Summary

2014 Stats

278 Races in 2014

StateCandidateOffice
ARJoshua Drakefor Governor
ARMark Swaneyfor U.S. Senate
CAJon (Stevens) Mannfor City Council
CABeth Allynfor Neighborhood Council
CAJoshua Alvesfor Board of Education
CAAmelia Andersonfor Neighborhood Council
CAJason Andersonfor Mayor
CASylvia Arothfor Neighborhood Council
CAJames Baronefor Park and Recreation Board
CAHeather Bassfor Governing Board Member
CAMarshall Blesofskyfor Board of Trustees
CALarry Bragmanfor Board of Directors
CAWilliam Bretzfor Planning Group
CAEllen Brownfor Statewide Treasurer
CAJames BrownEaglefor Board of Supervisors
CARobert Campbellfor Board of Directors
CARuscal Cayangyangfor Board of Trustees
CADave Clarkfor Board of Directors
CAApril Claryfor College Board of Trustees
CAAndrew Coffingfor Neighborhood Council
CAChrystal Colemanfor City Council
CAVicente Cruz IIfor City Council
CADavid Curtisfor Secretary of State
CAJeff S. Davisfor Transportation District
CARobb Davisfor City Council
CABruce Delgadofor Mayor
CARobin Doynofor Neighborhood Council
CAPamela Elizondofor State Assembly
CAGerald Eppersonfor Community Services District
CAMichael Feinsteinfor City Council
CAJuan Daniel Fernandezfor City Council
CAJena Goodmanfor Lieutenant Governor
CAAdriana Griffinfor Board of Trustees
CADan Hamburgfor Board of Supervisors
CADeborah Heathersonefor City Council
CABarry Hermansonfor U.S. House of Representatives
CAEugene Hernandezfor Neighborhood Council
CAJohn Johnsfor City Council
CAJanine Jordanfor Neighborhood Council
CAAnnette Keenbergfor Town Council – Advisory
CAJohn Keenerfor City Council
CAJim Kellerfor Board of Trustees
CAPatricia Landisfor Fire District
CAJack Lindbladfor State Senate
CAJack Lindbladfor Neighborhood Council
CAAmy Martensonfor College Board of Trustees
CAGayle McLaughlinfor City Council
CAElva Ortegafor Neighborhood Council
CAEric Petersenfor City Council
CAPaul Pitinofor City Council
CAMichael Powelsonfor U.S. House of Representatives
CAKathy Rallingsfor School Board
CAJane Randsfor City Council
CALuis Rodriguezfor Governor
CAJeffrey Shane Romsosfor Public Utility District
CAMichael Ian Sachsfor U.S. House of Representatives
CAJohanna Sanchezfor Neighborhood Council
CAJohanna Sanchezfor Neighborhood Council
CAMarisol Sanchezfor Neighborhood Council
CADavid Sauerwaldfor Neighborhood Council
CAJohn Selawskyfor Rent Stabilization Board
CAAlex Shantzfor Board of Trustees
CAJan Shrinerfor Water District
CAAmy Simsfor Neighborhood Council
CAJim Smithfor School Board of Trustees
CALogan Blair Smithfor Board of Trustees
CAJesse Townleyfor Rent Stabilization Board
CAJack Wagnerfor City Council
CALaura Wellsfor State Controller
CARichard Williamsfor Board of Trustees
CAClaudia Whitefor Planning Group
COCharmaine Barrosfor Lieutenant Governor
COHarry Hempyfor Governor
COGary Swingfor U.S. House of Representatives
COMartin Wirthfor State Senate
COMerrily Mazza Appointed to City Council, 2014for
CTDon Alexanderfor State House of Representatives
CTBarbara Barryfor State Senate
CTDavid Bedellfor State House of Representatives
CTColin Bennettfor State Senate
CTTodd Cheneyfor State Senate
CTNathan Cloutierfor State House of Representatives
CTBill Clydefor U.S. House of Representatives
CTBilly Gene Collinsfor State House of Representatives
CTCynthia Dayfor State House of Representatives
CTMike DeRosafor Secretary of State
CTStephen Fournierfor Attorney General
CTPaul Gobellfor State House of Representatives
CTKelly Hannafor State House of Representatives
CTThaddeus Hanserfor Judge of Probate
CTEdward Heflinfor State Senate
CTDouglas Laryfor Registrar of Voters
CTHector Lopezfor Registrar of Voters
CTRolf Maurerfor State Comptroller
CTRolf Maurerfor State Treasurer
CTDavid Michelfor State Senate
CTDavid Olsztafor State House of Representatives
CTColleen Ann Reidyfor Fire District
CTJeff Russellfor U.S. House of Representatives
CTCora Santaguidafor Board of Education
