Summary

2016 Stats

309 Races in 2016

StateCandidateOffice
ARSarah Marshfor City Council
AZBeryl Bakerfor Constable Justice
AZMartin Bastidasfor County Board of Supervisors
AZLeo Biasiuccifor State House of Representatives
AZMike Ceasefor Recorder
AZEdward ‘Trey’ Cizekfor State House of Representatives
AZHaryaksha Knauerfor State House of Representatives
AZNancy Knox-Biermanfor Justice of the Peace
AZLinda Maciasfor State House of Representatives
AZRay Parrishfor U.S. House of Representatives
AZJoshua Reillyfor County Board of Supervisors
AZMark Salazarfor U.S. House of Representatives
AZGary Swingfor U.S. Senate
AZAngel Torresfor State Senate
AZCara Nicole Trujillofor State House of Representatives
AZCyndi Tuellfor County Attorney
CAJon (Stevens) Mannfor City Council
CAAlfonso Almendarizfor City Council
CAAmelia Andersonfor Neighborhood Council
CAJennifer Bakerfor Board of Trustees
CARuscal Cayangyangfor Board of Education
CAJessica Ceballosfor Neighborhood Council
CAMatthew Clarkfor Community Services District
CAIan Daelucianfor City Council
CABruce Delgadofor Mayor
CABridget Duffyfor City Council
CAPamela Elizondofor U.S. Senate
CANatalie Freidbergfor Neighborhood Council
CARichard Gomezfor U.S. House of Representatives
CALaura Gonzalezfor Governing Board Member
CAWilliam Greenfieldfor Neighborhood Council
CARex Gressettfor City Council
CABarry Hermansonfor U.S. House of Representatives
CAFrancisco Herrerafor Board of Supervisors
CABastiaan Hoeksfor Board of Directors
CAJane Jarlsbergfor City Council
CAJason Jonesfor Governing Board Member
CARon Kaylorfor Board of Supervisors
CABryan Kretschfor Board of Directors
CAMercedes Maciasfor City Council
CAJordan Mackfor City Council
CADon Macleayfor School Board
CAChristine Malanfor Board of Supervisors
CAJackie Martensonfor City Council
CARandy Marxfor Board of Directors
CADanielle Meadfor Neighborhood Council
CAScott Menziesfor City Council
CAPhillip Murphyfor Board of Supervisors
CAJesse Ornelasfor City Council
CALaura Petersfor Board of Directors
CAKimberly Ann Petersenfor Board of Education
CAPaul Pitinofor City Council
CAJohn Abraham ‘Abe’ Powellfor Fire Protection District
CAJane Randsfor City Council
CABrian Lee Rencherfor City Council
CAJames Rhodesfor Board of Directors
CABrian Ringfor City Council
CAValerie Rose-Campbellfor City Council
CAMarisol Sanchezfor Neighborhood Council
CAMende Smithfor City Council
CASusan Sonnefor City Council
CAAngel VanStarkfor City Council
CAJack Wagnerfor City Council
CAMax Wallerfor Neighborhood Council
CAHoward Wufor City Council
CAKenneth Mejia Appointed to Neighborhood Council, 2016for
CAAngelica Dueñas Appointed to Neighborhood Council, 2016for
CALawrence Ziese Appointed to Neighborhood Council, 2016for
CACarl Petersenfor Neighborhood Council
COJenice Dovefor State House of Representatives
COArn Menconifor U.S. Senate
CORobert Lee Wortheyfor State House of Representatives
CTEumir Antonio Abelafor Board of Education
CTJohn Amariliosfor Registrar of Voters
CTIan Barronfor State House of Representatives
CTBarbara Barryfor State Senate
CTDavid Bedellfor State Senate
CTColin Bennettfor State Senate
CTColin Bennettfor Registrar of Voters
CTAngela Capinerafor State House of Representatives
CTCynthia Dayfor State House of Representatives
CTMike DeRosafor U.S. House of Representatives
CTEdward Heflinfor State Senate
CTMartha Kellyfor State Senate
CTMartha Kellyfor State House of Representatives
CTHector Lopezfor State House of Representatives
CTRolf Maurerfor Registrar of Voters
CTBrian Merlenfor State House of Representatives
CTStephen Millerfor Registrar of Voters
CTDagmar Nollfor Registrar of Voters
CTJonathan Peltofor U.S. House of Representatives
CTJeff Russellfor U.S. Senate
CTCora Santaguidafor State Senate
CTLauren Shawfor State House of Representatives
CTRonna Stullerfor State House of Representatives
CTBonnie Troyfor State House of Representatives
CTMatt Wentfor State House of Representatives
DCG. Lee Aikinfor City Council
DCPerry Reddfor Advisory Neighborhood Commission
DCNatale ‘Lino’ Stracuzzifor Delegate to U.S. House of Representatives
DEBernard Augustfor State House of Representatives
DEDavid Chandlerfor State Senate
DEAlex Durnanfor County Council
DEAndrew Grofffor Governor
DERuth Ann Jamesfor State House of Representatives
DEDavid McCorquodalefor State House of Representatives
