through Nov 2022
Laura Esperanza Surls, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022
Dana Silvernale, Governing Boardmember, North Humboldt Union High School (Humboldt County) term through Nov 2022

Fire Districts (1)
John Abraham Powell, Board of Directors, Montecito Fire District, Montecito (Santa Barbara County) term through Nov 2024

Water Districts (4)
Jane Jarlsberg, Joshua Basin Water District (San Bernardino County) term through Nov 2024 
Randy Marx, Board of Directors, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) term through Nov 2024 
William Stokem
, Board of Directors. Mendocino County Waterworks District II Granite Bay (Mendocino County) term through June 2024
Robert “Bob” Patrick Wichert, Director, Sacramento Suburban Water District; Division 3 (Sacramento County) term through Nov 2022

Community Service Districts (2)
Matthew Clark,
 Board of Directors, Grenada Community Services District (San Mateo County) term through Nov 2024 
Sharron Parra, Hyampom Community Service District (Trinity County)  term through Nov 2024

Neighborhood Councils (7) all terms through spring 2023
Matthew Glaser, Little Tokyo At-Large Business Owner, Emp, Non-Profit Rep, Arts District & Little Tokyo Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County)
Hugh Moore, Area 2 Resident Representative – Seat 2 (Group B), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Mireira Alejandra Moran , Renter Representative Pacoima Neighborhood Council Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Carl Petersen, Resident Boardmember, Northridge East Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2023
Alexander Robinson, Resident Boardmember, Westlake South Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) 


Colorado (2)

Timothy Barnes, City Council, Lafayette (Boulder County) term through November 2023
Matt Keefauver, City Council, Cortez (Montezuma County) term through April 2022 (appointed June 2021)

Connecticut (8)

Dagmar Noll, Town Council, Willimantic (Windham County) term through Nov 2023
Hugh Birdsall, Zoning Board of Appeals, Clinton (Middlesex County) term through Nov 2025
Emery Ng, Zoning Board of Appeals Alternate, Windham (Windham County) term through Nov 2025
Michael Westerfield, Board of Assessment Appeals, Windham (Windham County) term through Nov 2023
Charlie Krich, At-large, Willimantic Taxing District Board of Directors, Windham (Windham County) term through Nov 2025
Cassandra Martineau, At-large, Willimantic Taxing District Board of Directors, Windham (Windham County) term through Nov 2025
Leif Smith
, Constable, Redding (Fairfield County) term through Nov 2023
Rob Derry, Police Commission, Clinton (Middlesex County) term through Nov 2023


Delaware (1)

Adriana Bohm, Boardmember, Election District A, Red Clay School District (New Castle) term through May 2023 


lllinois (4)

Peter Schwartzman, Mayor, Galesburg, 5 term through April 2025
Don Crawford, Board of Trustees, St. Elmo Public Library District (Fayette County) term through April 2023
Sandy Lezon, Library Board of Trustees, Warrenville Public Library District, Warrenville, term through April 2025
Steve De La Rosa, Library Board of Trustees, Villa Park (Dupage County) term through April 2025


Maine (29)

Anna Trevorrow, City Council, District 1, Portland (Cumberland County) term through Nov 2024
Scott Harriman, City Council, District 2, Lewiston (Oxford County) term through Nov 2024
Scott Avery, Selectboard Member, Casco (Cumberland County), term through June 2024
Jordan Barnett-Parker
, Selectboard Member, Lincolnville (Waldo County) term through June 2022
Jennifer Billings, Selectboard Member, West Paris (Oxford County) term through June 2024
Ronald Deegan, Selectboard Member, Bryant Pond (Woodstock) (Oxford County) term ends March 2022
Jason Dolloff, Selectboard Member, Peru (Oxford County) term through July 2023
Daniel Frye, Select Board Member, Carmel (Penobscot County) term ends March 2023
Daniel Monahan, Select Board Member, Trenton (Hancock County) term ends May 2023
Jeremy Petty, Selectboard Member, Sabattus (Androscoggin County) term through November 2023
Desiree Scorcia, Selectboard Member, Boothbay (Lincoln County) term through June 2022
Desiree Bailey, School Boardmember, Wiscasett School Department (Lincoln County) term ends June 2024
Vanessa Bryant, School Boardmember, Maine School Administrative District 51, North Warmouth  representative (Cumberland County), term through June 2024 (appointed July 2021)
Ashlee Chaine, School Boardmember, Maine School Administrative District 72, Fryeburg co-representative (Oxford County) term through June 2022 (appointed August 2020)
Maureen Chipullo, School Boardmember, RSU District 19, Corinna (Penobscot County), term through March 2024
Adam Harkins, School Boardmember, Southport Central School District (Lincoln County) term through April 2024
Stephanie Hagenbuch, School Boardmember, Lebanon seat, School Administrative District 60, Lebanon (York County)
Danny Jackson, School Boardmember,  RSU District 49 School Board (Lincoln County) term through June 2022
Patrick Milligan, School Boardmember, Spruce Mountain School District, Livermore Falls representative (Androscoggin County) term through June 2023
Jessica Smith, School Boardmember,  RSU District 16 School Board (Androscoggin County)  term through Nov 2022 (appointed August 2021)
Megan Parks, School Committee, Lewiston Public Schools (Androscoggin County) term through Nov 2023
Patricia Patnaude, School Boardmembrer, Maine School Administrative District 72 (MSAD), Stow (Oxford County) term through June 2023
Jeremy Petty, Select Board Member, Sabattus , term through Nov 2023
Sam Pfeiffle,  School Boardmember, Maine School Administrative District (MSAD 15), Gray/New Gloucester term through June 2025
Diane Whalen, Regional School Unit 24 #4 Director, Sabattus (Androscoggin County) term through Nov 2024
Ryan Whitehouse, School Boardmember, East Millinocket Schools, East Millinocket (Penobscot County) term ends November 2024
Larry Whittington
,  School Boardmember, RSU District 56, Dixfield representative (Oxford County) term through June 2024
Christopher Henderson, Board of Directors, Hampden Water Board, Hampden (Penobscot County) term ends November 2023
Adam Morse, Board of Directors,  Freeport Sewer Board, Freeport (Cumberland) term ends November 2024


