Summary

2008 Stats

309 Races in 2008

StateCandidateOffice
ARBrian Barnettfor State House of Representatives
ARMary Boleyfor State House of Representatives
ARRichard Carrollfor State House of Representatives
ARWainnette Copassfor Justice of the Peace
ARWendy Crowfor State House of Representatives
ARJoshua Drakefor U.S. House of Representatives
ARConrad Harvinfor State House of Representatives
ARRebekah Kennedyfor U.S. Senate
ARGene Masonfor State House of Representatives
ARElizabeth McCoyfor County Recorder/Assessor
ARDeb McFarlandfor U.S. House of Representatives
ARGlen Schwarzfor Board of Directors
ARRichard Suitsfor Justice of the Peace
ARBernard Sullibanfor City Council
ARAbel Tomlinsonfor U.S. House of Representatives
AZCeleste Castorenafor State House of Representatives
AZWilliam Crumfor U.S. House of Representatives
AZRebecca DeWittfor U.S. House of Representatives
AZClaudia Ellquistfor County Attorney
AZKent Solbergfor State House of Representatives
CAJon (Stevens) Mannfor City Council
CAChuck Andersonfor Fire District
CAHarold Bockfor Neighborhood Council
CARichard Boylefor Community College District
CACarol Brouilletfor U.S. House of Representatives
CABruce Delgadofor Mayor
CARobert Deutschfor Healthcare District
CAPamela Elizondofor U.S. House of Representatives
CAJennifer Gillfor Neighborhood Council
CABridgett Gonzalezfor Neighborhood Council
CADave Hellerfor U.S. House of Representatives
CABarry Hermansonfor U.S. House of Representatives
CABarry Hermansonfor U.S. House of Representatives
CAJohn Hillstromfor Public Utility District
CAKahlil Jacobs-Fantauzzifor Mayor
CAThomas Lashfor U.S. House of Representatives
CAJack Lindbladfor State Assembly
CAHolly Madrigalfor City Council
CARandy Marxfor Board of Directors
CACynthia McKinneyfor President
CAChristopher McKinnonfor Neighborhood Council
CAKent Mesplayfor President
CARoss Mirkarimifor Board of Supervisors
CAPeter Myersfor U.S. House of Representatives
CARobert (Bob) Nanningafor City Council
CAIvan Olsenfor Mayor
CALinda Piera-Avilafor City Council
CAPaul Pitinofor County Supervisor
CAJoey Racanofor City Council
CATennessee Reedfor School Board
CAPhil Rockeyfor U.S. House of Representatives
CARobert Royfor City Council
CAMark Sanchezfor Board of Supervisors
CAJohn Selawskyfor School Board
CAWilliam Smallmanfor Water District
CAKaitlin Sopoci-Belknapfor Water Board
CAJohn Stinsonfor Neighborhood Council
CAJesse Townleyfor Rent Stabilization Board
CABruce Wolfefor Board of Trustees
CACarol Wolmanfor U.S. House of Representatives
COJeffrey Bergeronfor Town Council
COJoe Calhounfor U.S. House of Representatives
COTony D’Lallofor State House of Representatives
COPete Gleichmanfor Mayor
COArt Goodtimesfor County Commissioner
COBob Kinseyfor U.S. Senate
COJerry Lacyfor County Commissioner
COScott Zulauffor County Commissioner
CTDavid Bedellfor State House of Representatives
CTDavid Bedellfor State Senate
CTDavid Bedellfor Registrar of Voters
CTColin Bennettfor State Senate
CTKeith Brooksfor Registrar of Voters
CTHarold Burbankfor U.S. House of Representatives
CTZachary Chavesfor State Senate
CTRemy Chevalierfor State House of Representatives
CTMike DeRosafor State Senate
CTG. Scott Deshefyfor U.S. House of Representatives
CTRichard Duffeefor State House of Representatives
CTRichard Duffeefor U.S. House of Representatives
CTMary Farrellfor Board of Education
CTRalph Ferruccifor U.S. House of Representatives
CTStephen Fournierfor U.S. House of Representatives
CTKenric Hansonfor State House of Representatives
CTCharlie Pillsburyfor Registrar of Voters
CTGerman Tedescofor State House of Representatives
CTBrent Yarnellfor State House of Representatives
DCPhilip Blair, Jr.for Advisory Neighborhood Commission
DCDavid Bossermanfor Advisory Neighborhood Commission
DCMaude Louise Hillsfor Delegate to U.S. House of Representatives
DCJerry Mackfor Advisory Neighborhood Commission
DCChris Ottenfor Advisory Neighborhood Commission
DCJoyce Robinson-Paulfor Advisory Neighborhood Commission
DCJoyce Robinson-Paulfor United States Representative
DCDavid Schwartzmanfor City Council
DCNancy Shiafor Advisory Neighborhood Commission
DCCarolyn Steptoefor Advisory Neighborhood Commission
DCRick Tingling-Clemmonsfor Advisory Neighborhood Commission
DCKeith Warefor U.S. Senate
DCBryan Weaverfor Advisory Neighborhood Commission
FLEllen Brodskyfor Board of Elections