DEMark Perrifor U.S. House of Representatives
FLOliver Kofoidfor Mosquito Control Board
FLKim O’Connorfor Soil and Water Conservation District
HINick Nikhilanandafor State House of Representatives
HIKealoha Pisciottafor State Senate
IARaymond Meyerfor County Supervisor
ILChristopher Anthonyfor Water Reclamation District
ILRandall Auxierfor County Board
ILPaula Bradshawfor U.S. House of Representatives
ILTim Curtinfor State Comptroller
ILCharles Howefor County Board
ILGeorge Milkowskifor Water Reclamation District
ILKaren Roothaanfor Water Reclamation District
ILRob Shermanfor U.S. House of Representatives
ILMichael Smithfor Water Reclamation District
ILScott Summersfor U.S. Senate
ILRich Whitneyfor County Board
KYDon Ellisfor State House of Representatives
LAEliot Barronfor U.S. House of Representatives
MACharlene DiCalogerofor State House of Representatives
MADaniel Factorfor State House of Representatives
MAVincent O’Connorfor School Committee
MAM.K. Merelicefor Town Meeting Member
MDKamesha Clarkfor U.S. House of Representatives
MDNnabu Ezefor U.S. House of Representatives
MDMargaret Flowersfor U.S. Senate
MDJamie Friersonfor City Council
MDGeorge Gluckfor U.S. House of Representatives
MDJoshua Harrisfor Mayor
MDMyles Hoenigfor U.S. House of Representatives
MDAmanda Maminskifor City Council
MDConnor Meekfor City Council
MDIan Schlackmanfor City Council
MDAnthony ‘Spilly’ Spiiadisfor City Council
MDNancy Wallacefor U.S. House of Representatives
MDRichard T. Whitefor City Council
MESeth Bakerfor State Senate
MEGilbert Harrisfor Budget Committee
MEAnna Trevorrowfor Board of Education
MIMichael Andersonfor State House of Representatives
MIVeda Bellafor County Commissioner
MIKorine Blyveisfor Town Clerk
MIEllis Boalfor U.S. House of Representatives
MICeleste Bondiefor County Board of Supervisors
MIEric Borregardfor State House of Representatives
MIMatthew A. Bradyfor U.S. House of Representatives
MIDeena Marie Bruderickfor State House of Representatives
MIDylan Calewartsfor U.S. House of Representatives
MIStuart Collisfor Park Commissioner
MIDan Finnfor State House of Representatives
MIMaria Greenfor U.S. House of Representatives
MIDerek Grigsbyfor State Board of Education
MIMargaret Guttshallfor University Board of Governors
MIJohn Anthony La Pietrafor State House of Representatives
MIArtelia Marie Leakfor State House of Representatives
MITom Mairfor County Commissioner
MIJohn McDermottfor U.S. House of Representatives
MIShauna McNallyfor Park Commissioner
MIHarley Mikkelsonfor U.S. House of Representatives
MIBenjamin Nofsfor U.S. House of Representatives
MILatham Reddingfor University Board of Regents
MIWade Robertsfor State House of Representatives
MIJordan Salvifor U.S. House of Representatives
MIFran Shorfor University Board of Governors
MIEric Siegelfor Board of Trustees
MIMarcia Squierfor U.S. House of Representatives
MIJoseph Stevensfor State House of Representatives
MIJesse Torresfor Park Commissioner
MIWayne Vermilyafor County Board
MISherry Wellsfor State Board of Education
MIWill Tyler Whitefor University Board of Trustees
MICliff Yankovichfor State House of Representatives
MNGabe Barnettfor State House of Representatives
MNDennis Barsnessfor State House of Representatives
MNLena Buggsfor Soil and Water Conservation District
MNIanni Houmasfor Soil and Water Conservation District
MNAJ Janssenfor City Council
MNSteve Laitinenfor Soil and Water Conservation District
MNSharon LeMayfor Soil and Water Conservation District
MNDoug Mannfor Board of Education
MNWayne Paulukfor County Commissioner
MNMel Thoresenfor Soil and Water Conservation District
MNJanice Wardfor Soil and Water Conservation District
MODavid Arnoldfor U.S. House of Representatives
MOJerome Bauerfor City Treasurer
MODr. Robert Debbautfor State House of Representatives
MOMike Dielfor U.S. House of Representatives
MOValorie Engholmfor State House of Representatives
MOTeressa Ezellfor State House of Representatives
MODon Fitzfor Governor
MOTim Hammackfor State House of Representatives
MOCarol Hexemfor State Treasurer
MOJennifer Leachfor Lieutenant Governor
MOStacy Lindgrenfor County Executive
MOJonathan McFarlandfor U.S. Senate
MOEllen Skiljanfor State House of Representatives
MOEdward Weisslerfor State Senate
NJGary Frazierfor City Council
NJErika Jachofor Board of Education