CTBonnie Troyfor State House of Representatives
CTMatt Wentfor State House of Representatives
DCG. Lee Aikinfor Chairman of the Council
DCG. Lee Aikinfor City Council
DCEugene Puryearfor City Council
DCDavid Schwartzmanfor U.S. Senate
DCNatale ‘Lino’ Stracuzzifor Delegate to U.S. House of Representatives
DEBernard Augustfor U.S. House of Representatives
DEDave Chandlerfor Statewide Treasurer
DECatherine Damavandifor Attorney General
DEAndrew Grofffor U.S. Senate
DEDavid McCorquodalefor State House of Representatives
FLHenry Lawrencefor State House of Representatives
FLRandy Tolerfor School Board
HIKeiko Bonkfor State House of Representatives
HICedric Asuega Gatesfor State House of Representatives
HILeslie Keith Iczkovitzfor Governor
HINick Nikhilanandafor County Council
IADavid Courard-Haurifor State House of Representatives
ILPaula Bradshawfor U.S. House of Representatives
ILTim Curtinfor State Comptroller
ILJulie Danielsfor State Treasurer
ILPhil Huckelberryfor Local School Council
ILGeorge Milkowskifor Water Reclamation District
ILKaren Roothaanfor Water Reclamation District
ILSheldon Schaferfor Secretary of State
ILMichael Smithfor Water Reclamation District
ILScott Summersfor Governor
ILNancy Wadefor U.S. House of Representatives
ILGary Shepherdfor State House of Representatives
ILCatherine Talbottfor State House of Representatives
ILTabitha Trippfor State House of Representatives
MADaniel Factorfor Secretary of State
MAIan Jacksonfor Statewide Treasurer
MADamon Jespersenfor Select Board
MAM.K. Merelicefor Auditor
MADavid Spanagelfor Town Moderator
MAGeorge P. (Gus) Steevesfor Town Council
MAEdward Larnerfor Housing Authority
MDGeorge Gluckfor U.S. House of Representatives
MDDan Robinsonfor House of Delegates
MDIan Schlackmanfor U.S. House of Representatives
MDTim Willardfor County Council
MEPaige Brownfor State House of Representatives
MESamuel Chandlerfor State House of Representatives
MEMark Diehlfor State Senate
MEFrederick Horchfor State Senate
MEBob Klotzfor State House of Representatives
MEAlice Knappfor State Senate
METhomas MacMillianfor State House of Representatives
MERandall Parrfor State House of Representatives
MEAsher Plattsfor State Senate
MEBen Schattenburgfor State House of Representatives
MEDaniel Stromgrenfor State House of Representatives
MEMichael Wakefieldfor State House of Representatives
MELisa Hazel Willeyfor State House of Representatives
MEAndrew Reddyfor State House of Representatives
MELauren Marie Besankofor State House of Representatives
MEOwen Hillfor State Senate
MEPatricia Jackson Appointed to School Board, 2014for
MEJohn Ederfor Board of Education
MIAdam Adriansonfor University Board of Trustees
MIEllis Boalfor U.S. House of Representatives
MIEric Borregardfor College Board of Trustees
MIStephen Boylefor U.S. House of Representatives
MIJim Cashafor U.S. House of Representatives
MICandace Cavenyfor Lieutenant Governor
MITonya Duncanfor U.S. House of Representatives
MIMargaret Guttshallfor University Board of Governors
MIPaul Homeniukfor Governor
MIJohn Anthony La Pietrafor Attorney General
MIJohn Lawrencefor U.S. House of Representatives
MITerry Linkfor University Board of Trustees
MITom Mairfor County Commissioner
MIJohn McDermottfor U.S. House of Representatives
MIHarley Mikkelsonfor U.S. House of Representatives
MISarah Molenaarfor County Commissioner
MILatham Reddingfor University Board of Trustees
MIIan Swansonfor University Board of Regents
MIWayne Vermilyafor County Board
MIChris Wahlhofffor U.S. Senate
MISherry Wellsfor State Board of Education
MNLena Buggsfor State House of Representatives
MNAndy Dawkinsfor Attorney General
MNDoug Mannfor Board of Education
MNKristin Osbakkenfor State House of Representatives
MNRay ‘Skip’ Sandmanfor U.S. House of Representatives
NJSteven Welzerfor U.S. House of Representatives
NYHenry (Hank) Bardelfor U.S. House of Representatives
NYWilliam Edstromfor U.S. House of Representatives
NYMatt Funiciellofor U.S. House of Representatives