FLCara Jenningsfor City Commission
HIBob Jacobsonfor County Board
IAWendy Barthfor U.S. House of Representatives
IAChris Moellerfor State House of Representatives
ILJack Aileyfor Water Reclamation District
ILSteve Aleschfor U.S. House of Representatives
ILPaloma Andradefor Circuit Clerk
ILAlan Augustsonfor U.S. House of Representatives
ILJohn Bascofor State Senate
ILJohn Beachamfor State House of Representatives
ILHeather Bennofor State House of Representatives
ILRita Bogolubfor Water Reclamation District
ILNadine Boppfor Water Reclamation District
ILAntonne Coxfor Board of Review
ILDon Crawfordfor County Board
ILKathleen Cummingsfor U.S. Senate
ILTroy Dennisfor U.S. House of Representatives
ILTom Durkinfor State Senate
ILJames Dusingfor State House of Representatives
ILBill Edgarfor County Board
ILAdrian Frostfor County Board
ILJoe Futrellefor County Board
ILTerrence Gilhoolyfor County Recorder
ILCharles Howefor General Assembly
ILRodger Jenningsfor U.S. House of Representatives
ILDan Kairisfor State House of Representatives
ILHoward Kaplanfor Board of Review
ILJeremy Karpenfor State House of Representatives
ILVince LaMiefor County Board
ILScott Lawsonfor County Board
ILMike Lehlanfor County Board
ILSandy Lezonfor State House of Representatives
ILOmar Lopezfor U.S. House of Representatives
ILRita Maniotisfor State House of Representatives
ILAnte Marijanfor State House of Representatives
ILChris Meredithfor County Board
ILThomas O’Brienfor States Attorney
ILKevin O’Connorfor State House of Representatives
ILWalter Pitucfor County Board
ILJerome Pohlenfor U.S. House of Representatives
ILTim Quirkfor State House of Representatives
ILTodd Reardonfor States Attorney
ILNorman Rosefor Sheriff
ILSheldon Schaferfor U.S. House of Representatives
ILGerard Schlittfor State House of Representatives
ILJulie Schlittfor County Board
ILMorris Shanfieldfor U.S. House of Representatives
ILRob Shermanfor State House of Representatives
ILDoug Silberhornfor County Board
ILMichael Snowfor Coroner
ILAlicia Snyderfor County Board
ILDale Stroughfor States Attorney
ILScott Summersfor U.S. House of Representatives
ILJason Wallacefor U.S. House of Representatives
ILFrank Wedigfor County Board
ILDane Willmanfor State House of Representatives
ILJennifer Wittfor State House of Representatives
ILGerry Woodsfor State House of Representatives
LAMalik Rahimfor U.S. House of Representatives
MASteven Baerfor State Senate
MAGeorge Bryantfor County Assembly
MARobert Crownerfor Town Meeting Member
MAFrank Gattifor Town Meeting Member
MAEleanor Manire-Gattifor Town Meeting Member
MAVladimir Moralesfor Select Board
MAVincent O’Connorfor Town Meeting Member
MAAdam Sacksfor Town Meeting Member
MADavid Spanagelfor Town Moderator
MAJill Steinfor Town Meeting Seat
MDGordon Clarkfor U.S. House of Representatives
MESandy Ambornfor State House of Representatives
MEJason Bergquistfor State Senate
MEAntonio Blasifor Selectman
MEAlan Brownfor County Treasurer
MEJohn Ederfor Charter Commission
MEDavid Fransfor State House of Representatives
MEMichael Hiltzfor State House of Representatives
MEDaniel Jenkinsfor State House of Representatives
MEWilliam Linnellfor State Senate
MEBenjamin Meiklejohnfor Water District
MEBenjamin Meiklejohnfor Charter Commission Member
MEJane Meisenbachfor School Board
MEJoshua Millerfor State House of Representatives
METina Smithfor City Council
MEAnna Trevorrowfor Board of Education
MEMichael Wakefieldfor State House of Representatives
MELisa Hazel Willeyfor State Senate
MIMatthew Abelfor County Prosecutor
MIKorine Elizabeth Bachledafor Township Clerk
MIShelly Banefor State House of Representatives
MIJody Beaubienfor State House of Representatives
MIEllis Boalfor University Board of Regents
MIDouglas Campbellfor U.S. House of Representatives
MICandace Cavenyfor U.S. House of Representatives
MIGeorge Corsettifor U.S. House of Representatives
MIMatt Erardfor State House of Representatives
MIDianne Feeleyfor County Commissioner
MIDerek Grigsbyfor State House of Representatives
MIMargaret Guttshallfor University Board of Governors
MIFranklin Hardenfor State House of Representatives
MIRichard Kuszmarfor State House of Representatives
MIJohn Anthony La Pietrafor County Clerk / Register
MITom Mairfor County Commissioner
MIKen Matheniafor U.S. House of Representatives
MILynn Meadowsfor U.S. House of Representatives