NJRajit Malliahfor U.S. House of Representatives
NJSteven Welzerfor U.S. House of Representatives
NYDeyva Arthurfor State Senate
NYHenry (Hank) Bardelfor U.S. House of Representatives
NYRobin Barkenhagenfor State Assembly
NYDonal Butterfieldfor State Assembly
NYManny Cavacofor State Assembly
NYPatrick Dwyerfor State Assembly
NYFrank Sha Francoisfor U.S. House of Representatives
NYMatt Funiciellofor U.S. House of Representatives
NYLaurence Hirshfor County Legislature
NYScott Hutchinsfor State Assembly
NYJoseph Levyfor State Senate
NYCarl Lundgrenfor State Senate
NYJoseph Nahamfor State Assembly
NYJeffery Peressfor State Assembly
NYDaniel Vila Riverafor U.S. House of Representatives
NYSteve Ruzbackifor State Senate
NYJulia Willebrandfor State Senate
NYRobin Laverne Wilsonfor U.S. Senate
NYDaniel Zugerfor State Assembly
OHJoseph DeMarefor U.S. Senate
OHBob Fitrakisfor County Prosecutor
OHConstance Gadell-Newtonfor State House of Representatives
OHJoe Manchikfor U.S. House of Representatives
OHDerrick James Hendricksfor U.S. House of Representatives
ORMichael Beilsteinfor U.S. House of Representatives
ORJosiah Deanfor City Council
ORTim Dehnefor County Commissioner
OREric Navickasfor U.S. Senate
ORAlex Polikofffor State House of Representatives
ORJoe Rowefor State House of Representatives
ORMarvin Sandnesfor U.S. House of Representatives
ORAlan Zundelfor Secretary of State
PAMichael Bagdes-Canningfor State House of Representatives
PAKristin Combsfor State Treasurer
PAGabe Lytlefor State House of Representatives
PAJay Sweeneyfor State Auditor General
PAJay Sweeneyfor State House of Representatives
SCPrince Malloryfor U.S. House of Representatives
SCScott Westfor State Senate
SCSue Edwardfor School Board
SCMichael Stewartfor School Board
SCEugene Plattfor Public Service District
TXGeorge Altgeltfor City Council
TXWilliam Barrfor District Judge
TXPaul Blairfor U.S. House of Representatives
TXMichael Caryfor U.S. House of Representatives
TXJim Chisholmfor State Supreme Court
TXTravis Christalfor State House of Representatives
TXJoshua Darrfor U.S. House of Representatives
TXLuis Deckerfor Justice of the Peace
TXAntonio Diazfor U.S. House of Representatives
TXJames Dorseyfor County Sheriff
TXAshely ‘Flashed’ Gordonfor County Commissioner
TXMary Gourdouxfor U.S. House of Representatives
TXAdam Michael Greeleyfor State House of Representatives
TXBrian Harrisonfor State House of Representatives
TXOna Marie Hendricksfor County Commissioner
TXDiana Kendallfor Justice of the Peace
TXAdam King Blackwell Reposafor Statewide Court of Appeals
TXThomas Klevinfor U.S. House of Representatives
TXMark Lawsonfor U.S. House of Representatives
TXArturo Limí¢ IIfor Sheriff
TXKevin McCormickfor U.S. House of Representatives
TXJoseph McElligottfor State House of Representatives
TXEmmett Merwinfor State House of Representatives
TXRodolfo Rivera Munozfor State Supreme Court
TXHugo Noyola Jrfor State Board of Education
TXJ.C. Osbornefor Sheriff
TXJames Partsch-Galvanfor U.S. House of Representatives
TXPaul Pipkinfor U.S. House of Representatives
TXThom Prenticefor U.S. House of Representatives
TXScott Pusichfor State Senate
TXHal Ridley, Jrfor U.S. House of Representatives
TXDebbie Russellfor County Sheriff
TXMartina Salinasfor Statewide Railroad Commissioner
TXJudith Sanders-Castrofor Statewide Court of Appeals
TXSantiago 'Santi' Santosfor County Commissioner
TXDarrel Smith Jrfor United States Representative
TXGary Stuardfor U.S. House of Representatives
TXKat Swiftfor State House of Representatives
TXVanessa Tijerinafor U.S. House of Representatives
TXH.F. ‘Rusty’ Tomlinsonfor U.S. House of Representatives
TXScott Trimblefor U.S. House of Representatives
TXNatalie Upchurchfor County Assessor
TXCharles Waterburyfor State Supreme Court
VAAudrey Clementfor County Board
WIDavid Conleyfor County Board of Supervisors
WIRob Dz Franklinfor County Board of Supervisors
WIBob Giffordfor County Board of Supervisors
WIAngelito Tenoriofor County Board of Supervisors
WIHeidi Wegleitnerfor County Board of Supervisors
WVAlan Baloghfor House of Delegates
WVBruce Breuingerfor State Senate
WVBarbara Danielsfor House of Delegates
WVRodney T. Hytonenfor House of Delegates
WVCharlotte Prittfor Governor
WVChris Reedfor House of Delegates
WVElizabeth Rhulefor House of Delegates
WVMichael Sharleyfor Attorney General