NYHowie Hawkinsfor Governor
NYBrian Jonesfor Lieutenant Governor
NYWilliam Stevensonfor U.S. House of Representatives
OHBob Fitrakisfor Lieutenant Governor
OHBob Hartfor U.S. House of Representatives
OHWill ‘Pete’ Johnsonfor State House of Representatives
OHDennis Lambertfor U.S. House of Representatives
OHNathan Lanefor State House of Representatives
OHElaine Mastromatteofor State House of Representatives
OHEddie Pfaufor County Judge
OHAnita Riosfor Governor
OHWill Johnsenfor State House of Representatives
ORMichael Beilsteinfor City Council
ORMichael Beilsteinfor U.S. House of Representatives
ORMatt Donohuefor Circuit Court Judge
ORChristina (Chris) Lugofor U.S. Senate
ORMichael Meofor U.S. House of Representatives
PAGlenn Davisfor General Assembly
PARyan Hazelfor General Assembly
TNAmy Balderramafor State Senate
TNNorris Dryerfor U.S. House of Representatives
TNMartin Holsingerfor State House of Representatives
TNIsa Infantefor Governor
TNMartin Pleasantfor U.S. Senate
TNRobert Smithfor U.S. House of Representatives
TXRemington Alessifor U.S. House of Representatives
TXValerie Alessifor Commissioner of State Lands
TXPaul Blairfor U.S. House of Representatives
TXMorgan Bradfordfor State House of Representatives
TXArt Browningfor State House of Representatives
TXMarco Buentellofor State House of Representatives
TXSchyler Butlerfor County Clerk
TXMichael Caryfor U.S. House of Representatives
TXJim Chisholmfor State Supreme Court
TXDavid Collinsfor County Judge
TXDon Cookfor U.S. House of Representatives
TXFrank Cortezfor County Judge
TXChandrakantha Courtneyfor Lieutenant Governor
TXDavid Courtneyfor State Senate
TXLuis Deckerfor County Commissioner
TXAntonio Diazfor U.S. House of Representatives
TXMatthew Hansonfor County Clerk
TXPaul Ingmundsonfor State House of Representatives
TXDiana Kendallfor Justice of the Peace
TXKenneth Kendrickfor State Agriculture Commissioner
TXWilliam Koehnfor Justice of the Peace
TXEarl Lyonsfor County Clerk
TXJamar Osbornefor Attorney General
TXBrandon Parmerfor Governor
TXPaul Pipkinfor County Judge
TXJesus Quirozfor County Treasurer
TXGeorge Reiterfor U.S. House of Representatives
TXHal Ridley, Jrfor U.S. House of Representatives
TXMark Robertsfor U.S. House of Representatives
TXChuck Robinsonfor County Commissioner
TXMartina Salinasfor Statewide Railroad Commissioner
TXEmily Marie Sanchezfor U.S. Senate
TXNicolas Sernafor State House of Representatives
TXDeb Shaftofor State Comptroller
TXRoy Carl Stanleyfor U.S. House of Representatives
TXWilliam Stoutfor County Clerk
TXKat Swiftfor U.S. House of Representatives
TXJohn Tunmirefor State Senate
TXLakshlama Viswanathfor Justice of the Peace
TXCharles Waterburyfor State Supreme Court
TXBraeden Wrightfor State House of Representatives
TXJudith Sanders-Castrofor Statewide Court of Appeals
TXGeorge Altgeltfor Court of Criminal Appeals
TXClint Davidsonfor County Criminal Court Judge
TXErika Martinezfor County Commissioner
TXGeorge Ricefor Aquifer Authority Board
VAJoe Galdofor U.S. House of Representatives
WAStonewall Jackson Birdfor Charter Review Commission
WABob Burrfor Public Utility District
WABob Lewis (WA)for State House of Representatives
WADoug Milholandfor U.S. House of Representatives
WALindey Schromen-Wawrinfor Charter Review Commission
WIDavid Conleyfor County Board of Supervisors
WILawrence Dalefor U.S. House of Representatives
WIRon Hardyfor Statewide Treasurer
WIRon Hardyfor County Board of Supervisors
WIMichael LaForestfor State Assembly
WILeland Panfor County Board of Supervisors
WIHeidi Wegleitnerfor County Board of Supervisors
WVBob Henry Baberfor U.S. Senate
WVTighe Bullockfor House of Delegates
WVDanny Ray Cookefor State House of Representatives
WVJesse Johnsonfor State Senate
WVDaniel Lutzfor State House of Representatives
WVMark Myersfor State House of Representatives
WVDianna Stricklandfor County Commissioner
WVKaren Whitefor State House of Representatives