Summary

2000 Stats

285 Races in 2000

StateCandidateOffice
AKWilliam Barteefor State Senate
AKDella Coburnfor City Council
AKFryderyk (Fred) Frontierfor State House of Representatives
AKGreg Garciafor State Senate
AKR.D. Levnofor State House of Representatives
AKMaryalice Montoya-Bighinattifor Board of Education
AKAmy K. Smithfor City Assembly
AKJed Whittakerfor State Senate
AKAnna Youngfor U.S. House of Representatives
AKPatty Zimmermanfor Mayor
ARPaul Kellyfor Board of Directors
ARDee Whitefor Board of Directors
ARRandy Zurcherfor City Council
ASTisa (Barefoot) Faamulifor Governor
AZKatie Bolgerfor State House of Representatives
AZSusan Campbellfor County Superintendent of Schools
AZWilliam Crosbyfor State House of Representatives
AZDave Croteaufor County Sheriff
AZAlva D’Orgeixfor Mayor
AZMichael Jay Greenfor U.S. House of Representatives
AZVance Hansenfor U.S. Senate
AZPeter Hormelfor County Attorney
AZEli Mandersfor State House of Representatives
AZBill Moellerfor State House of Representatives
AZDaniel Pattersonfor State Senate
AZJohn Scudderfor State House of Representatives
AZJack Strasburgfor State House of Representatives
AZWilliam Zafferfor County Recorder/Assessor
CAJon (Stevens) Mannfor City Council
CAKen Adamsfor U.S. House of Representatives
CASara Amirfor State Assembly
CAJay Baggifor Board of Supervisors
CASharon L. Wert Barbourfor Park and Recreation District
CADemian Barrettfor City Council
CASara Basslerfor Community Council
CACreighton Bellfor City Council
CAMedea Benjaminfor U.S. Senate
CAJan Louis Bergeronfor State Assembly
CAWilliam Bretzfor Planning Group
CASusan L. Brintonfor City Council
CAScott Bugentalfor City Council
CAE. Craig Coffinfor U.S. House of Representatives
CACraig Combesfor Board of Trustees
CAWendy Corlisfor School Board
CAColby Crotzerfor Mayor
CALeslie Dalhofffor City Council
CABruce Delgadofor City Council
CADNAfor City Council
CARobert Doylefor City Council
CAJay Evartsfor Planning Group
CAMichael Feinsteinfor City Council
CATim Fitzgeraldfor Board of Education
CABarbara Fornaciarifor Planning Group
CADan Forstonfor Board of Supervisors
CADwain Goforthfor City Council
CAMatt Gonzalezfor Board of Supervisors
CAJim Guthriefor City Council
CARon Ramsay Haggfor City Council
CAPia Jensenfor City Council
CARebecca Kaplanfor City Council
CAArian Katovichfor Park and Recreation District
CATom Kellyfor City Council
CASeth Krogerfor Board of Education
CAKip Kruegerfor Planning Group
CAArnie Lefffor City Council
CARobin Lelerfor City Council
CACraig Litwinfor City Council
CAChristine Malanfor Board of Supervisors
CABonnie Morrfor City Council
CAJustin ‘Justo’ Moscosofor U.S. House of Representatives
CAChristine Mulhollandfor City Council
CARobert (Bob) Nanningafor City Council
CAGeorge Nelson, Jr.for Board of Education
CAMichael Nemethfor City Council
CALouis Nuyensfor Board of Supervisors
CABob Ornelasfor City Council
CABill Pattersonfor City Council
CAGloria Purcellfor State Assembly
CAJoey Racanofor City Council
CAChuck Reutterfor State Assembly
CADuane Robertsfor Board of Trustees
CAPhil Rockeyfor City Council
CAWiliam Rothlanfor City Council
CAMarc Salomonfor Board of Supervisors
CAJohn Selawskyfor Board of Education
CALauren Sinnottfor City Council
CAJeff Sklarfor Rent Control Board
CASam Spoonerfor City Council
CACynthia Streckerfor School Board of Trustees
CAPaul Stutrudfor City Council
CAJan Tuckerfor U.S. Senate
CARobert ‘Roy’ van de Hoekfor City Council
CAGary Waayersfor Board of Supervisors
CAKrista Lieberg Wongfor U.S. House of Representatives
COJudy (Che) Daviesfor County Commissioner
CORon Forthoferfor U.S. House of Representatives
COArt Goodtimesfor County Commissioner
CORobert Kelly-Gossfor City Council
COJim Lambfor Town Council
CTPaul Basslerfor State House of Representatives
CTTimothy Bowlesfor State Senate