Massachusetts (8)

Bryan Moss, Town Meeting Seat, Precinct 8, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2024
Sharon Moss, Town Meeting Representative, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2023 
Edward Tar Larner, Housing Board, Concord (Middlesex County) term through March 2024
Matthew Moncreaff, Board of Selectman, Princeton (Worcester Countyterm through May 2022
Michael Lavery, Board of Selectman, Becket (Berkshire County) term through June 2023 (joined Green Party in February 2021 after elected in June 2020)
Joyce Palmer-Fortune
, Select Board, Whately (Franklin County) term though May 2023 
Nat Fortune
, Town Moderator, Whately (Franklin County) term though May 2023  
David Spanagel
 –,  Lancaster Library Trustee, term through May 2024


Michigan (3)

Kat Bruner James, City Council, Ferndale (Oakland County) term though Nov 2023
Cliff Yankovich, City Council, Lowell (Kent County) term though Nov 2023
Evelyn Pridemore
, Redford Union School District, Redford (Wayne County) term though Nov 2022


Missouri (1)

Ed Williamson, Texas County Health Board (Texas County) term through May 2023


Minnesota (2)

Samantha Pree-Stinson, Board of Estimates and Taxation, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2025
Audrey Thayer, City Council, Ward 1, Bemidji (Beltrami County) term though Nov 2024


New York (4)

Jamie Cooney, Village Trustee, South Corning Village (Steuben County), term through September 2024 
Anthony Del Plato
, Village Trustee, Village of Interlaken (Seneca County) term through March 2025
Daniel Welsh
, Town Board, Lewisboro (Westchester County) term through Nov 2023
Joseph Wetmore
, Town Board, Lansing (Tompkins County) term through Nov 2021


Ohio (1)

Rick Duff, Township Fiscal Officer, Mifflin (Ashland County), term though Nov 2023


Oregon (6)

Josiah Dean, City Council, Dufur (Wasco County) term through Nov 2024
Shauleen Higgin, City Council, Lakeside (Coos County) term through November 2022 (joined Green Party in 2020 after elected in 2018)
Michael Sonnleitner, Portland Community College Board of Directors, Zone 3, Portland, term through May 2023
Michael Clary, Coos Soil and Water Conservation District, Zone 4 (Coos County) term though November 2024
Alex Polikoff, Corvallis Rural Fire Protection District (Benton County), term through May 2024
Chloe Flora, Pine Eagle Health District , Position 1 (Baker County), term through May 2025


Pennsylvania (10)

Tara Yaney, Borough Council, Edgewood (Allegheny County) term through Nov 2023
Michael Bagdes-Canning
, Borough Council, Cherry Valley Borough (Butler County) term through Nov 2023
Laura Dininni, Township Supervisor, Ferguson Township (Centre County) term through Nov 2023 (joined Green Party in WHEN after elected WHEN)
Matthew Reitenauer, School Board, Brandywine Heights, Topton (Berks County) term through Nov 2025
Jay Sweeney, Auditor, Falls Township (Wyoming Countyterm through Nov 2025
Abigail Hunter, Judge of Elections Ward 7, Precinct 8, Pittsburgh (Allegheny County) term through Nov 2025
Andrew Moses Yanez Oliva, Judge of Elections, Ward 15, District 6, Reading (Berks County) term through Nov 2025
William Pilkonis, Judge of Elections, W-10 P-01, Scranton (Lackawanna County) term through Nov 2021
Jay Ting Walker, Inspector of Elections, Ward 7, District 6, Pittsburgh (Allegheny County) term through Nov 2023
Bert Schultz
, Inspector of Elections, Ward 9, Division 6, Philadelphia  term through Nov 2023


South Carolina (1)

Michael Stewart, Soil and Water Commission (Greenville County) term through Nov 2022


Virginia (2)

Thomas Adams, Soil & Water Conservation Board, Skyline District (Montgomery County) term through Nov 2023
Ira Richards III
, Soil & Water Conservation Board, Lord Fairfax District (Warren County) term through Nov 2023


West Virginia (2)

John W. Farrell, Supervisor, Southern Conservation District, West Virginia Conservation Agency term through May 2024 
Daniel Lutz
, Eastern Panhandle Conservation District, District 19 (Jefferson County) term through May 2024


Wisconsin (3)

Bob Gifford, County Board of Supervisors, District 10 (Portage County) term through Apr 2022
Brian Benford, Common Council, District 6 (Dane County) term through April 2023
Barbara Dahlgren, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term through April 2023