MIHarley Mikkelsonfor U.S. Senate
MILouis Novakfor County Commissioner
MIWilliam Opalickyfor U.S. House of Representatives
MIEdward Pinkneyfor U.S. House of Representatives
MIDwain Reynolds IIIfor State Board of Education
MIClyde Shabazzfor U.S. House of Representatives
MIErik Shelleyfor U.S. House of Representatives
MIAimee Smithfor U.S. House of Representatives
MITherese Marie Stormfor University Board of Trustees
MIAaron Stuttmanfor U.S. House of Representatives
MIJean Marie Treacyfor U.S. House of Representatives
MIFred Vitalefor State House of Representatives
MIJohn Walkerfor Township Supervisor
MIStephen Weedfor County Commissioner
MNFarheen Hakeemfor State House of Representatives
MNAllan Hancockfor State House of Representatives
MNRichard Klattefor Soil and Water Conservation District
MNColin Leefor State House of Representatives
MNAudrey Thayerfor County Commissioner
MNKaty Wortelfor County Commissioner
MOMidge Pottsfor U.S. House of Representatives
MSJohn Wagesfor U.S. House of Representatives
MSJohn Wagesfor U.S. House of Representatives
NETom Fosterfor County Commissioner
NEDerek Glaserfor County Commissioner
NEScott Hoffmanfor County Commissioner
NESusan Koneckfor County Commissioner
NESteve Larrickfor U.S. Senate
NEDoug Patersonfor Public Service Commissioner
NELaVerne Thraen, Jr.for Board of Directors
NJPatricia Alessandrinifor Freeholder
NJEd Fanningfor U.S. House of Representatives
NJJason Groverfor U.S. House of Representatives
NJAlvin Meyerfor Freeholder
NJGary Novosielskifor Board of Education
NJMatthew Thiekefor U.S. House of Representatives
NJSteven Welzerfor U.S. House of Representatives
NMAndrew Feldmanfor City Council
NMRick Lassfor Public Regulation Commissioner
NVCraig Berglandfor U.S. House of Representatives
NVBob Giaquintafor U.S. House of Representatives
NYRosa Clementefor Vice-President
NYDavid Doonanfor Mayor
NYHowie Hawkinsfor U.S. House of Representatives
NYRoger Shermanfor Village Trustee
NYBrittany Turnerfor Village Trustee
OHTim Kettlerfor State Senate
OHDennis Spisakfor U.S. House of Representatives
ORMichael Beilsteinfor U.S. House of Representatives
ORMichael Beilsteinfor City Council
ORWalt Brownfor Attorney General
ORChris Extinefor State House of Representatives
ORNeil Friedmanfor Mayor
ORChris Henryfor U.S. House of Representatives
ORMichael Meofor U.S. House of Representatives
ORTristin Mockfor U.S. House of Representatives
ORJames Nicitafor City Commissioner
ORAlex Polikofffor U.S. House of Representatives
ORSeth Woolleyfor Secretary of State
PAGuy Grayfor State House of Representatives
PALiz Hughesfor State House of Representatives
PAJonah McAllister-Ericksonfor State House of Representatives
PATitus Northfor U.S. House of Representatives
PAJay Sweeneyfor State House of Representatives
SCEugene Plattfor Public Service District
SCBryan Smithfor County Council
SCC. Faye Waltersfor U.S. House of Representatives
TNChristina (Chris) Lugofor U.S. Senate
TNJohn Migliettafor U.S. House of Representatives
TXKat Swiftfor President
VASheri Baileyfor School Board
VADon Langrehrfor Town Council
VAJohn Reederfor County Board
VTMaria Calderonfor City Council
VTJim Gladefor City Council
VTKim Masonfor City Council
VTLisaAnn Oberbrunnerfor City Council
WADan Asherfor Community Council Board
WADuff Badgleyfor Governor
WAGary Murrellfor U.S. House of Representatives
WAHoward Pelletfor State House of Representatives
WAChristopher Winterfor State House of Representatives
WIRobert Brownefor County Board of Supervisors
WIDavid Conleyfor County Board of Supervisors
WIGreg Davidfor Board of Supervisors
WIBob Giffordfor County Board of Supervisors
WIJohn Hardinfor County Board of Supervisors
WIJohn Hendrickfor County Board of Supervisors
WIKathryn Kienholzfor County Board of Supervisors
WIMichael LaForestfor Common Council
WIWyndham Manningfor Board of Supervisors
WIJeff Petersonfor County Board of Supervisors
WIJohn Rendallfor County Board of Supervisors
WIKyle Richlondfor County Board of Supervisors
WIRobert Ryanfor County Board of Supervisors
WIMichael Slatteryfor County Board of Supervisors
WIBarbara Vedderfor County Board of Supervisors
WVKlaus Heitmannfor County Commissioner
WVJesse Johnsonfor Governor
WVJesse Johnsonfor President
WVRobin Millsfor House of Delegates
WVAndy Waddellfor State Senate
WVJohn Welbournfor House of Delegates