CTAudrey Colefor U.S. House of Representatives
CTMike DeRosafor State Senate
CTThomas Ethierfor State House of Representatives
CTRalph Naderfor President
CTTony Santinifor State House of Representatives
CTThomas Sevignyfor State House of Representatives
DCRenee Bowserfor City Council
DCTom Briggsfor City Council
DCGail Dixonfor Board of Education
DCArturo Griffithsfor City Council
DCThomas E. Smithfor Board of Education
DCMartin Thomasfor Delegate to U.S. House of Representatives
DECraig Shumakerfor County Chief Executive
FLEric Frickerfor City Commission
GARovene Askrenfor State House of Representatives
GAKerrie Dicksonfor State House of Representatives
GAJeff Gatesfor U.S. Senate
GAReverend Zack Lydefor State House of Representatives
HIGinny Astefor State House of Representatives
HIJack Kellyfor State House of Representatives
HINick Nikhilanandafor County Council
HIShaun Stensholfor State House of Representatives
IAKevin Leefor County Supervisor
IARussell Lovetinskyfor State House of Representatives
IAJay Robinsonfor State House of Representatives
ILMartin Hippiefor U.S. House of Representatives
KYKen Sainfor U.S. House of Representatives
LALes Evenchickfor School Board
MDDavid Grossfor U.S. House of Representatives
MEDerrick Grantfor State House of Representatives
MEJane Sceasefor State House of Representatives
MIMatthew Abelfor U.S. Senate
MIJoAnne Beemonfor Drain Commissioner
MIWilliam Banny Bishopfor Drain Commissioner
MIBonnie Bucquerouxfor U.S. House of Representatives
MIAlan Gamblefor U.S. House of Representatives
MIJon Den Herderfor State House of Representatives
MIGaia L. M. Kilefor County Sheriff
MITerry Linkfor Town Supervisor
MIMarilyn MacDermaidfor U.S. House of Representatives
MIRoger McClaryfor County Commissioner
MITom Nessfor U.S. House of Representatives
MIJames Nicitafor University Board of Governors
MIChristie L. Nowakfor City Council
MIScott Trudeaufor University Board of Regents
MIWilliam D. Zoyesfor County Commissioner
MNDavid Abazsfor Township Supervisor
MNHolle Brianfor State House of Representatives
MNWinona LaDukefor Vice-President
MNMatt Taylorfor City Council
MOMary A. Auerfor State Senate
MOPeter M. Cooganfor State House of Representatives
MOPaula Eliasfor Secretary of State
MOFrank Eller, Jrfor State House of Representatives
MOBen Kjelshusfor Lieutenant Governor
MOMary Maroneyfor U.S. House of Representatives
MOMike Odellfor U.S. House of Representatives
MOBrenda (Ziah) Reddickfor U.S. House of Representatives
MOLavoy(Zaki Baruti) Reedfor Governor
MOCharles Reitzfor U.S. House of Representatives
MOTom Sagerfor U.S. House of Representatives
MODevin Scherubelfor U.S. House of Representatives
MOEvaline Taylorfor U.S. Senate
MOJason R Toonfor State House of Representatives
MOPatricia A. Turekfor State House of Representatives
MORay Vanlandinghamfor State Treasurer
MOCharles Wintersfor State House of Representatives
NECharles Lawsfor U.S. House of Representatives
NEKathy Ruscofor U.S. Senate
NJBruce Afranfor U.S. Senate
NJStuart Chaifetzfor U.S. House of Representatives
NJJerry L. Colemanfor U.S. House of Representatives
NJSusan Deckertfor Freeholder
NJJoseph Fortunatofor U.S. House of Representatives
NJRobert (Gabe) Gabrielskyfor U.S. House of Representatives
NJEarl Grayfor U.S. House of Representatives
NJMichael ‘MJ’ Kingfor U.S. House of Representatives
NJAaron M. Kromashfor U.S. House of Representatives
NJDan Martinfor Freeholder
NJCarl Mayerfor U.S. House of Representatives
NJClaudette Melierefor U.S. House of Representatives
NJCatherine Parrishfor U.S. House of Representatives
NJLewis Pellfor U.S. House of Representatives
NJJohn Piekarskifor U.S. House of Representatives
NJThomas Regrutfor Freeholder
NJPaul Silbermanfor Freeholder
NMCliff Bainfor Public Utility Regulatory Commission
NMMiguel Chavezfor City Council
NMAlan Cooperfor State House of Representatives
NMFran Gallegosfor Municipal Judge
NMMarvin Gladstonefor Statewide Court of Appeals
NMAnn Gleasonfor State Senate
NMDan Kerlinskyfor U.S. House of Representatives
NMMelissa MacDonaldfor County Commissioner
NMXubi Wilsonfor County Commissioner
NMRichard Allen Winecofffor State House of Representatives
NYHenry (Hank) Bardelfor State Senate
NYElmer Bertschfor State Assembly
NYJello Biafrafor President
NYNorah Brennanfor State Senate
NYDonald J. DeBerardinisfor Mayor
NYRaymond J. Dowdfor State Assembly
NYJoseph Dubovyfor U.S. House of Representatives
NYRonnie Duggerfor U.S. Senate
NYMark Dunaufor U.S. Senate
NYMark A. Dunleafor State Assembly
NYStephen M. Edelglassfor State Assembly
NYJavier Enriquezfor State Assembly
NYJim Farneyfor Board of Public Education
NYVincent A. Ferrifor State Assembly
NYTom Gillespiefor County Executive
NYPaul Gilmanfor U.S. House of Representatives
NYJon Greenbaumfor State Assembly
NYDon Hassigfor State Assembly
NYEve Hawkinsfor U.S. House of Representatives
NYHowie Hawkinsfor U.S. House of Representatives
NYElizabeth Henleyfor State Assembly
NYVan Buren D. Howellfor State Assembly
NYMark Jacobsfor U.S. House of Representatives
NYJoel Kovelfor President
NYNoah Landonfor State Senate
NYAl Lewisfor U.S. Senate
NYDean Lorenfor U.S. House of Representatives
NYPierre (Pete) Mercierfor State Assembly
NYMark Naeffor State Senate
NYJeffery Peressfor State Assembly
NYCraig Seemanfor State Senate
NYBecky N. Shawfor State Senate
NYRoger Snyderfor State Assembly
NYSandy Stevensfor U.S. House of Representatives
NYDan Wentzelfor U.S. House of Representatives
NYJason Westfor State Assembly
NYMargo Whitneyfor State Assembly
NYDorothy Williams-Pereirafor State Senate
NYBen Zwirnfor County Legislature
OHLogan Martinezfor State House of Representatives
ORChristina Alexanderfor State House of Representatives
ORTre Arrowfor U.S. House of Representatives
ORMichael Beilsteinfor County Commissioner
ORAnna Braunfor City Council
ORLori Burtonfor County Commissioner
ORLloyd Marbetfor Secretary of State
ORAlexander Pattersonfor Soil and Water Conservation District
ORWhitney Smithfor State Senate
ORBarry Joe Stullfor State House of Representatives
ORDavid Tillemansfor State House of Representatives
PADemo Agorisfor State House of Representatives
PAWilliam M. Belitskusfor U.S. House of Representatives
PAAnne Goekefor State Auditor General
PABarbara S. Knoxfor State Treasurer
PACurt Larsonfor State House of Representatives
PAThomas Alan Linzeyfor Attorney General
PAEric Prindlefor State House of Representatives
PAJennaro Pullanofor State Senate
PAJohn R. Stithfor State House of Representatives
RIJeff Johnsonfor State House of Representatives
RIKaren Johnsonfor City Council
RIGregg Stevensfor State House of Representatives
TNTom Burrellfor U.S. Senate
TNStephen Gaskinfor President
TXAaron Dolsonfor Mayor
TXGary Duggerfor Railroad Commissioner
TXBen Levyfor State Supreme Court
TXCharlie Mauchfor Statewide Railroad Commissioner
TXDoug Sandagefor U.S. Senate
VADavid Harborfor Soil and Water Conservation District
VAPhil Welchfor Soil and Water Conservation District
WAKara Ceriellofor State House of Representatives
WAJoe Szwajafor U.S. House of Representatives
WIRobert Brownefor County Board of Supervisors
WIBruce T. Ciskiefor County Board of Supervisors
WIDavid Conleyfor County Board of Supervisors
WILarry Hardingfor Township Supervisor
WIJohn Hendrickfor County Board of Supervisors
WIAl Matanofor County Board of Supervisors
WIKathryn McKenziefor County Board of Supervisors
WIRobert Olsgardfor County Board of Supervisors
WIThomas Powellfor County Board of Supervisors
WIDon Richardsfor Common Council
WITom Sykesfor County Board of Supervisors
WIEchnaton Vedderfor County Board of Supervisors
WYJohn Hanksfor U.S. House of Representatives
WYAmy Moonfor City Council
WYMike Oxleyfor City Council